Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
8.2 А бөлім: Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатынастар
|
Мектеп:
|
Күні:
|
|
Мұғалімнің аты- тегі :
|
|
Сынып :
|
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тригонометриялық функциялары
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.1.3.2
тікбұрышты үшбұрыштың кабырғаларының қатынастары арқылы бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің анықтамаларын біледі;
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар үйренеді :
тікбұрышты үшбұрыштың кабырғаларының қатынастары арқылы бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің анықтамаларын біледі
Көпшілік оқушылар үйренеді:
тікбұрышты үшбұрыштың кабырғаларының қатынастары арқылы бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің анықтамаларын біледі және бұл анықтамаларды есеп шығару барысында қолданады
Кейбір оқушылар үйренеді:
тікбұрышты үшбұрыштың кабырғаларының қатынастары арқылы бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің анықтамаларын біледі және бұл анықтамаларды күрделі есеп шығару барысында қолданады
|
Бағалау критерийлері
|
Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді
бұрыштың синусының анықтамасын біледі;
бұрыштың косинусының анықтамасын біледі;
бұрыштың тангенсінің анықтамасын біледі;
бұрыштың котангенсінің анықтамасын біледі;
қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасын жазады;
іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасын жазады;
қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке қатынасын жазады.
сүйір бұрыштардың синусын анықтайды;
сүйір бұрыштардың косинусын анықтайды;
сүйір бұрыштардың тангенсін анықтайды;
сүйір бұрыштардың котангенсін анықтайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
-тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусын, косинусын, тангенсін және котангенсін табуды түсіндіреді;
- есептерді шешуде қандай да бір формуланың (теореманың) қолданысын негіздейді;
- дәлелді пайымдау қадамдарын сипаттайды;
- берілген бөлімнің пәндік лексикасын, символикасын және терминологиясын
сауатты қолданады.
Бөлім бойынша лексика және терминология:
- тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі;
- бұрышқа іргелес жатқан катет;
- бұрышқа қарсы жатқан катет;
|
Құндылықтарды дардамыту
|
Топпен, жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке, академиялық шынайлықа тәрбиелеу
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивтік құралдарды қолдану, интернет ресурстары
|
Пәнаралық байланыстар
|
Cызу, география
|
Бастапқы білім
|
Тікбұрышты үшбұрыш және оның элементтерінің анықтамалары туралы біледі.\
Тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері туралы біледі және оларды қолдану біліктілігі.
Үшбұрыш теңсіздігі және үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар туралы біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 мин
5 мин
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу
Топқа бөлу: Оқушыларға суретте көрсетілген үлгідегідей тікбұрышты үшбұрыш сызылған карточкалар таратылады.
Қызыл түсті катетпен α бұрышының орналасуына қатысты оқушылар екі топқа бөлінеді.
І топ: Қарсы жатқан катет;
ІІ топ: Іргелес жатқан катет.
Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлері анықталады.
|