Дене тәрбиесі пәнінен өткізілетін 8 сыныптар арасында құралған сабақ жоспары
Күні:
Уақыты:
Өтілетін жері: Спорт зал
Сабақтың тақырыбы: Тепе-теңдік жаттығуларын үйрету
Құралы: ысқырық, бөрене, доп, гимнастикалық төсеніш
Сабақтың мақсаты: Оқушылар тепе –теңдік сақтау арқыл жаттығуларды еркін орындау арқылы, бөрене үстінде жүру әдістерін үйрету.
А) Білімділік: Гимнастикалық бөренеде жүру әдістерінің түрлерін және оқушының тепе-теңдік сақтап жүруін үйрету.
Б) Дамытушылық: Оқушылардың жан-жақты өсіп жетілуі, жылдамдық ептілік қасиеттерін арттыру және батылдық, тапқырлық тез шешім қабылдау қабілеттерін дамыту.
В) Тәрбиелік: Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыра отырып, ұйымшылдыққа, бірлікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
|
Сабақтың мазмұны
|
Жік теу
|
Әдістемелік нұсқау
|
К
І
Р
І
С
П
Е
б
ө
л
і
м
151
|
1.Сапқа тұру, рапорт қабылдау
Сәлемдесу.
Сап элементтері:
- оңға бұрылу
- солға бұрылу
- айнала бұрылу
Жүру:
- аяқ ұшымен
- өкшемен
- табанның ішкі және сыртқы қырымен
Жүгіру:
- жәй жүгіріс
- оң жақ қыры
- сол жақ қыры
- тізе көтеріп жүгіру
-аяқты алға түзу көтеріу
- аяқты артқа сермеп жүгіру
Оң аяқты көтеріп жүгіру
Сол аяқты көтеріп жүгіру
- арқамен алға
-жылдам жүгіру
-Соңғы айналым жәй бір қалыпты жүгіру Демді қалыпқа келтіру жаттығулары
-жартылай отырып жүру
- толық отырып жүру
Жалпы дамыту жаттығулары:
І.Б.қ қол белде, аяқ иық деңгейінде, 1-4 басты оңға 1-4 солға айналдыру.
ІІ. Б. қ. қол иық үстінде
1-4 алға, 1-4 артқа айналдыру
ІІІ. Б.қ . қол алда, оң қол сол қолдан сәл жоғары 1,2 оң қол жоғары 3,4 сол қол жоғары
ІV.Б. қ екі қол кеуде тұсында 1-2 шынтақты бүге жазу 3-4 шынтақты аша жазу
V.Б.қ қол белде , оң қол жоғары 1-4 сол жаққа иілу Сол қол жоғары, 1-4 оң жаққа иілу.
V І. Б.қ қол белде белді 1-4 оңға, 5-8 солға айналдыру
VІІ. қол алда иық деңгейінде 1-оң аяқты, сол қолдың ұшына тигізу, 2-сол аяқты, оң қолдың ұшына тигізу 3-4 қайталау.
|
15
|
Оқушылардың сабаққа қатысуын, спорт киімдеріне,оның тазалығын, денсаулығын тексеру. Сапқа тұруын қадағалау. Техника қауіпсіздігінің ережелерін сақтау.
Басты көтеріп денені тік ұстау.
Екі қол жанында
Арқа түзу
Екі қол жоғары, алақан ішке
қарайды. Шынтақ бүгілмейді қол белде
қол белде
Қол кеуде тұсында
иықты алға, артқа
айналдырып жүгіру
Екі қолға тізе тигізіп
қол белде
Алақанға өкшені тигізу
Сол аяқ жерге тимейді
Оң аяқ жерге тимейді
Басты сол иыққа қарай бұру
бұрыштан-бұрышқа
ара қашықтықты сақтау
Қолды көтеріп түсіріп терең тыныс алу
екі қол алда, арқа түзу
қол тізе үстінде
Жаттығуларды нақты, дәл, түзу жасау керек
Оң және сол иыққа қарай толық айналдыру.
Шынтақ көтерінкі
Алға артқа қатты сермеу
Неғұрлым шынтақты жоғары ұстап жасау
Аяқ иық деңгейінде
Бас қозғалмайды, аяқ қосулы
Аяқты көтерген кезде тізені бүкпей, еңкеймей жасау
|
Н
Е
Г
І
З
Г
і
б
ө
л
і
м
|
2.Тепе-теңдік жаттығуларын үйрету.
Екі топқа бөлу
Гимнастикалық бөренеге шығу. Гимнастикалық бөренеде «қарылғаш» жасап, тізе бүкпей, аяқтың ұшы мен жүру және оңға, солға сермеп жүру.
Гимнастикалық бөренеде «қарылғаш» жасау.
Өткен сабақты қайталау Акробатика: гимнастикалық төсеніште алға артқа айналып тұру.
Эстафеталық жарыс
|
10
15
|
Техника қауіпсіздігіне назар аудару керек
Оқушылардың берілген тапсырмаларды нақты орындауларына көңіл бөлу,
Тізе бүкпеу
Жаттығуды дұрыс орындауын қадағалау
Жылдам ережеге сәйкес, тез орындау
|
Қ б
О ө
Р л
Ы і
Т м
Ы
Н
Д
ы
|
3. Қорытындылау
Сапқа тұрғызу
Жеке және жалпы тапсырмалар беру
Қоштасу
|
1
1
3
|
Жаттығуды жақсы орындаған немесе белсене қатысқан оқушыны мадақтау, бағалау.
Сұрақтарына жауап беру
САУ БОЛЫНДАР
|
Дене тәрбиесі пәнінен 8 сыныптары арасында өткізілетін гимнастикадан құралған сабақ жоспары.
1. Күні:
2. Уақыты: - 1150-1235
3. Өтілетін жері: Спорт зал
4. Құралы: Доп, ысқырық, таяқша, гимнастикалық төсеніш.
5. Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сабақтың барысын үйрету.
А) Білімділік: Гимнастикалық жаттығулардың түрлерін үйрету.
Ә) Дамытушылық: Балалардың жан-жақты өсіп жетілуін, жылдамдық ептілік сияқты қасиеттерін арттыру және батылдық, тапқырлық тез шешім қабылдау қабілеттерін дамыту.Б) Тәрбиелік: оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыра отырып, ұйымшылдыққа бірлікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу. 6. Сабақтың тақырыбы: Акробатика жаттығулары
|
Сабақтың мазмұны
|
Жік
теу
|
әдістемелік нұсқау
|
К
І
Р
І
С
П
Е
|
1.Сапқа тұру
Рапорт қабылдау
Сәлемдесу
2. Жүру
- өкшемен
- аяқ ұшымен
- аяқ іші, сыртқы қыры
3. Жүгіру
- оң жақ қыры
- сол жақ қыры
- тізе көтеріп жүгіру
- аяқты артқа тастап жүгіру
- аяқты алға сермеп жүгіру
- арқамен алға
- жылдамдыққа жүгіру.
Демді қалыпқа келтіру
І. Б.қ. қол белде, өкше қосулы
1-4 басты оңға 1-4 басты солға айнал-ру.
ІІ. Б.қ. қол иық үстінде 1-4 алға, 1-4 артқа айналдыру.
ІІІ. Б.қ. қол алда, оң қол сол қолдан сәл жоғары 1,2оң қол жоғары 3,4 сол қол жоғары
ІV. Б.қ. қол белде, оң қол жоғары 1-4 сол жаққа иілу. Сол қол жоғары, 1-4 оң жаққа иілу
V. Б.қ. қол белде 1-4 оңға, 1-4солға айналдыру
VІ. Қол алда иық деңгейінде 1-оң аяқты, сол қолдың ұшына тигізу, 2-сол аяқты, оң қолдың ұшына тигізу, 3-4 қайталау
|
15
|
Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау, сапқа тұруын қадағалау. Техника қауіпсіздігін сақтау
Қол белде
Қол жоғары
Қол белде
Қолды ішке, сыртқа қарай айналдыру
Қол тізе үстінде
Қол артта
Қол белде
- басты сол иыққа қарай бұру
- бұрыштан-бұрышқа
- терең тыныс алу
- а яқ иық деңгейінде
Иықты толық айналдыру
-аяқ иық деңгейінде
-аяқ жартылай ашық
-аяқ иық деңгейінде
|
Н
Е
Г
І
З
Г
і
|
Акробатика жаттығулары. Оқушыларды екі топқа бөліп, бірінші топты гимнастикалық төсеніште алға және артқа айналуды көрсету, орындату. Екі қолды алға қойып, алға айналып, қолмен тізені ұстап тұру. Екінші топты гимнастикалық төсеніште қолдың көмегімен шынтақты толық тигізіп, аяқты қосып, түзу жоғары ұстап тұру. Кеудені жерге тигізуі керек.
Эстафеталық ойын жарыс түрінде
Эстафета таяқшасы мен жүгіру
Допты қолмен итеріп алып жүру
|
15
10
|
Ойын барысында қадағалау,
көрсету.
Қайталап үйрету.
Жаттығуды мұқиат орындау. Қателіктеріне мұқият қадағалап, ескертулермен нұсқаулар беру.
Жылдам жүгіру
Кедергілерден өту
|
Қ
О
Р
Ы
Т
Ы
Н
Д
ы
|
Ағзаны бастапқы қалыпқа түсіруге арналған және тыныс жолдарына әсер ететін жаттығулар жасау
1. Сапқа тұру
2. Үйрету
3. Қорытынды
|
1
1
3
|
Қателікке ескерту жасау.
Жақсы қатысқаны үшін
жақсы бағалау.
|
Достарыңызбен бөлісу: |