Сабақ:
|
Қазақ әдебиет
|
3-бөлім: Парасат пайымы
|
Мектеп:4
|
№4 С.Сейфуллин атындағы орта мектебі
|
Күні:18/02
|
Мұғалімнің аты-жөні: Жанабаева Фарида Токтарбаевна
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар:17
|
Қатыспағандар:0
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Т.Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми фантастикалық әңгімесінің образдар жүйесі
|
Осы сабақта қол жеткізіетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушы орындай алады: кейіпкерлерге ортақ мінез-құлықтарды
анықтайды
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: басты кейіпкердің ерекшелігін
сипаттайтын мінез-құлықты анықтайды, шығармадан мысал келтіреді;
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіпкерлерге ортақ мінез-құлықтарды анықтайды, басты кейіпкердің ерекшелігін сипаттайтын мінез-құлықтарын шығармадан мысал келтіре алады.
|
Бағалау критерийі
|
Кейіпкерлердің ерекшеліктері мен типтік образдарды анықтайды
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады:
|
Диалог құруға, шығарма жазуға арналғаг пайдалы тіркестер:
«Менің ойымша,.. Менің байқағаным.... Мен ойлаймын...»
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Фантастика (көне грекше: φανταστική – көзге елестету өнері)
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Көшпелі алтын тұжырымы қайдан шықты деп ойлайсыз?
Қазақ әдебиетінде қиялгер шығармалардың аз болуына не себеп?
автор көрсеткен нақты қандай іс-әрекеттерді құптайсыз? Неліктен?
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел»жалпыұлттық идеясындағы ұлттық қауіпсіздік, тарих,
мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығын сақтау;
Табиғат заңдылығына құрметпен қарау.
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ тілі.Көркем әдебиет
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Т.Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми фантастикалық әңгімесі
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7 мин
Сабақтың ортасы
28 мин
|
1.Ұйымдастыру
Психологиялық ахуал туғызу
Үй тапсырмасы. Т.Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми фантастикалық әңгімесі
Берілген сөз тіркестерін пайдалана отырып ,
3 маңызды ақпарат, қиындық тудырған
2 жағдайды, ұнаған
1 іс-әрекетті (Менің байқағаным,...Менің ойымша,... Мен ойлаймын...») деп бастап айтып шығады.
Кері байланыс. Өзінің ойын көркемдеп, керекті мәліметтермен толықтыра сөйлеген оқушыларға «ЖАРАЙСЫҢ», «КЕРЕМЕТ» деген марапат сөздер тағылады.
Жаңа сабақ
Сабақ тақырыбы, ОМ, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
Фантастика (көне грекше: φανταστική – көзге елестету өнері)
Әңгіме – көлемі қысқа , оқиғасы өмір шындығынан алынған көркем туынды.
Тапсырма №1
Т.Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми фантастикалық әңгімесің « Таудағы оқиға», «Шайтантауға сапар» ,
«Үңгірдегі сыр» бөлімдерінде сипатталған Сәмен
образына талдау жүргізіңіз.
Сәмен бойында кездесетін барлық ер балаларға тән қасиеттер
|
Сәменге ғана тән қасиеттер
|
|
|
|
|
Дескриптор:
- кейіпкер бойындағы жинынтық қасиеттерді анықтайды;
- кейіпкерге тән қасиеттерді табады;
- мысал келтіреді.
3-тапсырма. Төрт сөйлем әдісі арқылы авторлық тәсілдеме туралы айтады.
1. Пікір. Шығармадағы автордың шығармашылық тәсілдемесі туралы өз пікірін бір сөйлеммен айтады.
2. Дәлел. Пікірін шығарманы талдау бойынша бір сөйлеммен дәлелдейді
3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді.
4. Қорытынды. Ойын автордың жазушылық ерекшелігі туралы бір сөйлеммен қорытындылап айтады.
«Көшпелі алтын» шығармасынан , берілген кестені толтырыңыз.
Үзіндіге тақырып қойыңыз
|
Оқиғаны сурет арқылы немесе сөзбен суреттеңіз
|
Кездескен термин сөздер
|
Шығармадан алған әсеріңіз
|
|
|
|
|
Ж/Т «Үңгірдегі сыр » бөліміндегі Сәмен мен Қажытай мінез-құлық ерекшелігін анықтаңыз.
Ойыңызды дәлелдеңіз. (3-4 сөйлем)
|
Ж.-жеке тапсыр
ма. Оқулық
Графикалық органайзер
Ж.Ж-Жұптық жұмыс
Оқулық
|
Сабақтың соңы
5 мин.
|
Рефлексия
3-2-1 стратегиясы бойынша
Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат
Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 жағдай
Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.
|
«Қызық,Қиын,Құнды»
|
Қосымша ақпарат
|
Жазушының «Әңгімелерімнің негізгі тақырыбы – табиғаттың құпия сырын ашу, оны адам санасына бағындырып, адам баласының игілігі үшін қызмет еттіру»,- деген
Идеясы -ғылымның табиғи сырына үңілуге, адам миы арқылы оның құдірет күшін танып білуге, тіпті оны тізгіндеп бағындыруға да болатынын айғақтайды.
|
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
|
|
Рефлексия
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сай келетін сұрақтарға жауап беріңіз
|
Сабақ оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
|
|
Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?
|
|
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
|
|
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
|
|
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не себеп болар еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістігі/қиыншылықтары туралы нені анықтадым , келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|