Сабақтың тақырыбы: Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесі. Үңгірдегі сыр



Дата02.03.2022
өлшемі2,08 Mb.
#133932
түріСабақ
Байланысты:
№ 14 Үңгірдегі сыр (1)





Бөлім: Парасат пайымы

Мектеп: Б.Нысанбаев орта мектебі

Күні: 2.03.

Мұғалімнің аты-жөні: Н.Мешитбаева

Сынып: 10б

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесі. Үңгірдегі сыр

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.4.1 ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу.

Оқу мақсаттары

Барлық оқушылар: Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» әңгімесіне байланысты ғылыми еңбектерді негізге алу;
Көпшілігі: ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу;
Кейбір оқушылар: ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу, сыни тұрғыдан баға беру.

Бағалау критерийі

  • Шығармаға түрлі аспектіде баға береді;

  • Шығарманың ғылыми негізіне баға беріп, әдеби сын жазады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Жинақтау, бағалау.

Мәңгілік елдің
құндылықтары

Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық)

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология::қиял, фантазия, әдеби сын.
Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер:
Менің ойымша....; себебі......; Оны мен былай дәлелдеймін..... Қорыта келе,......

Алдыңғы білім

Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын»

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару.
Жағымды психологиялық ахуал.
ІІ. Қызығушылықты ояту:

  • Астрономия ғылымы мен астрология ғылымының зерттеу обьектілері бір ме?

  • Көшпелі алтын тұжырымы қайдан шықты деп ойлайсыз?

  • Қазақ әдебиетінде қиялгер шығармалардың аз болуына не себеп?

«Егер мен сыншы болсам...» әдісі
Оқушылар қалауы ойынша «Егер мен сыншы болсам...» деп басталатын ойын жеткізеді.

  • Сын дегеніміз не?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

ҚБ

Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы.


Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.




Сабақтың ортасы


ІІІ. Мағынаны тану.
Сұраққа жұп болып жауап береді.
Сын дегенімз не?
Төменде берілген ойды қалай түсіндіңіз?
Әдеби сын жазуда нені ескеру керексіз?
«Сын, егер ол шын мәніндегі әдеби – көркем сын болса, шығарма туралы ғана болмау керек, бұның үстіне, сол шығарманың тууына себеп болған қоғамдық, әлеуметтік жағдайлар туралы болуы керек. Көркем шығарманы түсіндірудің қажеті жоқ, сол шығармада айтылған ойлардың әлеуметтік астарына мән беру керек. Сонда ғана сын белгілі бір әдеби құбылыс туралы қоғамдық ой қорытады.»
Тапсырма. Мәтіндік зерттеу
Шыңғайдың Галактикаға саяхаты мен Мәкейдің табақша туралы тұжырымы.
Күн жүйесінің суретін көрсету.

Оқушылар сурет пен әңгіме арасындағы байланысты анықтайды.

Мәтіннен негізгі ойды табыңыз.




Тосын жағдай (Мәтінде қандай тосын ойға кездестіңіз?)




Мәтіннен шығар заманауи қағида. Әңгімедегі таңғажайып жаңалыққа деген ұмтылыстың берілу сипаты, құштарлық пен жігер.




Белгісіз және белгілі мәліметтер. Мәтіннен сізге бұрыннан таныс және таныс емес ақпараттарды белгілеңіз.




Ойыңызды суретпен бейнелеңіз.




Тәрбиелік мәні бар қорытынды. Оқыған мәтіннен өз болашағыңызға, іс-әрекетіңізге септігін тигізер қандай қорытынды жасадыңыз?




Талдауды қажет ететін тақырыптар. Мәтінге сүйене отырып, осында көтерілген тағы қандай мәселені талдар едіңіз?






Дескрипторлар

  • Шығарманың ғылыми негізін айқындайды;

  • Кесте бойынша шығармаға талдау жасайды.

ҚБ
Тапсырма. 3-тапсырма. Ж. Екі түрлі түсініктеме күнделігі.
Оқушылардан дәптердің бетін ортасынан тік сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар бөліктің оң жағына мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді, сол жағына әсер еткен үзінділері жайлы пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп-салдары қандай, қандай сұрақ бар, т.б.)
Екі түрлі түсініктеме күнделігі

Әсер еткен үзінділер

Үзінді жайлы пікір







Дескриптор:

  • Бөліктің оң жағына мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді жазады;

  • Әсер еткен үзінділері жайлы пікір жазады.

ҚБ
Тапсырма. OVISA моделімен жұмыс жүргізеді. Шығармаға әдеби сын жазады.
Object – шығарма идеясына байланысты туындаған мақсат.
Value – мақсатына жету жолындағы автордың құндылықтарының қатары қандай?
Intention – бұл мақсатты алға қоюдағы автордың ниетіне қандай? Баға бер.
Sensibleness – бұл мақсатқа жетудегі автор тәсілдемесін оқырмандар қаншалықты қолдайды?
Action – автор көрсеткен нақты қандай іс-әрекеттерді құптайсыз?Неліктен?
Дескриптор:

  • шығарма идеясына байланысты туындаған мақсатты анықтайды;

  • мақсатына жету жолындағы автордың құндылықтарының қатарын анықтайды;

  • бұл мақсатты алға қоюдағы автордың ниетіне баға береді;

  • бұл мақсатқа жетудегі автор тәсілдемесін оқырмандардың қолдауын анықтайды;

  • автор көрсеткен нақты іс-әрекеттерді құптайтындығын анықтайды.

ҚБ



Сұраққа жұп болып жауап береді.
Оқушылар сурет пен әңгіме арасындағы байланысты анықтайды. Мәтінге талдау жұмысын жүргізеді.
Шығарманың ғылыми негізін айқындайды;
Кесте бойынша шығармаға талдау жасайды.

Оқушылардан дәптердің бетін ортасынан тік сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар бөліктің оң жағына мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді, сол жағына әсер еткен үзінділері жайлы пікір жазады.


OVISA моделімен жұмыс жүргізеді. Шығармаға әдеби сын жазады.





ҚБ

Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы.


Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.
ҚБ

Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы.


Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.
ҚБ

Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы.


Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.

10-сынып «Қазақ әдебиеті»


Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын»
http://kitap.kz/audiobook/2386-bot_kowpeli/2386-bot_kowpeli

Сабақтың соңы
5 минут

Рефлексия.

  1. Сізге мақсат түсінікті болды ма?

  2. Тапсырманы орындау сізге қиындық тудырды ма? Неге?

  3. Сіз бұл мақсатты жетілдіру үшін не істей аласыз?

  4. Осы мақсат бойынша тапсырманың қандай болғанын қалайсыз?




Қосымша мағлұматтар

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)









Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет