Сабақтың тақырыбы тарих пәні туралы Мақсаты



бет1/6
Дата26.08.2017
өлшемі1,7 Mb.
#28184
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6
«Бекітемін»__________

Сыныбы: 5

Күні: 02.09.2015жыл.

Сабақтың тақырыбы


§1. Тарих пәні туралы


Мақсаты



Тарих пәні өз тарихымызды, өзге халықтармен мемлекеттердің тарихын оқып үйрену біз үшін бұрынғы ата- бабаларымыз қандай болғанын, қазір қандай екенімізді біліп, жан-жақты саралап түсініктерін кеңейту.

Күтілетін нәтижелер



А.Тарих пәні туралы біледі.

В. Тарихтың негізін салушы тарихшылардың ғылыми зерттеулерінің маңызын анықтайды.

С.Көне замандардан бастап орта ғасырлық тарихшылардың еңбектеріне тоқталып, Қазақ тарихындағы алатын орнын бағалай алады.

Керекті жабдықтар



Оқулық, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фламастер, Бейне роликтер, карта, тірек- сызба,карта,интербелсенді тақта.

Тапсырмалар:

2,3,4,5,6,7,8


Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты


Мұғалім әрекеті


 Оқушы әрекеті

Кіріспе


5мин


Ұйымдастыру. Амандасу.

Жаңа сабақтағы негізгі ұғымдарды пайдалану арқылы топқа бөлу,

«Серпілген сауал» әдісімен үй тапсырмасын сұрау,

АББҚ бар оқушыға бағдар карта беру.





Үй тапсырмасына дайындығын көрсету үшін мұғалім берген сұрақтарға жауап береді.

Деңгейлік сұрақтарға жауап беріп және сыныптастарына қойылған сұрақтарды саралай отырып өз білімінің қаншалықты деңгейде екенін «Ғажайып сызғыш» әдісі арқылы біліп, өзін өзі бағалайды.



Тұсаукесер

5 мин


Табыс критерийлері:

А.Тарих пәні туралы білу.

В. Тарихтың негізін салушы тарихшылардың ғылыми зерттеулерінің маңызын анықтау.

С.Көне замандардан бастап орта ғасырлық тарихшылардың еңбектеріне тоқталып, Қазақ тарихындағы алатын орнын бағалау.

Слайд көрсету.

«Ой қозғау» сұрақтарын беру.

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады.



Негізгі бөлім

25мин


«Жұптасып-ойланып-бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру .

Постер шығару.

Жаңа тақырыпты оқып үйрену үшін жеке оқуға уақыт беру.

Оқып болғаннан кейін әр топқа флипчарт таратып, тақырыпты ашу.

Бағалау критерилерін тарату.

Постер қорғау.

Бағалау критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалату.



Топтар оқулық материалдарынан және қосымша мәліметтерден алған мәліметтерін қосып постер құрады.

Құрып болғаннан кейін басқа топтардың алдында қорғайды.

Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды.

Постерді бағалау критерилері:

Тақырып мазмұнының ашылуы

Безендірілуі

Шығармашылығы



Қорытынды

10 мин

«Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.
«3:2:1» арқылы кері байланыс жасау.

Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды.

Табыс критерийлері:
табыс критерийлері арқылы өзін-өзі бағалау.
Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады.


Өзін –өзі бағалауда басшылыққа алатын табыс критерийлері

Табыс критерийлері

Ұпайлары (егер сұрақты ашпасаңыз-

0-ді, егер сұрақ толығымен ашылса 5-ті айналдыра сызыңыз)

Жалпы ұпай

А.Тарих пәні туралы білдім.


0 1 2 3 4 5




В. Тарихтың негізін салушы тарихшылардың ғылыми зерттеулерінің маңызын анықтадым.


0 1 2 3 4 5




С.Көне замандардан бастап орта ғасырлық тарихшылардың еңбектеріне тоқталып, Қазақ тарихындағы алатын орнын бағаладым..

0 1 2 3 4 5







Ұпай

0-5

6-9

10-12

13-15

Баға

2

3

4

5

«Бекітемін»__________



Сыныбы: 5

Күні: 09.09.2015жыл.

Сабақтың тақырыбы


§2.Тарихтың қайнар көзі- деректер


Мақсаты


Деректер- тарихтың қайнар көзі екені туралы түсінік қалыптастыру.

Күтілетін нәтижелер



А. Тарихи дерек көздерін көне мен бүгінгінің дәлелі екені туралы түсінік қалыптастыру.

В. Адамның өткен өміріне қатысты әртүрлі мәліметтерді, тарихи деректерді талдап, жинақтай алады.

С. Тарихи дерек көздерін құрметтеп, сақтап, ашық аспан астындағы ескерткіштерді сақтай отырып, Қазақстан тарихында алатын орнын бағалайды.

Керекті жабдықтар



Оқулық, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фламастер, Бейне роликтер, карта, тірек- сызба.

Тапсырмалар:

2,3,4,5,6,7,8

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты


Мұғалім әрекеті


 Оқушы әрекеті

Кіріспе


5мин


Ұйымдастыру. Амандасу. «Бір шаңырақ астында» әдісі арқылы топқа бөлу,

«Шынжыр» әдісімен үй тапсырмасын сұрау.


АББҚ бар оқушыларға Бағдар картаны таратып, орындалуын бақылайды


«Бір шаңырақ астында» әдісі арқылы топқа бөлініп, ынтымақтаса отырып бірлесе жұмыстанады.

«Шынжыр» әдісімен үй тапсырмасына айта отырып, дайындығын көрсетеді.

«Ғажайып сызғыш» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды

АББҚ бар оқушылар Бағдар картаны алып жұмыстанады.



Тұсаукесер

5мин


Табыс критерийлері:

А. Тарихи дерек көздерін көне мен бүгінгінің дәлелі екені туралы түсінік қалыптастыру.

В. Адамның өткен өміріне қатысты әртүрлі мәліметтерді, тарихи деректерді талдап, жинақтау.

С. Тарихи дерек көздерін құрметтеп, сақтап, ашық аспан астындағы ескерткіштерді сақтай отырып, Қазақстан тарихында алатын орнын бағалау.

Электрондық оқулық;

Ой қозғау сұрақтары қойылады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады.



Негізгі бөлім

25мин


«Жұптасып-ойланып-бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру .

Постер шығару.

Жаңа тақырыпты оқып үйрену үшін жеке оқуға уақыт беру.

Оқып болғаннан кейін әр топқа флипчарт таратып, тақырыпты ашу.

Бағалау критерилерін тарату.

Постер қорғау.

Бағалау критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалату.



Постерді бағалау критерилері:

Тақырып мазмұнының ашылуы

Безендірілуі

Шығармашылығы



Топтар оқулық материалы, видео роликтен алған мәліметтерін қосып постер құрады.

Дайындап болғаннан кейін басқа топтардың алдында қорғайды.Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды.



Қорытынды

10 мин

Тест арқылы сабақты қорытындылау.

Табыс критерийлер арқылы өзін-өзі бағалату;

«3:2:1» арқылы кері байланыс жасау


Табыс критерийлер арқылы өзін- өзі бағалайды.

Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады.




Өзін –өзі бағалауда басшылыққа алатын табыс критерийлері

Табыс критерийлері

Ұпайлары (егер сұрақты ашпасаңыз-

0-ді, егер сұрақ толығымен ашылса 5-ті айналдыра сызыңыз)

Жалпы ұпай

А. Тарихи дерек көздері көне мен бүгінгінің дәлелі екенін білдім.

0 1 2 3 4 5




В. Адамның өткен өміріне қатысты әртүрлі мәліметтерді, тарихи деректерді талдап, анықтадым.

0 1 2 3 4 5




С. Тарихи дерек көздерін құрметтеп, сақтап, ашық аспан астындағы ескерткіштерді сақтай отырып, Қазақстан тарихында алатын орнын бағалай аламын.

0 1 2 3 4 5







Ұпай

0-5

6-9

10-12

13-15

Баға

2

3

4

5

«Бекітемін»__________

Сыныбы: 5

Күні: 16.09.2015жыл.

Сабақтың тақырыбы


§1. Адамды кім жаратты?


Мақсаты


Қазіргі ғылыми ортада адамның пайда болуы жөніндегі көзқарастары туралы білімді меңгеру

Күтілетін нәтижелер



А. Қазіргі ғылыми ортада адамның пайда болуы жөніндегі көзқарастары туралы біледі.

В. Адамның пайда болуы туралы көзқарастарға қорытынды жасап, салыстырады, кестемен жұмыстанады.

С. Қазіргі ғылыми ортада адамның пайда болуы туралы көзқарастарға өзіндік ойын білдіріп, бағалау.

Керекті жабдықтар



Оқулық, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фламастер, Бейне роликтер, карта, тірек- сызба.

Тапсырмалар:

2,3,4,5,6,7,8

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты


Мұғалім әрекеті


 Оқушы әрекеті

Кіріспе


5мин


Ұйымдастыру. Амандасу. «Алғашқы адамдар» атаулары бойынша топқа бөліну.

«Серпілген сауал» әдісімен үй тапсырмасын сұрау.




Топқа бөлініп, ынтымақтаса отырып бірлесе жұмыстанады.

Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. Нәтижесінде оқушыларға қойған және өзіне қойған сұрақтарды ой елегінен өткізе, үй тапсырмасын қаншалықты меңгергенін зерделейді.

«Ғажайып сызғыш» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды


Тұсаукесер

5мин


Табыс критерийлері:

А. Қазіргі ғылыми ортада адамның пайда болуы жөніндегі көзқарастары туралы білу.

В. Адамның пайда болуы туралы көзқарастарға қорытынды жасап, салыстырып, кестемен жұмыстану.

С. Қазіргі ғылыми ортада адамның пайда болуы туралы көзқарастарға өзіндік ойын білдіріп, бағалау.

Электрондық оқулық;

Ой қозғау сұрақтары қойылады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады.



Негізгі бөлім

25мин


«Жұптасып-ойланып-бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру .

Постер шығару.

Жаңа тақырыпты оқып үйрену үшін жеке оқуға уақыт беру.

Оқып болғаннан кейін әр топқа флипчарт таратып, тақырыпты ашу.

Бағалау критерилерін тарату.

Постер қорғау.

Бағалау критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалату.



Постерді бағалау критерилері:

Тақырып мазмұнының ашылуы

Безендірілуі

Шығармашылығы



Топтар оқулық материалы, видео роликтен алған мәліметтерін қосып постер құрады.

Дайындап болғаннан кейін басқа топтардың алдында қорғайды.Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды.



Қорытынды

10 мин

«Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Табыс критерийлер арқылы өзін-өзі бағалату;

«Блоб ағашы» арқылы кері байланыс жасау


Табыс критерийлер арқылы өзін- өзі бағалайды.

Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады.




Өзін –өзі бағалауда басшылыққа алатын табыс критерийлері

Табыс критерийлері

Ұпайлары (егер сұрақты ашпасаңыз-

0-ді, егер сұрақ толығымен ашылса 5-ті айналдыра сызыңыз)

Жалпы ұпай

А. Қазіргі ғылыми ортада адамның пайда болуы жөніндегі көзқарастары туралы білемін.

0 1 2 3 4 5




В. Адамның пайда болуы туралы көзқарастарға қорытынды жасап, салыстырып, кестемен жұмыстана аламын.

0 1 2 3 4 5




С. Қазіргі ғылыми ортада адамның пайда болуы туралы көзқарастарға өзіндік ойын білдіріп, бағалай аламын.

0 1 2 3 4 5







Ұпай

0-5

6-9

10-12

13-15

Баға

2

3

4

5

«Бекітемін»__________

Сыныбы: 5

Күні: 23.09.2015жыл.

Сабақтың тақырыбы


Қазақстан территориясындағы тас дәуірі.


Мақсаты


Қазақстан аумағындағы тас дәуірі, алғашқы адамдардың іздері туралы білімді меңгеру.

Күтілетін нәтижелер



А. Қазақстан аумағындағы тас дәуірі, алғашқы адамдардың іздері туралы біледі.

В. Тас дәуірінің кезеңдерін салыстыра, ерекшеліктерін анықтайды, кестені толтырып, картамен жұмыс жасайды.

С. Тас дәуірінде кезеңдеріндегі адамдардың даму кезеңдерін саралап, тарихтағы орнын бағалайды.

Керекті жабдықтар



Оқулық, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фламастер, Бейне роликтер, карта, тірек- сызба.

Тапсырмалар:

2,3,4,5,6,7,8

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты


Мұғалім әрекеті


 Оқушы әрекеті

Кіріспе


5мин


Ұйымдастыру. Амандасу. «Бір шаңырақ астында» әдісі арқылы топқа бөлу,

«Бинго» әдісімен үй тапсырмасын сұрау.


АББҚ бар оқушыларға Бағдар картаны таратып, орындалуын бақылайды


«Бір шаңырақ астында» әдісі арқылы топқа бөлініп, ынтымақтаса отырып бірлесе жұмыстанады.

«Бинго» ойынының сұрақтарына жауап беріп, үй тапсырмасына қаншалықты дайын екенін көрсетеді.

«Бағдаршам» әдісі арқылы өзара бағалайды

АББҚ бар оқушылар Бағдар картаны алып жұмыстанады.



Тұсаукесер

5мин


Табыс критерийлері:

А. Қазақстан аумағындағы тас дәуірі, алғашқы адамдардың іздері туралы білу.

В. Тас дәуірінің кезеңдерін салыстыра, ерекшеліктерін анықтау және кестені толтырып, картамен жұмыс жасау.

С. Тас дәуірінде кезеңдеріндегі адамдардың даму кезеңдерін саралап, тарихтағы орнын бағалау.

Электрондық оқулық;

Ой қозғау сұрақтары қойылады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады.



Негізгі бөлім

25мин


«Жұптасып-ойланып-бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру .

Постер шығару.

Жаңа тақырыпты оқып үйрену үшін жеке оқуға уақыт беру.

Оқып болғаннан кейін әр топқа флипчарт таратып, тақырыпты ашу.

Бағалау критерилерін тарату.

Постер қорғау.

Бағалау критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалату.



Постерді бағалау критерилері:

Тақырып мазмұнының ашылуы

Безендірілуі

Шығармашылығы



Топтар оқулық материалы, видео роликтен алған мәліметтерін қосып постер құрады.

Дайындап болғаннан кейін басқа топтардың алдында қорғайды.Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды.



Қорытынды

10 мин

Тест арқылы сабақты қорытындылау.

Табыс критерийлер арқылы өзін-өзі бағалату;

«3:2:1» арқылы кері байланыс жасау


Табыс критерийлер арқылы өзін- өзі бағалайды.

Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады.




Өзін –өзі бағалауда басшылыққа алатын табыс критерийлері

Табыс критерийлері

Ұпайлары (егер сұрақты ашпасаңыз-

0-ді, егер сұрақ толығымен ашылса 5-ті айналдыра сызыңыз)

Жалпы ұпай

А. Қазақстан аумағындағы тас дәуірі, алғашқы адамдардың іздері туралы білемін.

0 1 2 3 4 5




В. Тас дәуірінің кезеңдерін салыстыра, ерекшеліктерін анықтап, кестені толтырып, картадан алғашы адамдардың мекендеген жерлерін көрсете аламын.

0 1 2 3 4 5




С. Тас дәуірінде кезеңдеріндегі адамдардың даму кезеңдерін саралап, тарихтағы орнын бағалай аламын.

0 1 2 3 4 5







Ұпай

0-5

6-9

10-12

13-15

Баға

2

3

4

5


Бинго 1

«Тотемизм» деген ұғымды қалай түсінесіңдер?

Жер бетінде адамзаттың пайда болғаны туралы қандай пікірлер бар?

Қазақстан аумағында алғашқы адамдар қай уақытта пайда болды?



Жер бетіндегі ең алғашқы адам қаңқалары табылған жер:

Питекантроптың қаңқасы алғаш рет табылған жер:



Синантроптың табылған жері:

Неандерталь адамының тұңғыш рет табылған жері:

Ежелгі адамдардың тұрағы Қазақстанның қай аумағынан табылды?

Қазіргі Жамбыл облысының Қаратау маңынан табылған ежелгі адамдардың тұрағын тапқан археолог:




Бинго 2

Ғалымдар Танзания (Шығыс Африка) жерінен табылған алғашқы адамды қалай атады

Алғашқы адамдар:

Өзінің түр-тұлғасы, бет пішіні, ой-санасы, еңбекке қабілеттігімен бүгінгі біздерге ұқсайтын адамды қалай атайды?

Гоминид-

Ең алғашқы адамдардың маймылдардан айырмашылығы-


1927жылы қытайдағы Чжоу- ко-дянь үңгірінен табылған адамның сүйектері:

Алғашқы адамдардың қоғамдық ұйымы

1938жылы Өзбекстандағы Тесіктас үңгірінен неандерталь баланың сүйегін тапқан академик:


Адамзаттың шығу тегі туралы қандай көзқарастар бар?


Бинго 3

Қазақстан аумағында алғашқы адамдар пайда болған уақыт:

Питекантроптың қаңқасы алғаш рет табылған жер:


Алғашқы адамдар пайдаланған тас құралдар:


Неандерталь баланың сүйегі табылған жер:

Ежелгі адамдардың тұрағы Қазақстанның қай аумағынан табылды?

Адамзаттың шығу тегі туралы қандай көзқарастар бар?



Саналы адам өкілі кроманьондық деп аталған- хомо сапиенс қалыптасқан уақыт:

Ғалымдар Танзания (Шығыс Африка) жерінен табылған алғашқы адамды қалай атады

Синантроптың табылған жері:



Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет