Сабақтың тақырыбы Сәлем сөздің анасы Осы сабақта қол жеткізген оқу мақсаттары



Дата05.07.2018
өлшемі34 Kb.
#47227
түріСабақ
Кадесова Алия Нуриевна

БҚО Казталов ауданы Қоныс ОЖББМ

Қазақ тілі мен әдебиеті пәндерінің мұғалімі


Мектеп: Қоныс ОЖББМ

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кадесова А.Н

СЫНЫП: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар:





Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мәдениет: тіл және қарым-қатынас




Сабақтың тақырыбы

Сәлем – сөздің анасы




Осы сабақта қол жеткізген оқу мақсаттары:

Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру. 5Ж1

Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау 5Т/А2






Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады:

Берілген мәтін жүйесін сақтай отырып, қарапайым жоспар құрады. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдайды.






Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Мәтіннің негізгі ойын анықтайтын сұрақтар әзірлейді.






Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтінде айтылған ойға өзіндік көзқарасын білдіреді.




Бағалау критерийі

1.Мәтінге сәйкес жоспар құрады,әртүрлі мәтіндерді талдайды.

2. Мәтіндер бойынша сұрақтар дайындап, жанрлық ерекшеліктерін ажыратады.

3. Әр жанрдың ерекшелігіне сәйкес өз тұжырымын жасайды, айтады.






Тілдік мақсаттар

Оқушы орындайды:

Сәлемдесу туралы мақал-мәтелдердің мағынасын ашады. Проза, поэзия, ұйқас терминдері






Құндылықтарға баулу

Адамдар арасындағы сыйластықтың қадірін біледі.




Пәнаралық байланыс

Әдебиет, тарих, өзін-өзі тану




Тақырып бойынша алдыңғы білім

Сәлемдесудің маңызы, жанрлық түрлері




Сабақ барысы







Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған жаттығулар түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут
3минут

10 минут

8 минут



Сәлемдесу. Тренинг бес саусақ арқылы амандасу, топтастыру бес саусақ бойынша.
Оқылым алдындағы тапсырма.

Балалар, «Сәлем – сөздің анасы» дегенді қалай түсінесіңдер?


Сынып оқушыларына мәтін беріледі.
Тапсырма:1. Мәтінмен танысып, мәтін мазмұны бойынша сұрақ әзірле.

2 Берілген мәтін желісін сақтай отырып, қарапайым жоспар құрып жаз.


Сәлемдесудің мәні – ең алдымен адамның кейіп-кескінін тану, болмысын байқау, өзіне деген көңіл ауғанын білу және тілек арқылы өзінің қалауын ұқтыру, өздерінің аман-есен дидарласып тұрғанына қуанып, ниетінің ақ-адал, таза екенін білдіру.

Мысалы сырттан үйге кірген кісі қандай жастағы адам болса да, отырғандарға сәлем беруі керек.

Қауышып амандасу ер азаматтар үшін ұлттық амандасудың ең құрметті түріне жатады. Жастар қол алысып, арқа, иық қағысып та амандасады. Қыздар бір-бірімен құшақтасып, сүйісіп, жай қол алысып немесе «сәлем», «есенсің бе?» деп те амандасады.

Әр халықтың амандасу рәсімі, салттары алуан түрлі болып келеді. Мысалы, Орта Азиядағы туысқан түркі халықтары барлық мұсылман елдеріндегідей, «Ассалаумағалейкүм» деген араб сөзімен «Сізге Алланың нұры жаусын» деген тілек білдіріп амандасады. Оған жауап алу ретінде айтылатын «Уағалейкумассалам» сөздері «Алланың рақым нұры сізге де жаусын» дегенді білдіреді.

Жапондықтар таныстарын көргенде қолын алдымен беліне содан соң иіліп тізесіне дейін апарады.

Түріктер қол алысып сәлемдеседі. Көп көрмеген, сыйлы, жасы үлкен адамдарының қолдарынан сүйіп маңдайларына тигізеді.

Сәлемдесуден кейін хал-ахуал сұрасу да әдепке, көрегенділік пен естілікке жатады.

Әуелі жұптасып, содан соң топтасып жоспар құру

Қ.Б «Бас бармақ» әдісі

Дискриптор


  1. Мәтінмен танысып, сұрақтар дайындайды.





Мәтін



Сабақтың ортасы

2 минут
2 минут


7 минут

5 мин


« Радио қонағы» әдісі

Тапсырма. Мәтінді тыңдап, оқыған мәтініңмен жанрлық ерекшелігін салыстыр.

Аудиожазба арқылы Тазша бала сәлемдесу туралы өлең оқиды.

Көшелерден біз өткен

Ата көрсем, жақын кеп

Сәлем берем ізетпен:

«Ассалаумағалейкум» деп.

Алдан әже жолықса,

Бөгелем де әдейілеп,

Сәлемдесем сол тұста

«Есенсіз бе, әжей» деп.

Кім кезіксе көшеде,

Таныс емес демеймін.

Аға, тәте, көкеге

«сәлеметсіз бе» деймін


2 -тапсырма. Зерттеу картасы


Зерттеу

Жанрлық түрі

Көлемі

Негізгі ойы

Амандасуға байланысты кездесетін сөздер

1-мәтін













2-мәтін















«10 сөз айт» әдісі. Сәлемдесуге, амандасуға байланысты 10 сөз айт. Ішінен бір сөзді таңдап, сөйлем құра


Қ.Б. Арқасынан қағу «Бәрі де жақсы екен!»

«Үш шапалақ» әдісі арқылы әр топты қолды үш рет шапалақтап мадақтау.



Аудиожазба

Кесте


Соңы

5 минут



Кері байланыс «Бес саусақ» стратегиясы

«Бүгінгі сабақ...?» Бес сөйлем жазамыз.




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет