Қазақ тілі
Орыс сыныбында
|
4-сынып
|
Сабақтың тақырыбы
|
Спортшылар
|
Жалпы
мақсаты:
|
1. Білімділік: Оқушыларға спорт туралы мағлұмат беру, септік жалғаулары туралы алған білімдерін қайталап жетілдіру. Қазақстандағы жақсы дамыған спорт түрлерімен таныстыру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың ауызекі тілдерін, ойлау қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын байыту. Өзгенің пікірін тыңдауға, сыйластық танытуға, мәдениетті қарым-қатынас жасауға бағыттау
3. Тәрбиелік: Оқушылардың отансүйгіштік сезімдерін арттыру, Спортшыларымызды құрметтеуге, салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу.
|
Қолданылатын
модульдер
|
Оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, АКТ, СТО, ОүБ,
|
Оқу
нәтижелері:
|
спорт түрлерін біледі,
Қазақстанның жеңімпаз чемпиондары туралы біледі;
топпен бірлесіп жұмыс жасайды;
Өз ойларын ашық, еркін жеткізе алады
бірін-бірі бағалайды;
|
Бөлімдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Білу
|
I .Ұйымдастыру кезеңі
Күннен, жерден нәр алған
Біз - өмірдің гүліміз.
Сәрсенбінің сәтінде
Сәтті болсын күніміз.
1.Топқа бөлу /Молекула әдісі/.
Оқушылар орындарынан тұрып, музыкамен молекула тәрізді сынып ішінде жүреді. Музыка тоқтағанда, қай жерде тұрса, сол жерге топқа отырады.
1-Тапсырма Суретпен жұмыс.
1-топ Спорт түрлерін айтады
2-топ Спорт туралы есеп өлеңді жатқа айтады
3-топ Спорт туралы мақал-мәтелдер айту. Мағынасын түсіндіру.
|
Топқа бөлінеді.
Топта ынтымақтастық орнайды.
«Өрмекші торы» әдісі сұрақ-жауап
Өлеңді жатқа айтады.
Зат есімнің сұрақтарына байланысты әңгімелеу Топтық бағалау. Ынталандыру
|
Түсіну
Қолдану
|
Миға шабуыл: сөзжұмбақты шешу
|
С
|
е
|
к
|
і
|
р
|
г
|
і
|
ш
|
|
д
|
о
|
П
|
|
|
О
|
й
|
ы
|
н
|
|
с
|
е
|
к
|
і
|
Р
|
у
|
|
|
а
|
Т
|
|
о
|
й
|
ы
|
н
|
Ш
|
ы
|
|
|
ж
|
Ы
|
л
|
|
1.скакалка
2.мяч
3.игра
4.прыгать
5.лошадка
6.игрок
7.год
Сөздікпен жұмыс:
Алтын-золото, золотой
Күміс-серебро, серебряный
Қола-бронза, бронзовый
Спортшылар туралы мәлімет айтып өту.
Қазақстанның спортшылары: боксшылар-Бекзат Саттарханов, Бақтияр Артаев, Серік Сапиев, палуан-Жақсылық Үшкемпіров, велоспортшы-Александр Винокуров, жүгіруден-Ольга Шишигина, ауыр атлеттер-штангышылар: Зульфия Чиншанло, Илья Ильин, Светлана Подобедова, т.б
2-тапсырма. Өлеңді жаттап ал.
Спорт-күштің қайнары,
Спортшылар жайдары.
Шымыр өсіп шыңдалған,
Таудан асып, шыңды алған.
Спортшылар қажымас,
Спортшының жаны жас.
3-Тапсырма Топтық жұмыс
1-топ Чемпиондар туралы айтады.
2-топ «Спорты болғым келеді» тақырыбына шағын эссе жазады.
3-топ Спорт тақырыбына сурет салып, сол туралы, шағын әңгіме құрастырады.
|
Сөздерді қазақ тіліне аудару арқылы сөзжұмбақты шешіп, «Споршы» сөзін табады.
Жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.
Сөздерге сұрақ қояды,
Диалогтік әңгіме
Кім? Не ? деген сұраққа жауап беретін сөздерді табу
Әр топ Джиксо әдісі бойынша түсіндіреді. Топтарға сағат тілінің бағытымен бірін-бірі «Екі-жұлдыз, бір-тілек» бойынша бағалайды.
|
Талдау
|
4-тапсырма
Оқулықпен жұмыс
1-топ Дауыстап оқиды
2-топ Орыс тіліне аударады.
3-топ Ережемен жұмыс жасайды
/Жеке оқушыларды ынталандыру/
|
Сабаққа белсене қатысқан, ұтымды жауап берген балаларды оқушылардың өздеріне анықтау ұсынылады. Оларға қол шапалақтап, қошемет көрсетіледі.
|
Сергіту сәті
|
Шынығамыз, жастай бiз,
Жаттығуды бастаймыз.
Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш
Бойымызға жинап күш.
Шынығамыз, жастай бiз,
Жаттығудыбастаймыз
|
Әуен ырғағымен сергіту жаттығуын жасау
|
|
6-тапсырма
Сөйлем құрап үйрен
|
Дәптермен жұмыс
|
Жинақтау
|
«10 сұрақ» әдісі бойынша жинақтау
|
Тақырып бойынша
сұрақ-жауап алынады.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
«Джигсо» әдісі, «10 сұрақ» әдісі, «Екі-жұлдыз, бір-тілек», «Өрмекші торы» әдісі
|
|
Сілтеме
|
Қазақ тілі оқулығы. Интернет желісінен алынған суреттер, қосымша мәліметтер. Электронды оқулық. Мерсер."Сыни тұрғысынан ойлау". АКТ.
|
|
Үйге тапсырма
|
5-тапсырма.Сөйлемдерді толықтырып жаз.
|
Спортшылар туралы интернет желісінен қосымша тың мәліметтер жинақтау
|
Бағалау
|
|
«Ми сауытшасы» арқылы бағалау.
|
Кері байланыс
|
|
Стикермен көңіл-күйді жазу
|