Сабақтың тақырыбы: Сөйлем мүщелері
|
Сабақтың мақсат-міндеттері:
|
А) білімділік:
|
Оқушыларға сөйлем мүшелері туралы жан-жақты мәлімет беріп, сөйлем мүшесінің құрамына қарай және атқаратын қызметіне қарай бөлінетін түрлерімен таныстыру
|
Ә) дамытушылық:
|
ой - өрісін, ойлау белсенділігін, сөйлеу шеберлігі, тіл мәдениетін дамыту, сауаттылыққа баулу
|
Б) тәрбиелік:
|
оқушыларды елін, жерін, Отанын қадірлей білуге, адамгершілікке, еңбексүйгіштікке, тэрбиелеу
|
Сабақта қолданылатын педагогикалық технология:
|
|
Сабақтың типі:
|
Аралас сабақ
|
Сабақтың түрі:
|
дәстүрлі сабақ
|
Сабақтың әдістері:
|
түсіндіру, суреттеу, салыстыру, эңгімелеу, сүрақ-жауап, бекіту, сөздікпен жүмыс, бағалау, қорытындылау
|
Сабақтың оқыту құралдары және көрнекілігі:
|
8-сынып, «Қазақ тілі» оқулығы, авторы –С.Аманжолов, А.Аманжолов, Т.Қасымова. Алматы, «Мектеп» 2004 жыл.
|
Сабақтың пәнаралық байланысы:
|
орыс тілі, ағылшын
|
Сабақ барысы:
|
Мұғалімнің қызметі
|
Оқушының қызметі
|
І. Ұйымдастыру бөлімі
|
-амандасу;
-түгелдеу;
-оқушының
назарын сабаққа
аудару;
-оқу
құралдарының
дайындығын
тексеру
|
-амандасу;
-кезекшілік
міндеттерін
атқару;
-сабаққа
дайындалу;
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
|
Үй тапсырмасын тізбек бойынша сұрау.
1-топтан шыққан оқушы тірек сызбаны сызады
2-топтан шыққан оқушы сол тірек сызба арқылы түсіндіреді
3-топтан шыққан оқушы сөйлемдердің жасалу жолы туралы түсіндіреді.
Сөйлем
(айтылу мақсатына қарай)
Хабарлы Сұраулы Лепті Бұйрықты
(құрылысына қарай)
Жай сөйлем Құрмалас сөйлем
1. атаулы 1.салалас
2. жалаң 2.сабақтас
3.жайылма 3.аралас
4.жақты
5.жақсыз
6.толымды
7.толымсыз
|
ІІІ. Жаңа материалды қабылдауға дайындық
|
Тақтаға жаңа тақырыпты жазып, сабақтың мақсатымен таныстырамын.
|
ІV. Жаңа материалды түсіндіру
|
А) жаңа ұғымға байланысты жұмыс
|
Жаңа тақырып презентация арқылы түсіндіріледі.
|
Ә) Танымдық қабілеттерін арттыруға арналған жұмыс түрлері мен тапсырма
|
Жаңа сабақты пысықтауға арналған тапсырмалар
№1 тапсырма
Берілген сызбалар арқылы сөйлем құрау
1._______ __ __ __ __ .
2. _______ __ . __ . __ . __ .
3._______ __ . __ . __ . __ __ . __ . __ ________
4. __ .__ . __ __ . __ . __ ______ ______
5. __ .__ .__ _______ _______
№2 тапсырма
Оқулықты пайдаланып, жаттығу жұмыстарын орындау
35-жаттығу.
Әр топ берілген мәтіннен бір сөйлемге синтаксистік талдау жасап, қарамен жазылған сөздерді құрамына қарай ажырату.
1-топ. 1927 жылы жаздыгүні Сәкен Сейфуллин Қызылордадан Көкшетау еліне жер бөліс науқанын өткізуге барды.
2-топ. Бурабай тауын айнала отырған елде бұл науқанды жүргізіп жатқан Сәкенді сол жылы 71 жасқа шыққан Ыбырай іздеп келді.
3-топ. Сонда Көкшенің жотасы қоршаған Оқжетпес қасында Ыбырай «Көкшетаудың биігі-ай!» деп басталатын «Қаракөз» әніне шырқап жібергенде, жантайып жатқан Сәкен орнынан атып тұрып, Ыбырайдың алдына шөге түсіп қатты да қалды.
|
V.Жаңа білімді бекіту
|
Активойд арқылы білімдерін бекіту
1.Сөйлем мүшесіне тән белгіні көрсет
А) ешбір мағынасы болмайды В) сөзге қосымша мән үстейді С) толық мағыналы бір сөзден болады
2. Сөйлем мүшесі бола алмайтын сөз тбын көрсет
А) Сын есім В) Есімдік С) Одағай
3. Сөйлем мүшесі құрамына қарай нешеге бөлінеді
А) 2 В) 3 С) 4
4. Шылаулы тіркестен болған күрделі сөзді көрсет
5. Дара бастауышты көрсет
А) Кітап В) мектеп оқушысы С) билеті барлар
А) бидай өңді В) үйден соң С) менің кітабым
6. Үйірлі мүшені көрсет
А) асқақ арман В) көргісі келді С) жаны сұлу жан
7. Үйірлі мүшенің күрделі мүшеден айырмашылығы
А) екі сөзден тұрады В) бастауыштық-баяндауыштық қатынас С) бір сұраққа жауап береді
8. Тұрлаусыз мүшені көрсет
А) толықтауыш В) бастауыш С) баяндауыш
9. Сөйлемдегі тұрлаулы мүшелерді көрсетіңіз.
Біз кеше мұражайға бардық.
А) Біз бардық. В) Мұражайға бардық. С) Кеше бардық.
10. Сөйлемде есімше қандай сөйлем мүшесі екенін белгілеңіз.
Менің айтар сөзім-осы.
А) Бастауыш. В) Анықтауыш. С) Пысықтауыш.
|
VІ. Үйге тапсырма. Қорытындылау
|
37-жаттығу. Екі оқушыға арнайы тапсырма беріледі.
|
VІІ.Бағалау
|
|
|