Сабақтың тақырыбы Табиғатқа саяхат. Х дыбысы мен әрпі



Дата10.07.2017
өлшемі71,45 Kb.
#21000
түріСабақ
Ақмола облысы

Степногорск қаласы

9 орта мектебі



бастауыш сынып мұғалімі

Серикберген Кенжегул

Күні:

Сынып: 1 Ә

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Табиғатқа саяхат. Х дыбысы мен әрпі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.5.1 мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап

1.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ерекшелігіне қарай мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) ажырату.




Сабақтың мақсаттары

Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.

Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.


Жетістік критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.



Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

музыка, ана тілі сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Хат-письмо

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

1 минут


Шаттық шеңбері.

Арайлап таң атты
Алтын сәуле таратты.
Жарқырайды даламыз,
Қайырлы күн, достарым!
Қайырлы күн, ұстазым!

Шаттық шебері

Сабақтың ортасы

3 минут


15 мин

10 мин


1. Өткенді қайталау

(Қ ; Ө ) Ойын «Сенесің бе?»  Айтқан тұжырымдарға «Ия», «Жоқ» деп жауап береді.

  • Дыбыстар дауысты, дауыссыз болады. (ия)

  • Дауысты дыбыстар әндетпейді. (жоқ)

  • Дауыссыз дыбыстар кедергіге ұшырап айтылады. (ия)

  • Дауысты дыбыстар екіге бөлінеді. (ия)

  • П – үнді дауыссыз дыбыс. (жоқ)

  • Ы – жуан дауысты дыбыс.(ия)

  • І – жіңішке дауысты дыбыс. (ия)

  • Дыбыстарды біз жазамыз, көреміз.(жоқ)

  • Әріптерді біз жазамыз, көреміз.(ия)

2.Хат туралы мәлімет беру.

 Хат жанры – ерте заманан бері келе жатқан адамдардың қарым-қатынас жасау құралдарының бірі.

Хатты не арқылы жазамыз? Тағы да қалай жазуға болады?


Компьютер арқылы хат жазуға болады. Оны интернет арқылы жібереді.
Хат тасушы адамды кім дейді?
-Пошташылар күнделікті 46 000 адамдарға хат тасиды, поштаға барған 1500-2000 адамдарға қызмет көрсетеді екен. Олар суық, ыстық күндерге қарамай елдің көптен күткен хаттарын тасиды екен. Хатты жазып болған соң оны конвертке салып, сыртына хат алушының мекен жайын жазып, поштаға апарып саламыз .Бұрынғы кезде пошта болмаған кезде  көгершіндер пошташының рөлін атқарған. Хат түрлерін айту.

3.(Т;Ө;Қ)Топпен жұмыс.

1-топ – «Жабық хат»

2-топ – «Ашық хат»

3-топ – «Жеделхат»

4-топ – «Электронды хат»

1-топ. «Жабық хат» Буындардан сөз құрау

2-топ. «Ашық хат» Коллаж жасау. (х, дыбыстары бар суреттер жапсыру)

3-топ. «Жеделхат» «Қатесін тап».(Жазба түрінде қате жазылған сөздерді табу)

4-топ. «Электронды хат» Буын, сөз, сөйлем құрау. Жұппен жұмыс жасап, бір-біріне WhatsApp арқылы жібереді

4.Арнайы хат

«Құрметті 1 «Ә» сыныбының оқушылары! Мен сендердің 1-сыныпқа келіп, білім алып жатқандарыңа ризамын.. Мен тек жақсы оқып, диктантты қатесіз жазатын, оқу жылдамдығы жақсы, есепті де жақсы шығаратын оқушыларға сыйлықты беремін. Қалған уақыттарыңды тиімді пайдаланып, оқуларыңды дұрыстаңдар.

-Енді сендерге бір сұрағым бар, қыс мезгілінде ойнайтын қандай ойындарды, қандай спорт түрлерін білесіңдер?

4. (МК; Ұ; Ж, Қ) Суретке қарап ,әңгіме құрастыру.

Мынау біздің кітапхана. Кітапханада көптеген газет - журналдар да бар. Кітапхана қоры - кітап. Оқушылар кітапханаға жиі келіп тұрады..
Іші өте таза, жылы, әдемі. Кітапханада түрлі газет - журналдар да көп. Онда өте мәдениетті, инабатты, өз істерін жақсы білетін кітапханашы жұмыс істейді. Кітапханада керекті журнал немесе кітаппен пайдалануға болады. Мұнда сабаққа дайындалуға жақсы жағдай жасалған.
Кітапханада тыныштықты және тәртіпті бұзуға болмайды.

Сұрақ – жауап

Таныстырылым

Суреттер,ақ парақ,буындар жазылған сөздер

Әлидің арнайы хаты

Кітапхана туралы суреттер.



Сергіту сәті

1 минут


5.Көңілді әуенмен орындалатын жаттығулар

Сергіту сәтіне арналған жинақ

Қызықты тапсырма

8 минут



6.Берілген әріптерден сөздер құрастыру.

хадәраін- дәріхана

меанах-емхана

ебершнаха –шеберхана

патіканаха –кітапхана

7.Дәптермен жұмыс

8.Сиқырлы хаттың сұрағына жауап беру.

- Бүгін қандай әріппен таныстық?

- Хаттың қандай түрлерін білдік?



Ақ парақ, маркер


Жазу дәптері

Түрлі түсті шарлар


Сабақтың соңы

2 минут



Рефлексияс «Хаттар». ( Қажеттісіне оқушылар стикер жапсырады)

Жабық хат – көп нәрсені түсінген жоқпын.

Ашық хат – біраз нәрсені түсіндім.

Жедел хат – бәрін де түсіндім.


Хаттың суреттері



Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтарға бөліп, әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар беру

1. Суреттермен жұмыс жасай отырып, х дыбысы мен әрпін меңгереді.

2. Хат туралы түсінік қалыптасады.


Топтық жұмыс барысында хаттағы тапсырмалардың орындалуын х дыбысы бар сөздерді табуын,х дыбысы кездесетін сөздерді қатесіз жазуын бағалаймын;

Кітапхана,хат туралы түсініктері кеңейеді.




Жаттығуды орындау: иілу,отырып-тұру, айналу




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?






Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Оқу ісінің меңгерушісі:

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет