Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштың, тік төртбұрыштың (шаршының) периметрін табу.Қайталау



Дата19.02.2017
өлшемі84,61 Kb.
#10776
түріСабақ
Сейуллина И.Б.

Қарағанды қ., №15 орта мектеп

2 «В» сынып
Математикадан ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштың, тік төртбұрыштың (шаршының) периметрін табу.Қайталау.
Сабақтың мақсаты: Үшбұрыштың,тік төртбұрыштың, шаршының қабырғаларының ұзындықтарын өлешеуге және периметрін таба білуге дағдыландыру.

БМ: «Сонша» ұғымын пайдаланып, екі амалмен шығарылатын есептерді шешу барысын түсіндіруге үйрету.

ДМ:Тез ауызша есептеуге,логикалық ойын дамыту,өздіктерімен жұмыс істеуге дағдыландыру.

ТМ:Сабаққа қызығушылығын арттыра отырып, нақтылыққа, тиянақты жауап беруге тәрбиелеу.


Сабақ әдісі:Сұрақ –жауап, топтық жұмыс.

Сабақ түрі: Қайталау сабақ

Көрнекілігі: Геометриялық пішіндер,сызбалар, семантикалық карта.т.б.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.1-2мин

Оқушылармен сәлемдесу;

Оқушыларды түгелдеу;

Назарларын сабаққа аудару;

Оқу – құралдарын түгелдеу.

Оқушылар, теледидардан, радиолардан қандай жаңалықты көп хабарлап жатыр?

- 7- ші Азиада 2011 қысқы спорт ойындары.

- Азиада 2011 қысқы спорт ойындары еліміздің басты қалаларында өтіледі Астана мен Алматы 6 күн бойы бойы болады.

- Ендеше, оқушылар сыныбымызға еліміздің симвалы Барыс осы ойынға қарсы бізге тапсырма алып келген сияқты.

- Мына Барыстың қолындағы тапсырмалар.




ІІ. Үй тапсырмасын сұрау, бекітіп қорытындылау: 10-12 минут

Үй тапсырмасын оқушылардан «Баспалдақ ойыны» арқылы сұрап тексеремін. Ол үшін оқушылар төмендегі тапсырмаларды екі жақтап орындап, баспалдақтың ең жоғарғы бөлігіне жетіп, туды тігу керек. Қай топ туды бірінші тіксе, сол топ жеңіске жетеді.




72+(7+7)----28-(36+4)

30-(15-5) 54-(24+6)

25+(6+4) 86+(12+8)
III. Практикалық жұмыс түрінде орындалады.
Әр түсті кесінділерден құрастырылған кесіндінің ұзындығын есептеп шығару.

4 см+см+8см=15см



Р=4см+3см+5см

Р=12см
Периметр табу үшін үшбұрыштың қабырғаларын қосамыз,сонда үшбұрыштың периметры шығады. Периметрды-Р белгілейміз.


Сынып оқушыларын үш топқа бөлу

І топ ІІ топ III топ


IV. – Ал, енді оқушылар,Барыс болашақта Азиада ойындарына қазірден шыныға берсін деп, бізге тапсырмалар алып келіпті
Сол тапсырмаларды дұрыс және шапшаң орындаған топ ұпай саны мен жеңіске жетеді.

  • Мақал-мәтел

  • «Білекті бірді жығар

  • Білімді мыңды жығар» дегендей

Оқушылар осы есептерді, шапшаң тез, дұрыс ойлап шығару да оңай емес.

  • Сол үшін есептерді тез шығарып, дұрыс түсіндіріп беру керек.

Әр қатардан үш оқушы шығып, ауызша есеп шығарып ,өз тобының атын алады.


1. (16+8)+25 С ұ ң қ а р т о б ы (құстың жүйрігі)

2. ( 25-3)+43 Т ұ л п а р т о б ы (аттың жүйрігі)

3. (75-6)+35 А р л а н т о б ы (қасқырдың ішіндегі күштісі)
1 тапсырма

Мына төртбұрыштардың әрқайсының қабырғаларын өлше және олардың периметрлерін тап.

Қасиеттерін айту және осы фигураларға не ортақ?

1Р=5см+3см+5см+3см Р=3см+3см+3см+3см Р=5м+6м+4м+3см


Р=16 см Р=12см Р=18м
2 тапсырма.

Есеп шығар.Қызыл қарындаш 20тенге, алқаламодан 60тенге қымбат.

Қызыл қарындаш қанша тұрса, жай қарындаш сонша тенге тұрады.

Қалам мен қарындаштар барлығы неше теңге тұрады?

1 топ

Қызыл қарындаш-20тг



Жай қарындаш-сонша ?

Қалам - 60 тг ? қымбат

Ш: 20+20+(60+20)=120

Ж: қалам мен қарындаштар 120 теңге тұрады

2 топ

Қызыл қарындаш-20тг



Жай қарындаш-сонша?

Ш: 20+20=40

Ж: жекі қарындаш 40теңге тұрады
3 топ

Қызыл қарындаш-20тг

Қалам-60тг қымбат?

Ш:20+60=80

Ж:қалам 80 теңге тұрады.

3-тапсытма

« Ауызша есептеу» тез ойлап шығару керек.

1топ

2 топ

3 топ

14 – 6+ 7 - 9-6 13-8+6+9-20 15-7+8-9-7



4 тапсырма
Ұзындық өлшем бірліктеріне
5м8дм-6дм= м дм= дм 57см+20см= см = дм см 4дм2см+6см= дм см = см
5 тапсырма
Мынандай сандарды жаз . « Математикалық диктант»
8 ондық.5бірл құралатын;8 ондықтан құралатын;8 бірл құралатын,5 ондық.5бірлік;5 ондық;5 бірл;5 ондық 0 бірл құралатын;
8 ондық.пен 5 ондықтың айырмасына тең болатын

8 бірл.пен 3бірл айырмасына тең болатын


9 бірл.пен 7 бірлтің қосындысына тең болатын;

3онд.пен 8 бірліктің айырмасына тең болатын.


1 топ 2 топ 3 топ

6 тапсырма
Ең көп үшбұрыш тапқан топ жеңеді


7- тапсырма
Теңдеу құр және шығар.

Х-6=60 х-6=54 х-36=34



V. Ой толғау.


  • Рефлексия.

  • Үш топқа семантикалық карточкалар таратылып.Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша не үйренді, өздері орындап түсіндіріп береді. Қандай есептер шығарған, көп ұнайтыны туралы айтады.

  • Барлық тапсырмаларды дұрыс орындаған топ жеңіске жетеді.

  • .

VI. Үйге тапсырма: 131 беттегі №6 .

VII. Бағалау : Жеңіске жеткен топ оқушыларының ішіндегі шапшаң есеп шығарып,дұрыс түсіндіре алғандарына бес қойылады

Есепті дұрыс шағарып, бірақ түсіндіре алмаған балалардың бағасы түсіріледі. Жеңіске жетпеген топ оқушыларына келесі сабақта шапшаңдықтарын көрсетіп алға шығуларын тілейміз.



Сабақ аяқталды.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет