Сабақтың тақырыбы: Туған жер. О. Асқар
Сабақтың мақсаты:
білімділік) оқушыларға ақын жайлы мәлімет беру,өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу арқылы идеясын ұғындыру.
дамытушылық) оқу дағдыларын жетілдіру, ойлау қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын молайту, шығармашылықпен жұмыстануға дағдыландыру.
тәрбиелік) өзара жолдастық татулыққа, ізденімпаздыққа, туған жерді сүйіп, құрметтеуге баулу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу
Көрнекілігі: портрет, ребус, суреттер.
Технология: сын тұрғысынан ойлау
Пәнаралық байланыс: дүниетану, бейнелеу өнері.
Не арқылы бағаланады:
1.Өлеңді мәнерлеп оқи білуі арқылы;
2.Берілген сұрақтар мен тапсырмаларды орындай алатындығымен бағаланады;
3. Шығармашылық тапсырмаларды өз бетінше орындай алуы арқылы.
Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық.
Арайланып таң атты,
Алтын шапақ таратты.
Қайырлы күн, балалар!
Аман Отан – панамыз,
Аман ата-анамыз.
Қайырлы күн, балалар!
ІІ.Өткенді қайталау.Тарау: «Арналы бұлақ – асыл сөз»
Жуан-жіңішке сұрақтар.
-Шешендік сөздегі «жеті байлықты» ретімен ата.
- «Мен Абайды білемін» атты ақынның әндері мен өлеңдерін жатқа айту.
- Өзің білетін бата сөздерді жатқа айт.
-Тарау материалдарының ішінен саған қай шығарма ерекше ұнады?Неліктен?
ІІІ.Қызығушылықты ояту.
Жаңа сабақ
Ребусты шешіп көрейік,шешуінде бүгінгі сабағымыздың тақырыбы шығады.
Топтастыру стратегиясы.
(Туған жер)
Суреттермен жұмыс. (Астана суреті) әңгімелеу
(Көктерек суреті) әңгімелеу
- Біздің еліміз, Отанымыз қалай аталады?
- ҚР-ң басшысы кім?
-Қазақстан қандай мемлекет?
-Иә, біздің еліміз бай, жеріміз үлкен, табиғаты әсем, мәртебесі биік тәуелсіз, егеменді мемлекетпіз.
- Ал сендер туған жерлерің туралы не айталасыңдар?
ІV.Мағынаны тану.Оқулықпен жұмыс.Жаңа тарау.
Туған жерім – тұғырым,Өскен елім – өзегім.(Тұғырым-мықты. Белгілі бір жерде туылған жерің)Өзегім-алысқа кеткенде сағынып, іші-бауырың елжіреп,сағынғаны.
АСҚАР ОРАЗАҚЫН
1935 жылы 16 мамырда Шығыс Түркістан өлкесінің Іле аймағына қарасты Мүкей Қаратас деген жерде дүниеге келген.
«Тұңғыш», «Мейірім», «Күнгей», «Ләйла», «Көкорай», «Балқарағай», «Таудай бол!», «Тәуелсіздік тартулары» т.б. атты жинақтары жарық көрді.Асқар Оразақын қазақтың қара өлең түрлерін ұзақ жылдар бойы ел ішінен жинап, жиырма мың екі кітабын жариялады.
О.Асқар «Туған жер»
1.Өлеңді мәнерлеп оқы.
2.Мұғалімнің оқуы.
3.Сөздікпен жұмыс. Бел буу – тәуекел ету.
4.Сұрақтар.
Ақын туған жерге деген сүйіспеншілігін қалай жырлаған?
Туған жердің өткен тарихы туралы шумақты оқы.
Ақын мадақтаған батырларды ата.(Қабанбай, Бөгенбай, Наурызбай, Ер Жәнібек т.б.)
Туған жердің байлығын суреттеген шумақты оқы.
Тоқтар кім?
Тоқтар Оңғарбайұлы Әубәкіров 1946 жылы Қарағанды облысы, Қарқаралы ауданы, 1 май ауылында дүниеге келген. Қазақтың тұңғыш ғарышкері.Қазақстаннан шыққан тұңғыш сынақшы-ұшқыш.Авиация генерал-майоры. «Ғасыр адамы», «Халық қаһарманы».
Жеке оқыту стратегиясы (1,2,3, партада отырған оқушыларға өлең шумақтарын бөліп беру)
Сергіту сәті
V. Шығармашылық тапсырма.
Мақал-мәтелдер сайысы. Тақтада жазу.
1.Отан оттан да ... (ыстық)
2.Отансыз адам - ... (ормансыз бұлбұл)
3.Отан отбасынан ... (басталады)
4.Жері байдың - ... (елі бай)
5.Туған жердің күні де ыстық, ........ (түні де ыстық)
6.Туған жердей ел болмас,
............................. (Туған елдей ел болмас)
Ақын өлеңіне ұқсас төмендегі шумақтар арқылы өлең құрастырып көр.
«--------------------------------------------- жер,
----------------------------------------------- жер.
------------------------------------------------------
----------------------------------------------- жер»
VІ. Қорытынды:
Біз қандай тарауды бастадық?
О.Асқар кім?
Қандай шығармалары бар екен?
Қай шығармасымен таныстық?
VІІ.Бағалау.Үйге тапсырма. Өлеңді жаттап ал.
«Бекітемін»
Мектеп директоры:
Изанов С.К.
Әдебиеттік оқу
(ашық сабақ)
Тақырыбы: Туған жер. О. Асқар
\4-сынып\
Өткізген: Сабыркен Н.К.
2014-2015 о.ж.
Достарыңызбен бөлісу: |