Сабақтың тақырыбы Трапецияның ауданы Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты



Дата03.03.2022
өлшемі109,55 Kb.
#134110
түріСабақ
Байланысты:
22.02 8 сыныптар



Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Қостанай қаласы білім бөлімінің №15 жалпы білім беретін мектебі» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар
Трапецияның ауданы
(сабақтың тақырыбы)

Бөлімі:



Аудан

Педагогтің аты-жөні:

Жүсіпбек Айнаш Қойшыбекқызы

Күні:

22.02.2022ж

Сынып: 8 а,ә,б

Қатысқандар саны :

Қатыспағандар саны :

Сабақтың тақырыбы

Трапецияның ауданы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.3.13 трапеция ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану

Сабақтың мақсаты

Трапецияның ауданының формулаларын білу;
Трапеция ауданының формулаларын есептер шығаруда қолдану.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.


«Ой қозғау» әдісі.
6 мин.



Ұйымдастыру:
оқушылармен сәлемдесу, сыныптағы түгелдеу . Және де бүгінгі сабақтың мақсатын қысқаша айтып өтемін. «Ой қозғау» әдісі.
Шайтан көлден хан сарайының арасы тай шаптырым жер, ал Тазша лашығы ат шаптырым жерде орналасқан. Өлшемей айт, Шайтан көлмен лашық арасы неше шақырым болады?
Сыныпты «Термин сөздер» тәсілі арқылы 3 топқа топтастырамын.
Үй тапсырмасын тексеру үшін « Жолдың шетіндегі таңбалар» әдісін қолданамын. Оқушыларға үй тапсырмасына қатысты дәптердің шетінде «Ж»- жеңіл, «Қ» қиын, «К» - күмән тудырады деп таңба қалдыруды сұранамын, мұғалім сабақтың басталуына дейін әрбір оқушының проблемаларын көруге, ал оқушы рефлексия жасауға үйренеді.

Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды.

Шешімі:
Ат шаптырым - 20 км


Тай шаптырым -15 км
1 шақырым -1 км
А - Шайтан көл
В - Тазша баланың лашығы 
С - Хан сарайы 
Х-ізделінді шақырым
а2+b2=c2 Пифагор теоремасын пайдаланып табамыз АВ2=AС2+BC2
АВ=√625=25
Жауабы: 25 шақырым.

Үй жұмыстың шешімі тақтада көрсетіледі, оқушы өзінің қателерін анықтайды.



Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Оқушылар дәптерлеріне әр есептің тұсына (-;+) арқылы өзін-өзі бағалайды.



Түрлі түсті кеспе қағаздар



Сабақтың ортасы


6 мин



Трапецияның ауданын оның табандары мен биіктігі арқылы табу
Трапецияның ауданы оның табандарының қосындысының жартысы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең. Sтр = ½(АД+ВС)*ВН
Трапецияны қандай фигуралардан құрастыруға болады? Берілгені: АВСД - трапеция. АД мен ВС – табандары, ВН – биіктігі. Дәлелдеу керек: Sтр = ½(АД+ВС)*ВН
Дәлелдеу:
Е – АД табанының ортасы, АЕ=ЕД ВЕ мен СЕ жүргізейік.
Биіктіктері бірдей АВЕ, ВЕС, СДЕ үшбұрыштарын аламыз.
Аудан ұғымының қасиеті бойынша, трапецияның ауданы осы үшбұрыштардың аудандарының қосындысына тең болады:
S(ABCД)=½AД*BH+½BC*ДE=½(АД+ВС)*ВН =½h(AД+BC)


Сұрақтар:
1-ші топқа:
Екі қабырғасы параллель,екі қабырғасы паралель емес дөнес төртбұрыш не деп аталады?
2-ші топқа: Трапецияның параллель қабырғалары табандары, ал басқа екі қабырғасы не деп аталады?
3-ші топқа: Бүйір қабырғалары тең трапецияларды қалай атаймыз?
Екеуі үйде, үшеуі қонақта» әдісімен бір - біріне «қонаққа» барады. Пікір алмасып, ой бөліседі. 


Дескриптор:
-суракка жауап береді
3-балл
Бағалау:_Әрбір_дұрыс_жауапка_1_балл_қойылады_Сонымен_қатар,_өз_ойын_дұрыс_мағынада_білдіріп,_талқылауға_белсенділікпен_қатысқан_оқушыға_«Жарайсың!»'>Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

ДК экраны

Сұрақтар топтамасы.


Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. 3-басылымы. –мектеп : 2018. – 192 бет.




10 мин.

Жұптық жұмыс.



«Сағат тілі » әдісі бойынша оқушылар орындаған жұмыстарын келесі топпен алмасады.
АВСД - трапеция. АД=19см ВС=15см ВН=18см
Табу керек: Sтр
Sтр = ½(АД+ВС)*ВН
Sтр = ½(19+15)*18 =306
Жауабы: S=306см2
Есеп 1. Егер трапецияның табаны 6 см және 8 см, ал биіктігі 5 см болса, трапецияның ауданын тап.
Есеп 2. Егер трапецияның орта сызығы 10 см, ал биіктігі 6 см болса, трапецияның ауданын тап.
Есеп 3. Егер трапецияның диагональдері 12 см және 14 см болса және де олар өзара перпендикуляр болса, трапецияның ауданын есепте.
Есеп 4. Егер трапецияның табандары 11 см және 28 см, ал бүйір қабырғалары — 25 см және 26 см болса, трапецияның ауданын тап



Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. Топтар келесі топтың тапсырмасын алмасып тексереді.


Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп картаны толтырады.



Дескриптор:_-_Sтр_табады_-есептерді_шығарады._2-балл___Дескриптор'>Дескриптор:
- Sтр табады
-есептерді шығарады.
2-балл


Дескриптор:
трапецияның ауданын оның табандары мен биіктігі арқылы табады;
трапецияның ауданын оның биіктігі мен орта сызығы арқылы табады;
трапецияның ауданын оның диагональдері және олардың арасындағы бүрышы арқылы табады;
трапецияның ауданын оның төрт қабырғасы арқылы табады
Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады

ДК экраны


8-сынып оқулығы.
Қосымша 1

Жеке жұмыс.


10 мин.

Есеп Трапецияның биіктігі 16см, ауданы 4дм2. Орта
сызығының ұзындығын табыңдар.
Берілгені:АВСД - трапеция. ВН=16см Sтр=4дм2 =400cм2 Табу керек: ЕF
ЕҒ=½(АД+ВС) Sтр = ½(АД+ВС)*ВН ЕҒ=S/ВН
ЕҒ =400/16=100=25 ЕҒ=25 см=2,5дм
Жауабы: ЕF=2.5 дм
2 есеп Теңбүйірлі трапецияның бүйір қабырғаларының жалғасы тік бұрыш жасап қиылысады.Егер трапецияның аудуны 12тең,ал биіктігі 2-ге тең болса үлкен табанының ұзындығын табыңыз

Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды
а) АВСD — трапеция, АD=16см
Ф игураның ауданың тап





Дескриптор:
-трапецияның ауданын табады
-жауабын жазады
2-балл
Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор:
-формуланы біледі
- табанының ұзындығын табады;
-жауабын жазады
3-балл
Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады



ДК экраны


8-сынып оқулығы.
Смирнов
«Мектеп» 2018
Қосымша 2

Жеке жұмыс.
8 мин.

Пиза тапсырмаларына есептер шығару
Үшбұрыш
Айнұр мен Гүлнұр тең қабырғалы үшбұрыш тәрізді гүл алаңына гүл екпекші болды. Гүл аланының қабырғасы 7 м. Әр шаршы метрге 9 тал гүл егу керек. Барлығы неше гүл көшетіне тапсырыс бере аламыз?



7 7


Құзіреттілігі: сандар


Математикалық аймағы: кеңістік және форма.
Деңгейі: орташа.
Шешу жолы: S=21м2/2 S1=10.5м2. S2=10.5м2.
Код1: дұрыс жауабы 10.5м2.
Код 0: басқа жауап.
Код 9: жауабы жоқ.
Ескерту: түбір астынан шығатын санды бүтінге дейін дөңгелектеу керек.
Сұрақ 1: Үшбұрыш
Барлығы неше гүл көшетіне тапсырыс бере аламыз?
Құзіреттілігі: байланыс орнату.
Математикалық аймағы: кеңістік және форма.
Деңгейі: орташа.
Шешу жолы: Үшбұрыштың ауданын табамыз, ол S=21м2.
21*9=189
Код1: дұрыс жауабы 189
Код 0: басқа жауап.
Код 9: жауабы жоқ.
Сұрақ2: Үшбұрыш.
Осы жер учаскесін Айнұр менГүлнұр тең 2 бөлікке бөліп алды. Айнұр мен Гүлнұрдың гүл еккен учаскесінің ауданы қандай?
7 7

7


Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, жұптык талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды.

.


https://smk.edu.kz/Course/Type/40/1212?redirectto=1212
Қосымша 3

Сабақтың соңы.


Ой толғаныс.


Рефлексия
5 мин.

«Пікір алмасу» (Showdown). Әрбір топ тақырыпқа қатысты 5 сұрақ немесе есеп дайындайды. Әрбір сұрақты немесе есепті стикердің бірінші жағына, ал жауабын екінші жағына жазып, келесі топпен стикерлерін ауыстырады. Топ басшысы стикердегі сұрақтар немесе есепді оқиды (көрсетеді), топ мүшелері жауаптарын жазып дайындайды. Көшбасшы белгі бергенде, барлығы өз жауабын ашады және жауаптарды талқылап, дұрыс жауаппен салыстырады.
Үй жұмысы:
Рефлекция: «Уақытпен ойла» әдісі
Мұғалім сөз айтады.
(функция, синус,косинус)



Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін тұжырымдайды.
1 минут аралығында оқушылар сол сөзге. Уақыт аяқталған соң іштерінен оқиды. Сдан кейін мына сұрақтарға жауап береді:
Неге мен осы сөздер мен сандарды жаздым?
Осыны жазғанда не ойладым?
Жазғандарым мен үшін қаншалықты қажет?

Дескриптор:
-сұрактарға жауап береді
-есептерді шығарады Бағалау: «Жұлдызша» тақтада топтың атауының тұсына жұлдызшалар қойылады. Ол тақтада көрініп, сол арқылы оқушылар өздерінің сабақта қаншалықты сабақты орындап отырғанын анық біле алады.

8-сынып оқулығы.


Смирнов,
тұяқов
«Мектеп » 2018


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет