Сабақтың тақырыбы Шартты пішімдеу



бет1/2
Дата08.12.2019
өлшемі393,39 Kb.
#53170
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
Процесстерді электронды кестелерде модельдеу


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу

Мектеп: №5 А.Байтұрсынов ЖОМ КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Каныбекова Нагима

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Шартты пішімдеу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.2.4-электронды кестеде шартты пішімдеуді қолдану.


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: электронды кестеде шартты форматтау әдістерін білу

Көпшілік оқушылар: шартты форматтау түрлерін қолданып ақпараттарды форматтай алу

Кейбір оқушылар: шартты форматтау түрлерін әртүрлі салада қолдану


Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау

Бағалау критерийі

  • Шартты форматтау түрлерін біледі

  • Шартты форматтау түрлерін қолданып ақпараттарды форматтайды

  • Шартты форматтау түрлерін әртүрлі салада қолданады




Тілдік мақсаттар

Лексика және терминалогия:

формат, шкала, шарт, гистограмма, теңестіру, шекара


Жазылым, оқылым

шкала– көрсеткіш – scale

гистограмма – моделирование –histogram

граница-шекара-border


Диалогтармен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Шартты форматтау құрал-саймандары қандай бөлімдерден тұрады?




Құндылықтарға баулу

• Зайырлы қоғамға сай тұлға тәрбиелеу , салауатты өмір салтын қалыптастыруға ықпал жасау

Пәнаралық байланыс

Орыс тілі( командаларды қолданады), математика(сандармен жұмыс), география(өзендермен танысады), музыка (әуен тыңдайды)

Алдыңғы білім

Электрондык кесте элементтерін пішімдеуге сүйенеді

Сабақтың барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3мин
«Сәлемдеме жіберіңіз» әдісі

5 мин


Ұйымдастыру:

Ынтымақтастық атмосферасы

«Досымның жақсы қасиеттері»оқушылар бір-бірінің жақсы қасиеттерін айтады.
Топқа бөлу: «Формат», «Шарт» сөздері арқылы топқа бөлемін

Plickers программасы арқылы тапсырманың дұрыс бұрыс екенін тексереміз.

«Сәлемдеме жіберіңіз» әдісі

Сұрақты қағазға жазып бірнеше қабат етип ораймыз. Музыка коямыз Музыка болып жаткан кезде оқушылар хатты бір-біріне береді. Әуен тоқтағанда бір қабатын ашып сұраққа жауап береді.Заттың орамасы біткенше орындалады..



Сұрақтар:

1. Ұяшықтарды біртекті мәліметтермен автоматты толтыру дегеніміз не?

2. Қандай мәлімет түрлерімен ұяшықтарды автоматты толтыруға болады?

3. Ұяшықтағы сандарды автоматты қосу жұмысы қалай орындалады?

4. Ұяшықтарға формуланы автоматты қою дегеніміз не?

5. Ұяшықтарды автоматты толтыру пайдаланушының жұмысында қандай артықшылық береді?



Бағдаршам әдісі

Оқушыларда қызыл, жасыл және сары түсті карточкалар бар, оны олар өз парталарына қояды немесе жоғары көтереді (қызыл = түсінбеймін, жасыл = барлығы түсінікті, сары-түсінгім келеді).

·Оқушылар бағдаршамның түстерін пайдалана отырып, өздерін бағалайды. Мұғалімге көрсетілген бағалауды оқушылардың күнделіктеріне жазуына болады.

Формат, шарт сөзі жазылған кеспе қағаздар






Сабақтың ортасы

«Адасқан әріптер» әдісі

2 мин
«Джигсо» әдісі.

7 мин

«Балық қаңқасы» әдісі.

5мин


5 мин

5 мин


5 мин


«Миға шабуыл»

«Адасқан әріптер» әдісі. Оқушылар әріптерден шартты пішімдеу сөзін құрастырады.

Процесстерді электронды кестелерде модельдеу


Топтық жұмыс

«Джигсо» әдісі. Топтарға абзац бойынша мәтінді бөліп оқытамын. Топ басшысы келесі топқа оқулықта не түсінгенін айтып береді

Өрмекші әдісі

Жіпті бір-біріне лақтыра отырып, оқыған тақырыптары бойынша сұрақтар қояды жіптің басы кімге барса сол сұраққа жауап береді


Жеке жұмыс

«Балық қаңқасы» әдісі.

Балықтың басына: зерттелетін , қаралатын, талқыланатын тақырып жазылады.
Оң жақ қабырға сүйектеріне: анықтаған проблема себептері, тақырыптың негізгі мазмұндары мен түсініктері жазылады.
Сол жақ қабырға сүйектеріне: проблемаларды шешу жолдары, қарама-қайшылық тудырушы кедергілер жазылады.
Балықтың құйрығына: анықталған жұмыстың нәтижесі мен талданған тақырыптың қорытындылау сұрағына жауап жазылады.
Kahoot қосымшасы арқылы сұрақтар қою
Сұрақтар:

1. Шартты форматтау дегеніміз не?

2. Шартты форматтау құрал-саймандары қандай бөлімдерден тұрады?

3. Шартты форматтау бөліміндегі қандай қызмет түрлері бар және олардың қызметтері қалай сипатталады?

4. «Набор значков (Белгішелер жиынтығы) бөлімінде ұяшықтарға белгішелерді қою әдісін түсіндіріп бер.

5. Түстік шкалалар бөлімінде ұяшықтарға түстерді таңдауды қалай жүзеге асырады?




Дескриптор

1. Шартты форматтау ережесін біледі

2. Шартты форматтау бөлімінің қызметтері туралы біледі.

3. Форматтау мен шартты форматтаудың айырмашылығын ажырата алады.



Смайликтер

  • Оқушыларға тақырыпқа қатысты өздерін қолайлы деңгейін білдіру үшін смайликтер салады.



Жеке жұмыс

Тапсырма 1
Кітаптың атауы, бағасы, және саны көрсетілген кесте берілген. Осы кестеде төмендегі тапсырмаларды орындаңдар:

1. «Бағалар»бағанасында құны 600 тн жоғары оқулықтарды ерекшелеңдер

2. «Саны» бағанасында алғашқы ең көп сандағы 5 оқулықты ерекшеле

3. «Саны» бағанасындағы ұяшықтардағы мәндердің үлкен кішісіне қарай боя


Дескрипторлар

1. Құны жоғары оқулықты ерекшелей алады

2. Алғашқы ең көп санды табуды біледі

3 Мәндердің улкен кішісіне қарай бояй алады



Смаиликтер

Жеке жұмыс

Тапсырма2

Excel бағдарламасын іске қосыңдар. Кестеден 5 бағанды таңдап, оларды төмендегі ереже бойынша толтыр.

1-бағанда-50 мен 50 арасындағысандар

2-бағанда-20 мен 80 арасындағысандар

3-бағанда-60 пен 40 арасындағысандар

4-бағанда-30 бен 70 арасындағысандар

5-бағанда-40 пен 60 арасындағысандар.

Шарттыформаттаудықолданыперекшелеңдер:

Қызылтүспентеріссандарды

Жасылтүспен 0 мен 10 арасындағысандарды

Көктүспен 30 бен 40 арасындағысандарды

Сары түспен 50-80 арасындағысандардыерекшелеңдер.

Дескрипторлар:

1. Кестенің шекараларын қояды

2. Бағаналарды ережеге сай сандық мәліметтермен толтырады

3. Ең аз бес санды ерекшелейді
Басбармақ әдісін қолдану

Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы сіз түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін тексеріңіз.

Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.

Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.

Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.


Жеке жұмыс

Тапсырма 3
Ең ұзын өзен

Сендерге әлем өзендерінің арасынан 15 өзен ұзындығы және су бассейнінің көлемі бойынша берілген. Осы мәліметтердіөңдеңдер






Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет