Сабақтың тақырыбы: Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау Модуль/пән атауы: география



Дата11.05.2023
өлшемі2,23 Mb.
#176461
түріСабақ
Байланысты:
6-7 сабақ


«Бекітемін»
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
______________У.Изтлеуова
Сабақтың тақырыбы: Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға
әсерін бағалау
Модуль/пән атауы: география


Дайындаған педагог: Орынбасарова Салтанат


Күні: «_____» _______2022жыл



  1. Жалпы мәліметтер.



Топтар: 7-22, 8-22, 9-22, 10-22, 11-22, 12-22, 13-22, 14-22


Курс: І Оқу жылы: 2022-2023
Сабақ типі: аралас сабақ


Мақсаты, міндеттері:


Білімділік: Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін
анықтап, баға беру.
Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін кері әсерінен
азайтудың жолдарын ұсынуды үйренеді.


2.Дамытушылық: студенттердің шығармашылық ойлау қабілетін арттыру, сөздік қорларын молайту, ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту.

3. Тәрб иелік: тазалыққа, жанашырлыққа, адамгершілікке тәрбиелеу




Сабақты жабдықтау: слайдтар, атлас картасы, оқулық.

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
(Студенттерді түгендеп, сабаққа дайындығын бақылау. Сабақ мақсатын хабарлаудан басталып, сабақтың барысы түсіндіріледі.)


ІІ. Үй тапсырмасы:

  1. Табиғатты пайдалану дегеніміз не?

  2. Табиғатты тиімді пайдалану шараларын атаныз?



ІІІ. Жаңа сабақ (Жаңа сабақ студенттердің өзін-өзі басқа принципі бойынша экологтардың конференциясы ретін өтеді)
Табиғатты пайдалану адам өміріне қажетті табиғат ресурстарын алу. Табиғат – адамзаттың барлық іс-әрекетіне сай жауап қайтарады. Биосфераның болашағы онда өмір сүретін адамдардың ақыл-ойына және парасатына тікелей тәуелді.
Қазіргі кезде бізді қоршаған ортаның ластаушы көздерін төмендегідей топқа бөлеміз:
Физикалық ластану – радиактивті заттар, электромагнитті толқындар, жылу, шулар және тербелістер.
Химиялық ластанукөміртегі өнімдері, күкірт, көмірсулар, шайынды сулар, пестицидтер, гербицидтер, фторлы қосылыстар, ауыр металдар, аэрозолдар.
Биологиялық ластану – ауру қоздырғыш бактериялар мен вирустар, құрттар, қарапайымдылар, шектен тыс көбейіп зиян келтіретін жәндіктер.
Эстетикалық зиян – табиғаттың қайталанбас сұлу ландшафтарының бүлінуі, орман- тоғайлардың жоғалуы, т.б.
Н.Ф.Реймерс (1992):
1. табиғи ресурстарды қайта өндіру, қорғау;
2. тіршілік ортадағы табиғи шарттарды пайдалану және қорғау;
3. табиғи жүйелердің тепе-теңдігін тиімді өзгерту, қайта қалпына келтіру және сақтау.














Қоршаған ортаны радиоактивті элементтермен және радияциялық сәулелермен ластайды. Бұдан басқа атом өнеркәсібі радиактивті қалдықтардың көзі. Келесі бір қауіпті радинуклид – стронцкий-90, ол ядролық сынақтардың нәтижесінде түзіледі (жартылай бөліну периоды27,7 жыл). Стронций қанда патологиялық құбылыстар тудырады, ішке қанның құйылуына, сүйек кемігінің құрылысының бұзылуына әкеледі. Зақымданған соң ұзақ мерзімінен кейін ақ қан ауруы болуы мүмкін.















Қорытынды
Қорыта айтқанда студенттер табиғатты қорғау және оның байлықтарын тиімді пайдалану бір-бірімен тығыз байланысты кешенді мәселе. Сондықтан, табиғатты тиімді пайдалану, көркейту және қорғау кешенді түрде қарастырылуы қажет екенін түсінеді.






  1. Сабақ бойынша рефлексия:




  1. Бағалау, қорытындылау. Әр студент белсенділігіне байланысты балдық жүйемен бағаланады.




  1. Үйге тапсырма: §12 Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет