Сабақтың тақырыбы: Сәбит Мұқановтың «Саятшы Ораз» әңгімесі
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: әр түрлі тәсілдер арқылы шығарманың негізгі мағынасын меңгерту, талдау жасату арқылы алған білімдерін тексеру, жаңа сөздерді меңгерту, танымдық қызығушылықтарын ояту.
ә) тәрбиелік: табиғатты аялай білуге, ынтымақ пен бірлікті, адамгершілікке тәрбиелеу.
б) дамытушылық: ой қорытып, өз тұжырымын жасай білуге үйрету, ұжымда жұмыс жасай білу, өз пікірін дәлелдей алу қабілеттерін жетілдіру
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Әдіс-тәсілі: сын тұрғысынан ойлау стратегиялары,өзін-өзі бағалау, сөздік жұмысы, топтық жұмыс.
Пәнаралық байланыс: география,биология, музыка
Көрнекілігі: флипчарт, Есіл өзенінің, саятшының суреттері, алты қырлы кубик.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасып, олардың сабаққа қатысын тексеру
1. Психологиялық дайындық «Шаттық шеңбері»
Адамдарға кешіріммен қарайтын,
Жан жылуы жылылық боп тарайтын,
Кішіпейіл бала болғым келеді,
Айналасын нұрлы күнге балайтын.
2. Үй тапсырмасын тексеру
Сәбит Мұқанов кім? Оның шығармалары туралы біздер не білеміз?Ендеше қазір сандар сөйлейді ойынын онап көрелік.
Сандар сөйлейді
-
1900
|
26 сәуірде СҚО, Преснов аулында дүниеге келді
|
1925
|
«Октябрь өткелдері» поэмасы
|
1928
|
«Сұлушаш» поэмасы, «Адасқандар»/ «Мөлдір махаббат» романы
|
1938
|
«Ботагөз» /Жұмбақ жалау/
|
1950
|
«Сырдария» романы, «Ш.Уәлиханов» пьесасы
|
1955
|
«Өмір мектебі» трилогиясы
|
«Есіл бойында» әңгімесінің тақырыбы не? /өнер, ән құдіреті/
Әңгіменің кейіпкерлері кімдер? /Мырзатай, Мұратбек, Ұлпа/
ІІІ. Кубизм әдісі.
Суреттеңіз: Есіл өлкесінің көрінісін жазушы тілімен берілген пейзаж арқылы суретте.
Салыстырыңыз: «Есіл бойында» әңгімесін Ж. Аймауытовтың «Әнші» әңгімесімен салыстыр.
Қолданыңыз: «Есіл тасып барады» әнінің тарихын айт
Дәлелдеңіз: Есіл өзеніне арналған 1 ән орындап бер
Қарсы шығыңыз: Әңгіме кейіпкерлерінің «Халық әндерінің сөздері әр пікірден құралған қойыртпақ» деген пікіріне мен...
Зерттеңіз: «Есіл» өзенінің географиялық орнын зерттеңіз.
ІҮ. Жаңа сабақ
Қызығушылықты ояту
Итпен алу
Түтін салу Бұлғар ату
Із шалу інді қазып алу
Бағалы терісі Қақпан құру Құс салу тұйғын
еті қаршыға
мүйізі
тор сойыл бүркіт ителгі
сойыл қақпан
арқан мылтық
Ендеше, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы да осы саятшылыққа қатысты болмақ. Өткен сабағымызда «Өмір мектебі» трилогиясынан алынған «Есіл бойында» әңгімесімен танысқан болсақ, бүгінгі сабағымызда осы романнан үзінді «Саятшы Ораз» әңгімесімен танысатын боламыз.
Сабақтың мақсатын таныстыру
Сәбит Мұқанов «Саятшы Ораз» («Өмір мектебі» өмірбаяндық трилогиясынан үзінді)
Мағынаны ашу сатысы
Сөздік жұмысы
Саятшы – құсбегі, құс баптаушы.
Сауға беру – ақысыз олжа үлестіру .
Шілік -өсімдік.
Ителгі – жыртқыш құс .
Қаршыға – өте алғыр құс, қарғадан көлемдірек. Қазақстанда Алтай, Алатау тауларының бөктерлерінде мекен етеді.
Тұйғын
Достарыңызбен бөлісу: |