Сабақтың тақырыбы: Қасым Аманжолов. «Ақын өлімі туралы аңыз» поэмасы.
Сабақтың мақсаты: Ақын және ақынның шығармашылығы туралы мәлімет беру;
"Ақын өлімі туралы аңыз" поэмасының мазмұнымен танысу, талдау.
Сабақтың нәтижесі: 1 Ақынның мірі мен шығармашылығы туралы біледі
2."Ақын өлімі туралы аңыз" поэмасының тақырыбы мен идеясын,көркемдік ерекшелігін талдайды
3.Поэманың компазициялық құрылысына талдау жасайды, өз ойларын еркін айтуды үйренеді.
Сабақтың әдіс-тәсілі: Сын тұрғысынан ойлау Венн диаграммасы,5-5-1, эссе
мультимедиа қолдану, шығармашылық жұмыс, әдеби теориялық
ұғымдарға талдау.
Керекті көрнекі құралдар:
Сабақтың барысы
|
|
|
Кіріспе
Тұсаукесер
Негізгі бөлім
Қорытынды:
|
1. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Сабаққа дайындық.
2. Үй тапсырмасын сұрау.
Қызығушылықты ояту
.(Қасым Аманжоловтың өмірі мен шығармашылығы туралы сұрақтар қою.)Қасым Аманжолов қашан, қай жерде туды?
Осыған дейін ақынның қай өлеңімен таныс болдыңыздар?
«Өзі туралы» өлеңіндегі басты тұлға кім?
Қасым тек ақын болып қалды ма? (топтастыру)
Жаңа сабақ: «Ақын өлімі туралы аңыз»
"5-5-1"әдісі
Үйге тапсырма: Қасым Аманжолов «Ақын өлімі туралы аңыз» оқу талдау, үзінді жаттау.
|
Шығармашылық жұмыс: «Сен неткен бақытты едің, келер ұрпақ» шағын эсселерін оқиды.
Кестені толтыру.
Негізгі мәселелер
|
Шумақтар
|
Тармақтар
|
Өзі жайлы
|
|
|
Өмірі мен өлім туралы
|
|
|
Болашаққа өсиет
|
|
|
Туған ел, туған жер туралы
|
|
|
Оқулықпен жұмыс. Аялдап оқу әдісімен поэманы талдап, композициялық
жоспарын құру.
Шығарманың басталуы: сұрапыл соғыстың суреттелуі.
Шығармашың дамуы: қаһарманның ішкі толғанысы, қаһарлы
кекке, жан ашуына айналуы.
Шығарманың шарықтау шегі: жау әскерлерінің өрт қоюы.
Шығарма шешімі: Абдолла өлімі.
Топтастыру.
Поэма тақырыбы-ерлік, батырлық туралы.
Идеясы-азаматтың елге деген борышын өтеу, туған еліне, жеріне деген сүйіспеншілігі.
Дәптермен жұмыс.
Жылдар
|
Негізгі оқиғалар
|
1936
|
Батыс Қазақстан мемлекеттік университеті
|
1938
|
Қаз ҰПУ-ды бітірді
|
1938-1939
|
Қызылорда сауда техникумында оқытушы
|
1939-1941
|
Қазақ мемлекеттік көркем
|
1942
|
2-дүниежүзілік соғыста қаза тапты.
|
Бекіту. "Сұраты ұстап ал"
Өтілген тақырып бойынша сұрақтар қояды
5 сөйлем
5 сөзді 1 сөйлем
1сөз немесе 1 сұрақ
|
Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов "Көқсерек"1-4 бөлімдері
Сабақтың мақсаты: Жазушының өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет беру. "Қөксерек" әңгімесінің мазмұнымен таныстыру.
Сабақтың нәтижесі: 1 М.Әуезовтың өмірі мен шығармашылығынан мәлімет алады.
2."Көксерек" әңгімесінің 1,2,3,4- бөлімдерінің мазмұнымен танысады.
3.Әңгіме желісін өз сөздерімен баяндайды, әңгімедегі көркем бейнелі сөздерді тауып,талдайды.
Сабақтың әдіс-тәсілі: Сын тұрғысынан ойлау технологиясын пайдалану (түртіп оқу,ДЖИГСО, тақырыптық түйінді сөздер)
мультимедиа қолдану, шығармашылық жұмыс.
Керекті көрнекі құралдар: оқулық, "Көксерек" фильмінен үзінді
Сабақтың барысы
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
Тұсаукесер
Негізгі бөлім
Қорытынды
|
1. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Сабаққа дайындық.
2. Үй тапсырмасын сұрау.
- М.Әуезов туралы не білесіңдер?
-Төменгі сыныпта қандай шығармаларымен таныстық? т.б
Оқулықтағы "Менің өмірбаяным"
Атты автордың естелігімен танысу
"Көқсерек" фильмінен үзінді
2 минут
ДЖИГСО әдісі бойынша әңгіменің мазмұнын меңгерту
Әңгімені меғңгерудегі басты сұрақтар:
1. Көк күшіктің ауыл тұтқыны болуына не себеп?
2.Адам тұтқыны болған Көксеректің ауыл иттерінен айырмашылығы қандай?
3.Ауыл адамдары Көксеректен неге күдіктенді?
4.Көксеректің адамнан қорықпайтын батылдығы неде?
Тақырыптық түйінді сөздер
Кері байланыс
Үйге тапсырма
|
Оқушыларды төрт топқа бөлу
І.Жансүгіровтың "Бөбек бөлеу" өлеңін жатқа сұрау
10 минут
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Бағалау: қолпаштау
Естелікті оқып, қандай ой түйгендерін қысқаша жазады.
Бағалау: өзара мадақтау
5 минут
Әр топ өздеріне белгіленіп берілген тарауларды оқиды, әр топтан бір өкіл шығып басқаларға түсіндіреді.
15 минут
Әңгіме мазмұнын меңгеріп болған соң берілген сұрақтардың жауабын өз ойларымен баяндайды.
5 минут
Бүгінгі сабақтың негізгі тірек сөздерін анықтайды.
Әр жұп үш сөз
5 минут
Бағалау: өздерін бағалау парақшасына критерийлер бойынша бағалайды
1 минут
Рефлексия парағын толтырады.
Әңгіме мазмұны,сұрақтар дайындау
Қасқыр туралы мәлімет немесе аңыз әңгіме
|
Сабақтың тақырыбы: М.Жұмабаев "Батыр Баян" поэмасы
Сабақтың мақсаты: "Батыр Баян" поэмасының мамұнымен таныстыру.Поэманың тақырыбы мкен идеясын, көркемдік ерекшелігін, тарихи маңызын ашу. Поэма туралы ұғымды кеңейту.
Сабақтың нәтижесі: 1"Батыр Баян" поэмасының мазмұнымен танысады
2. Поэманың тақырыбы мен идеясы, тарихи сипатын ашады;
3. Поэманың сюжеттік желісін негізге ала отырып компазициялық құрылысына, тіл көркемдігін талдау жасайды, нақты мыслдармен дәлелдей алады.
Сабақтың әдіс-тәсілі: Сын тұрғысынан ойлау технологиясын пайдалану: Сұрақтар шеңбері,
, шығармашылық жұмыс, әдеби теориялық
ұғымдарға талдау.
Керекті көрнекі құралдар: оқулық
Сабақтың барысы
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
Тұсаукесер
Негізгі бөлім
Қорытынды
|
1. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Сабаққа дайындық.
2. Үй тапсырмасын сұрау.
М.Жұмабаевтың өмірі мен шығармашылығына байланысты сұрақтар
Поэманы мәнерлеп және зейін қоя оқып шығуға уақыт беру
-Ақын поэмада қандай тақырыпты көтерген?
-Поэмада айтылған уақиға қай кезеңде болған деп ойлайсыңдар?
-Поэма қалай басталады? Көкшетаудың сұлулығы қалай суреттеледі?
-Абылай хан туралы не білесіңдер?
Деңгейлік тапсырма
Қайта бағыттау сұрақтары:
- Жоңғар шапқыншылығы кезеңінде болған уақиғаларға байланысты тағы қандай ақын-жазушылардың шығармаларын білесіңдер?
-Көкшетау өңірінің сұлулығы туралы жазылған тағы қандай поэма бар?
-Абылай ханның қазақ халқы үшін ерекше тарихи тұлға екенін тағы қалай дәлелдер едің?
Кері байланыс
Үйге тапсырма
|
Оқушылар үш топқа бөлінеді
М.Жұмабаевтың "Түркістан" өлеңінен үзіндіні жатқа оқиды.
"Сұрақтар шеңбері" әдісі арқылы бір-біріне сұрақтар қояды
10 минутта поэманы оқиды.
Сұрақтарға жауап бере отырып,
поэманың негізгі тақырыбын анықтайды.
1.Алдын ала берілген тапсырма бойынша тарихи деректерге сүйене отырып, поэманың тарихи сипатын анықтайды,дәлелдейді.
2.Поэманың сюжеттік желісін негізге ала отырып композичиялық құрылысына талдау жасайды.
3. Поэманың тіл көркемдігіне, ақынның суреттеу шеберлігіне назар аударып, нақты мысалдармен дәлелдейді.
"Пирамида-3" әдісі бойынша рефлексия жасайды
Поэманы түгелдей оқу, мазмұнын айту;
Поэма мазмұнына сәйкес мақал-мәтелдер мен афоризмдер, даналық сөздер жазып келу
"Батыр Баян" кинофильмін көру
|
Сабақтың тақырыбы: С.Мұқанов "Есіл бойында"
Сабақтың мақсаты:. "Есіл бойында" әңгімесінің мазмұнымен таныстыру.Әңгіменің көркемдік ерекшелігіне талдау жасау.
Сабақтың нәтижесі:1. Әңгіме мазмұнымен танысады, өз сөздерімен баяндайды,
2. Мәтінмен жұмыс істеп, жазушының көркем тіл шеберлігіне талдау жасайды, бейнелі сөздерді табады.
3. Әңгімедегі кейіпкер пікіріне өз пікірлерімен дәлелдеме береді, әңгіме құрастырып айта біледі.
Сабақтың әдіс-тәсілдері. Жаңа тәсіл: топтық әңгіме, диалог
СТО: төмен және жоғары дәрежелі сұрақтар, эссе, 5-5-1
Керекті көрнекі құралдар: оқулық.
Сабақтың барысы
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
Тұсаукесер
Негізгі бөлім
Қорытынды
|
1. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Сабаққа дайындық.
2. Үй тапсырмасын сұрау
Түрткі сұрақ:
-С.Мұқанов кім?
-Қандай шығармаларын білесіңдер?
-"Алып анадан туады" әңгімесі кім туралы? т.б
"Есіл бойында" әңгімесінің мазмұнымен таныстырады
"Түсіндірмемен оқу" әдісі
Әңгіме мазмұнын таныстырып болған соң, оқушыларға әңгімені жан-жақты талдау мақсатында тапсырма беру
5 минуттық эссе
Кері байланыс орнату
"5-5-1" әдісі
Үйге тапсырма
|
Сабаққа дайындалады
Төрт топқа бөлінеді
Үйге берілген шағын ойтолғауларын топта сағат тілімен оқиды, өзара "Екі жұлдыз, бір ұсыныс" арқылы бағалайды
Сұрақтарға жауап береді, өткен сабақты еске түсіреді
Бағалау: Басбармақ.
Әңгімені әр топ бернілген абзацқа дейін оқып, бір-біріне әңгімелейді.
1-топ: Автордың Есіл табиғатын суреттеу үшін қолданған бейнелі сөздерді тауып, жазушының тіл шеберлігін дәлелдейді
2-топ: Әңгімедегі баяндау, портрет, диалогтарды табады, дәлелдейді
3-топ: әңгіме кейіпкерлерінің пікіріне өз пікірлерін білдіреді, қазіргі өмірмен байланыстыра отырып дәлелдейді
4-топ. "Есіл тасып барады" әнінің тарихына әңгіме құрастырып айтады.
"Менің өлкемнің сұлу табиғаты" тақырыбына шағын эссе жазады
Бағалау: қолпаштау
5 сөйлем
5 сөзді 1 сөйлем
1 сөз
Әңгіме мазмұны
Есіл өзені туралы мәлімет іздестіру.
|
Сабақтың тақырыбы: Т.Ахтанов "Күй аңызы"
Сабақтың мақсаты. Жазушы туралы мәлімет беру. Әңгіменің мазмұнымен таныстыру. Күй және күйшілік өнерінің құдіреті туралы жазушының тебіренісі мен суреттеу шеберлігін таныту.
Сабақтың нәтижесі 1.Жазушы: туралы мәлімет алады. Әңгіменің мазмұнымен танысады.
2.Кейіпкерлердің портретін, мінез ерекшелігін тауып оқиды, баға береді.
3. Шығармашылықпен жұмыстанады, өз ойларын көркем, әдеби тілде жеткізеді.
Әдіс -тәсілдері: Жаңа тәсіл: диалог, топтық әңгіме
СТО: Түсіндірмемен оқу. "пирамида-3" "ДЖИГСО"
Керекті құрал -жабдықтар, әдебиеттер: оқулық, интербелсенді тақта
Сабақтың барысы
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
Тұсаукесер
Негізгі бөлім
Қорытынды
|
1. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Сабаққа дайындық.
2. Үй тапсырмасын сұрау
Т.Ахтанов туралы мәлімет
\баяндау\
"ДЖИГСО" әдісі бойынша әңгіме мазмұнын меңгерту
Әңгіме желісі бойынша тапсырмалар беру
"Пирамида-3" әдісі бойынша кері байланыс
Үйге тапсырма
|
Сабаққа дайындалады.
Үш топқа бөлінеді
Әңгіме мазмұны
Т.Рысқұлов туралы мәлімет
Өзара ой бөліседі, бір-бірін бағалайды.
5мин
Жазушының өмірбаянымен танысады.
5мин
Әр топ өздеріне белгіленіп берілген бөлімдерді оқиды, әр топтан бір адам ауысып отырып әңгіме мазмұнын толық өз беттерімен меңгеріп шығады.
15 мин.
1-топ: Екі жолаушы мен Жаңылдың портретін тауып оқиды. Өз сөздерімен көркем етіп айтып береді.
2-топ: Әңгіме құрылысына талдау жасайды."Нар идірген" күйінің пайда болуының себебін өз сөздерімен ашып айтады. Күй, күйшілік өнер туралы өздері білетін аңыздармен салыстырады.
3-топ: "Қазақ күй өнері"тақырыбына шағын ойтолКүй, күйшілік өнер туралы өздері білетін аңыздармен салыстырады.
3-топ: "Қазақ күй өнері"тақырыбына шағын ойтолғау жазады
Бағалау. Екі жұлдыз,бір ұсыныс.
10мин
Мені ойландырған бір сұрақ.
Әсер еткен үш сөз.
Маңызды үш сөз.
3 мин
Әңгіме мазмұны.
Қазіргі кездегі танымал қазақ күйшілері туралы жазып келу.
|
Достарыңызбен бөлісу: |