Сабақтың тақырыбы:
|
Тік бұрышты үшбұрыштың қасиеттері
|
Сабақтың мақсат-міндеттері:
|
А) білімділік:
|
Оқушыларда тікбұрышты үшбұрыш туралы білімдерін тереңдету, тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері туралы айту, есеп шығару дағдыларын қалыптастыру
|
Ә) дамытушылық:
|
Жылдам ойлауын, есте сақтауын, сызбаларды тиянақты, сауатты сызуын, алған білімдерін есеп шығаруда қолдана білуін, математика тілінде сөйлеу мәнерін дамыту
|
Б) тәрбиелік:
|
Адамгершілікке, ұйымшылдыққа, отансүйгіштікке, қоршаған ортаны аялауға, ізденімпаздыққа тәрбиелеу
|
Сабақтың типі:
|
Жаңа білімді меңгерту
|
Сабақтың түрі:
|
Аралас сабақ
|
Сабақтың әдістері:
|
Сұрақ-жауап, түсіндіру, есептер шығару, сызбамен жұмыс жасау
|
Сабақтың оқыту құралдары және көрнекілігі:
|
Ә.Н. Шыныбеков. Геометрия оқулығы (7 сынып),
Л.С. Атанасян, В.Ф. Бутузов. Геометрия оқулығы (7-9 сынып),
тақта, интерактивті тақта (слайд), сызғыш, плакат, маркерлер, карточкалар
|
Сабақтың пәнаралық байланыстары:
|
Экономика, биология (жануартану)
|
Сабақ барысы:
|
Мұғалімнің қызметі
|
Оқушының қызметі
|
І. Ұйымдастыру бөлімі
| |
амандасу;
кезекшілік міндеттерін атқару;
сабаққа дайындалу
|
ІІ. Өткен материалдарды қайталау. (сұрақ – жауап)
Қандай үшбұрыш тік бұрышты үшбұрыш деп аталады?
Тік бұрышты үшбұрыштың қандай қабырғасын гипотенуза деп атаймыз?
Қандай қабырғалары катеттері деп аталады?
Үшбұрыштың неше теңдік белгісі бар?
Тік бұрышты үшбұрыштың неше теңдік белгісі бар?
Тік бұрышты үшбұрыштың теңдік белгісін айтпас бұрын үшбұрыштардың теңдік белгісін қысқаша атайықшы:
|
ІІІ. «Маркетинг» ойыны (оқушылар 4 топқа бөлініп, тік бұрышты үшбұрыштың теңдік белгілерін плакатқа сызып қорғау) Ойынның маркетинг аталу себебі, сызбаны сауатты сызып, дұрыс түсіндіру арқылы өз сызбаларын саудаға түсіріп, өткізуі тиіс.
|
ІV. Жаңа сабақты түсіндіру.
Тік бұрышты үшбұрыштың қасиеттері:
. Тік бұрышты үшбұрыштың екі сүйір бұрышының қосындысы -қа тең.
Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы -қа тең, ал тік бұрыш -қа тең, сондықтан тік
бұрышты үшбұрыштың екі сүйір бұрышының қосындысы -қа тең.
. Тік бұрышты үшбұрыштың -қа тең бұрышына қарсы жатқан катеті гипотенузаның жартысына тең.
Мысалы: Бір бұрышы -қа тең тік бұрышты үшбұрыштың осы бұрышқа қарсы жатқан катеті
гипотенузаның жартысына тең екендігін дәлелдеңдер.
B
D C A
Берілгені:
Дәлелдеу керек:
Дәлелдеу үшін: саламыз, сызбадан көріп тұрғанымыздай
теңқабырғалы, ,
, болғандықтан,
Дәлелдеу керегі де осы.
|