Сабақтың тақырыбы:
«Тіршіліктің пайда болуы туралы қазіргі көзқарастар».
|
Мектеп: «Благовещенка №2 орта мектебі» КММ
|
Күні:
Сабақ реті: 48
|
Мұғалімнің аты-жөні: Ипова А.С
|
Пән: Биология
Сыныбы: 9 сынып
|
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың мақсаты:
|
Жер бетінде тіршілік пайда болуының қазіргі болжамдарымен танысу
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқушылар Жер бетінде тіршілік пайда болуының алғышарттарын, қазіргі көзқарастар туралы түсінік қалыптасады. Әртүрлі ғалымдардың болжамдары туралы біледі.
|
Сабақтың әдісі:
|
Сыни тұрғыдан ойлау, «Миға шабуыл» әдісі; «Мозайка» әдісі. «Егер сіз ...», «Өз ойыңмен бөліс», «Бәрін білгім келеді», «Ойлан-жұптас-бөліс», Критериалды бағалау
|
Құрал-жабдықтар:
|
Интербелсенді тақта, презентация, үлестірме қағаздар, жүрекше суреттері.
|
Жұмыс кезеңдері.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Уақыт шеңбері
|
Ресурстар
|
Кіріспе бөлім.
Стратегия: «Шетелдік амандасу.»
|
Мұндағы мақсатым: оқушылардың арасында жағымды психологиялық ахуал тудыру
|
Мұғалімнің айтқанын орындап, жасайды.
|
2 мин
|
Слаид 1
Оқушылар
|
Топтарға бөліну.
Стратегия:
«Менің ұнататын түсім»
|
Үстел үстінде: Смайликтердің әр түрлі түсі берілген: қызыл, жасыл, сары, көк түстер. Тәуелсіз топтарға бөлінудің арқасында әртүрлі адамдар бір топтың астына бірігеді.
|
Оқушылар ұнататын түсін таңдап алады.
Тапсырмалар орындаған кезде топ мүшелері өзара ақпараттармен алмасады, пікірталас жүреді.
(4 топ пайда болды)
Топтардағы оқушылардың қызметі айқындалады:
-Спикер;
-Тайм-кипер;
-Хатшы;
-Бақылаушы;
-Қорғаушы.
|
3 мин
|
Слаид 2
Смайликтердің суреттері.
(Топтардың санына байланысты).
Үлестірме қағаздарында
-Спикер;
-Тайм-кипер;
-Хатшы;
-Бағалаушы;
-Қорғаушы қызметтері жазылған.
|
Негізгі бөлім.
Стратегия: «Миға шабуыл»
|
Ғалымдардың Жер бетінде тіршілік пайда болуының алғышарттары туралы болжамдарын қарастыру
|
Оқушылар нақыл сөздің мағынасын ашуға тырысады
|
3 мин
|
Слаид 3
|
Үй тапсырма сын тексеру
|
«Құпия сан» тапсырмасы
Құпия сан
1.«Тіршілік басқа ғаламшардан таралды» деген теория (панспермия теориясы)
2.«Жер еш уақытта жаңадан пайда болған жоқ, ол әуел бастан мәңгі, олай болса, жер бетіндегі тіршілік те мәңгі» делінген теория (стационарлық жағдай теориясы)
3.«Тіршілік тірі нәрседен шықты» деген теория (биогенез теориясы)
4.Тіршілік өлі табиғаттан пайда болды (абиогенез)
5.Бақалар мен бунақденелілер ылғалды топырақтан пайда болады деп кім жазды? (Аристотель)
6.Микроскоп арқылы ұсақ тірі ағзаларды бақылаған ғалым? (А.Левенгук)
7.Ауада «тіршілік күші» немесе «тіршілік энергиясы» болады деген теория. (Витализм)
8.Тәжірибесінде құтының аузын S тәрізді өте ұзын жіңішке имек шыны түтікпен жапқан ғалым (Л.Пастер)
9.Саңырауқұлақтардың өздігінен дүниеге келуі» туралы жазған ғалым» (Жан Батис Ламарк)
10.Ыдысқа ет салып, бірінің бетін ашық, екіншісін кисея матасымен жауып, тәжірибені бақылаған ғалым ( Ф.Реди)
|
Жауабы интерактивті тақтада беріледі.
Жауабы:
1-3
2-8
3-4
4-6
5-7
6-9
7-1
8-2
9-10
10-5
|
|
слаид
|
Стратегия: «Бәрін білгім келеді»
|
Оқушыларға ББК кестесін үлестіреді.
|
Оқушылар бүгінгі тақырып жөнінде не білетіндігі туралы жазады. Не білгісі келетіндігі жөнінде де түртіп алады.
|
1 мин
|
А 4 қағазы
Кесте
|
Сабақтың негізгі бөлімі.
Стратегия:
«Ойлан-жұптас-бөліс»
|
Топтарға тапсырмалар үлестіріледі:
1 топ- 1 кезең
2 топ-2 кезең
3 топ- 3 кезең
4 топ- 4 кезең
4 топ- 5 кезең
|
Оқушылар берілген үлестірме қағаздарды, яғни мәтінді ең алдымен жеке қарастырады. Жұппен бөлісіп, кейін топпен талқылайды. Ақпаратты игерген соң постер жасайды.
|
10 мин
|
Үлестірме қағаздар, постер
|
Постер қорғау
«Алтын балық» әдісі.
|
Берілген тапсырманы «Алтын балық» әдісі арқылы қорғайтындығы хабарланады.
|
Постер қорғаушылар тапсырманы қорғайды. Ал қалған топ мүшелері сағаттың бағытымен бірнеше топтың тапсырмаларын тыңдап, жаңа ақпарат алады.
|
10 мин
|
Постер, постер қорғаушы лар
|
PISA тапсырмаларын талдау
|
|
Оқушылар тапсырманы орындайды
|
|
|
Топтардың критерилер бойынша бағалануы
|
Сабақта оқушылардың әділ бағалануы мақсатында критериалды бағалауды енгіземін. Ол үшін сабақтың басында топтарға бағалау қағаздары үлестіріледі.
|
Топтың ішінде бағалаушылар оқушылардың сабақтағы іс-әрекетін кезең-кезеңмен бағалап отырады.
|
3 мин
|
Критериалды бағалау жазылған үлестірме қағаздар
|
Үйге
|
46 -47тақырып, А,В,С тапсырмалары-216 бет
Шығармашылық жұмыс «Тіршіліктің даму кезеңдері туралы сызба құрастыру
|
|
|
|
Рефлексия
Стратегия:
«5 саусақ -Кері байланыс-»
|
Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді, сонымен қатар ұсыныстарыңызды мына қағазға жазыңдар.
|
Оқушылар кері байланысын толтырады
|
5 мин
|
қағаздар
|