Сабақтың тақырыбы: (тіл дамыту) "Зообаққа саяхат"



Дата25.01.2017
өлшемі8,67 Kb.
#7650
түріСабақ

Сабақтың тақырыбы: (тіл дамыту)

  • "Зообаққа саяхат"

Сабақтың тақырыбы: (сауат ашу және жазу негіздері )

Мақсаты:

  • Балаларға зообақ туралы түсінік беру, жабайы аңдар туралы білімдерін тиянақтау.

Сабақтың міндеттері:

  • Балаларды зообақта мекендейтін кейбір аңдардың ерекшеліктерін салыстыра айтуға, ажыратуға үйрету.
  • Балалардың сөздік қорын молайту және дара логикалық ойлау қабілетін дамыту.
  • Жан-жануарларды қорғауға, қамқор болуға, оларға сүйіспеншілікпен қарауға тәрбиелеу.

Сабақ әдісі:

  • Сабақ түрі:
  • Саяхат сабақ
  • Саяхат сабақ
  • Суретті плакаттар.
  • Аңдар суреттері.
  • Ағаш, тоғай, гүлдер.
  • Полотно, әріптер

Сабақ барысы:

  • “Хайуанаттар әлемі” атты әңгімені мәнерлеп оқу.
  • Әңгімеде не туралы айтылған?
  • Айнұр қайда барды? Кіммен барды?
  • Көкесі Айнұрдың басынан сипап не деді? “Ақылыннан айналдым, өйткені олар бізді күтеді ғой”- дегенді қалай түсінесіндер?
  • Ал сендер зообаққа бардындар ма?
  • Онда не көрдіндер?
  • Кім апарды?
  • Енді, бізде бүгін бәріміз зообаққа саяхатқа шығайық, ережелерді қайталаймыз.
  • Басқа сыныпқа ағаш, гүл, шөптерді орналастырып дайындап қоямыз.

Айналаға қарандаршы:

  • Айналаға қарандаршы:
  • Зообақ қандай әдемі.
  • Зообақта ағаштар, түрлі шөптер,гүлдер өседі және жабайы аңдар болады. Бәрі бізді күтіп тұрғандай. Біз оларды жақсы көретімізді сезеді.
  • Бұл зообақтағы жабайы аңдарға адамдар қамқорлық жасайды.
  • Ол аңдарды атуға, тисуге болмайды. Зообақтағы ағаштарды кесуге, жұлуға болмайды т.с.с.

Балалар мұнда шалынып қалмандар. (діңгек)

  • Балалар мұнда шалынып қалмандар. (діңгек)
  • Мұнда біреудің үйі бар сияқты.
  • Бұл не? (кірпі)
  • Кірпі қандай болады? Түсі қандай? (Балалардың жауабы) Балалары барғой деймін.
  • Олар нені жақсы көреді? (сүт ішкенді)
  • Онда кірпілерге сүт берейік.

Балалар, ағаш басында отырған нелер? (тиіндер)

  • Балалар, ағаш басында отырған нелер? (тиіндер)
  • Тиіндер үйлерін қайда жасайды екен? (ағаштың қуысына)
  • Қарандаршы! Тиіндердің анасы жылап отырған сияқты.
  • Неге, сұрайықшы.
  • Балалар, ол бір баласын жоғалтып алдым- дейді. Сендер көрген жоқсындарма? Іздейікші. (тауып, іліп қоямыз)
  • Неше баласы бар екен? (үш)
  • Тиіндер немен көріктенеді? Олардың ең жақсы көретіні жаңғақ екен. Теріп берейік.
  • Жылама, тамақтанып ал.
  • Ол сендерге рахмет айтты.

Абайлаңдар, балалар, ана ағаштардың арғы жағында нелер жүр?

  • Абайлаңдар, балалар, ана ағаштардың арғы жағында нелер жүр?
  • Ия, бұл аюлар. Олардың түсі қандай?
  • Қасындағы кішкентай баласын не деп атаймыз? (қонжық)
  • Аюлар нені жақсы көреді? (бал)
  • Онда оларға бал берейік.
  • Сергіту сәті.

Ой, мына тоғайдың артында бір нәрсе жасырынып тұр ғой деймін.

  • Ой, мына тоғайдың артында бір нәрсе жасырынып тұр ғой деймін.
  • Не екен көрейікші? (қоян)
  • Қоян қандай? (түсін, түрін, мінез-құлқын аңықтау)
  • Қоян немен көректенеді?
  • Қоянға сәбіз берейік.

Ал, мына үйде кім тұрады екен?

  • Ал, мына үйде кім тұрады екен?
  • Айналасы қандай әдемі, таза, гүлдер егілген.
  • Гүлдердің түстері қандай? (қызыл, сары, көк)
  • Есігін қағып көрейік. Ашпайды.
  • Терезесінен қарайық. Көрінбейді. Бұл не?
  • Осы үйде тұратын аң бізге жұмбақ жасырамын дейді. Шешуін табамызба?
  • Өзі қу, әрі айлакер,
  • Жүрген жері айқай да шу
  • Бұл үйде кім тұрады екен? ( түлкі)
  • Түлкі қандай? Түлкі туралы қандай ертегілер білеміз.
  • “Бауырсақ” ертегісінен көрініс.
  • Түлкіге бауырсақ берейік.
  • .

Қортындылау:

  • Балалар,біз қайда бардық?
  • Зообақта не көрдік?
  • Полотноға аңдардың аттарын әріптермен тердіру, буынға бөлдіру, дауысты, дауыссызын атау
  • Сендерге сабақ ұнадыма?
  • Зообақта құстар, аңдар өмір сүреді екен.
  • Аңдардың маскаларын кигізіп, мінез- құлқын, жүрісін келтіріп, үйге қайтайық.
  • Сау болындар! Біз тағы да келеміз!

№ 34 жалпы орта білім беретін мектеп

  • Мектепалды даярлық топ жетекшісі
  • Калиева Бақытгуль Турганқызы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет