Сабақтың тақырыбы: Санның модулі.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Оқушыларға санның модулін табуға есептер шығарту арқылы, олардың дұрыс та, шапшаң, тиімді жолмен шығару тәсілдерін қамтамасыз ете отырып, дағдыландыру.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі: карточка, сызба-кестелер
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.
Оқушыларды екі топқа бөлу.
1-топ: Бүтін сандар
2-топ: Рационал сандар
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
Үй тапсырмасын тексеру:
1.Қандай сандар қарама-қарсы сандар деп аталады? Мысал келтіріңдер.
2. Қандай сандар бүтін сандар жиынын құрайды?
3.Қандай сандар рационал сандар жиынын құрайды?
4.Қандай сан оң санға да, теріс санға да жатпайды?
Берілген сандар
|
7
|
|
|
1
|
1,3
|
16
|
Қарама-қарсы сандар
|
|
|
|
|
|
|
Кері сандар
|
|
|
|
|
|
|
ІІІ Жаңа сабақ
Координаталық түзу бойынан А(-4) нүктесін белгілеп, А нүктесінің санақ басынан бірлік кесінді есебімен қашықтығын табайық. Координаталық түзу бойындағы А нүктесі санақ басынан 4 бірлік кесіндіге тең қашықтықта.
Координаталық түзу бойындағы санды кескіндейтін нүктенің санақ басынан /бірлік кесіндімен алғанда/ қашықтығы санның модулі деп аталады.
Модуль латынша modulus – қазақша «мөлшер» деген мағынаны білдіреді. Кейбір жағдайда «модульдің» орнына абсолюттік шама деп те атайды.
Теріс санның модулі оған қарама-қарсы санға тең.
Оң санның модулі сол санның өзіне тең.
Нөл санының модулі 0-ге тең.
Қарама-қарсы сандардың модульдары тең:
-3 0 3
ІҮ Оқулықпен жұмыс.
Ү. Кім тапқыр
№
|
Тапсырмалар
|
Жауаптары
|
1
|
|12,8|- |5-|
|
|
2
|
|- | : | |
|
|
3
|
| 35| + |-8|
|
|
№
|
Тапсырмалар
|
Жауаптары
|
1
|
- |-|
|
|
2
|
|7,5 | - |-5,3|
|
|
3
|
| -90| : 15
|
|
ҮІ. Сергіту сәті
ҮІІ. Тест
1. |31| - |-7,4|
А) 2,36 Ә) 23,6
Б) 23,66 В) 236
2. Натурал сандар қатарын көрсетіңдер;
А) 1,2 ; 2,5; 8; 9,1
Ә) - 2,8, 3, 4, 8, 1,9
Б) 8, 9, 12, 16, 23
В) 6, 9, 12, -2,5, - 6
3. 4,3 санының қарама-қарсы санын көрсет;
А) - (- 4,3) Ә) - (+4,3)
Б) - (+2,6) В) 0 1.
4. 3,6 санының қарама-қарсы санын көрсет;
А) - (- 3,6) Ә) 0
Б) - (+3,6) В) - (+3,3)
5. | -4,2 |+3
А) 4,5 Ә) 1,2 Б) 7,2 В) 2,4
ҮІІІ. Сабақты бекіту: Сабақта белсенділік көрсеткен оқушылар және жіберген қателіктер жолданады. Топқа баға беріліп қорытылып сабақ бекітіледі.
ІХ. Үйге тапсырма №345
Достарыңызбен бөлісу: |