Қызылжар негізгі жалпы білім беретін мектебі
Тұздар гидролизі. Биосферадағы тұздар гидролизінің маңызы
(Ашық сабақ)
Химия пәнінің мұғалімі:
Қ.А.Едресова
Қызылжар- 2015ж
Химия, 9-сынып. Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: Тұздар гидролизі. Биосферадағы тұздар гидролизінің маңызы. Сутектік көрсеткіш.
Сабақтың мақсаты: Тұздар гидролизі туралы түсінік беру. Тұздар гидролизінің теңдеулерін құруды үйрену, әртүрлі тұз ерітінділерінің ортасын айта білу.
Көрнекілік: «Тұздар ерітіндісінде индикатордың түсін өзгертуі» электронды оқулық (көрсетілімі, кестелер: Күшті электролиттер (қышқыл, негіздер), әлсіз электролиттер (қышқыл, негіздер)
Сабақтың әдістері: ББҮ кестесі, деңгейлік тапсырмалар, семантикалық карта, зертханалық жұмыс, «Ой шақыру» сұрақ-жауап
Сабақтың барысы: І. Қызығушылықты ояту. 1) «Ой шақыру» сұрақтары
-
Электролиттер дегеніміз не? (Суда ерігенде немесе балқығанда электр тогын өткізетін заттар)
-
Бейэлектролиттер дегеніміз не? ( Суда ерігенде немесе балқығанда электр тогын өткізбейтін заттар)
-
Катион деген не? (оң зарядты иондар)
-
Анион деген не? (теріс зарядты иондар)
-
Диссоциациялану дәрежесі деген не? (Диссоциацияланған молекулалар санының ерітіндідегі жалпы молекулалар санына қатынасы)
-
Диссоциациялану дәрежесіне байланысты электролиттер неше топқа бөлінеді (3)
-
Күшті электролиттер (HNO3,NaCl, HCl, KOH, NaOH)
-
Электролиттік диссоциация теориясы бойынша қышқылдар дегеніміз не? (Сулы ерітіндіде диссоциацияланған кезде катион ретінде тек сутек ионы түзетін күрделі заттар)
-
Сілтілер дегеніміз не? (Сулы ерітіндіде диссоциацияланған кезде анион ретінде тек қана гидроксид иондары бөлініп шығатын күрделі заттар)
-
Тұздар дегеніміз не? (Сулы ерітіндіде оң зарядталған металл катиондарын, теріс зарядталған қышқыл қалдықтарының аниондарын түзетін күрделі заттар)
-
Иондық реакция дегеніміз не? (иондар арасында жүретін реакция)
-
Ион алмасу реакциялары қандай жағдайда жүреді)
2)Кім жылдам? (Тақтаға 4 оқушы жаттығу орындауға шығады)
1.Үй тапсырмасын Ажар тақтаға орындайды. №4 есеп
2Li++CO32=Li2CO3 Ba2++2Cl=BaCl2
Fe3++3NO3=Fe(NO3)3 Ag++NO3=AgNO3
2.Электролиттік диссоциация теңдеуін жаз №2. Аян
Na2SO4= Zn(NO3)2= H3PO4=
3.Төмендегі берілген реакциялардың молекулалық, толық иондық, қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар. Лунара,Ару
BaCl2 +H2SO4= FeCl3+AgNO3=
4.Ақжайық газдалмаған суында кездесетін иондардан қандай электролиттік диссоциация теңдеуін құруға болады. Аяулым,Данат,Аңсар
2Na++2F- =2NaF 2K++2J=2KJ
Mg +2+2Cl- =MgCl2 Ca+2+HCO3-2=CaHCO3
5.Қалған 5 оқушыға (Ырысбек, Думан, Назерке, Айкөркем, Назбек) ең жеңіл тапсырма беріледі. Берілген торкөздер бөлек-бөлек қиылып, оқушыларға беріледі, олардың сәйкесін табу.
HNO3
(диссоциациясы)
|
Al(NO3)3
(диссоциациясы)
|
Al(OH)3
(диссоциациясы)
|
BaCl2
(диссоциациясы)
|
H2SO4
(диссоциациясы)
|
H++NO3-
|
Al3++3NO3-
|
Al3++3OH-
|
Ba2++2Cl-
|
2H++SO42-
|
KNO3
(диссоциациясы)
|
ZnCO3
(диссоциациясы)
|
NaHCO3
(диссоциациясы)
|
CaSO4
(диссоциациясы)
|
H2SO3
(диссоциациясы)
|
K++NO3-
|
Zn2++CO32-
|
Na++H++CO32-
|
Ca2++SO42-
|
2H++SO32-
|
ІІ.Мағынаны тану
Жаңа сабақ: Тұздар гидролизі. Биосферадағы тұздар гидролизінің маңызы. Сутектік көрсеткіш
1)Зертханалық жұмыс №2. «Тұздар гидролизі»
Мақсаты: Әртүрлі тұздар ерітінділерінің индикаторларға әсерін анықтау, нәтижесін кестеге жазу.
Электрондық оқулықтан тәжірибенің орындалуы. Сынауықтағы тұз ерітінділеріне лакмус қағазын батыру, түсі қалай өзгеретінін бақылау.
Тұздың аталуы
|
Формуласы
|
Индикатор құю
|
Түсінің өзгеруі
|
Ортасы
|
Натрий селикаты
|
Na2SiO3
|
Лакмус
|
Көк
|
Сілтілік
|
Натрий сульфаты
|
NaSO4
|
Лакмус
|
Өзгермейді
|
Бейтарап
|
Натрий корбанаты
|
Na2CO3
|
Лакмус
|
Көк
|
Сілтілік
|
Натрий хлориді
|
NaCl
|
Лакмус
|
Өзгермейді
|
Бейтарап
|
Мырыш сульфаты
|
ZnSO4
|
Лакмус
|
Қызарады
|
Қышқылдық
|
Аммони хлориді
|
NH4Cl
|
Лакмус
|
қызарады
|
Қышқылдық
|
Проблемалық сұрақ: Неліктен тұздың ерітіндісі әртүрлі реакция (орта) көрсетеді?
Мұндай проблемалық сұрақтың мәнісін түсіндіру үшін тұздардың ерекше қасиеті гидролиз реакциясы туралы түсінік беріледі. Гидролиз дегеніміз- ерітіндідегі тұз иондары мен су иондары арасындағы алмасу реакциясы.
2) Өз бетімен жұмыс (оқушыларға оқулық мәтінін бөліп беру.
- Күшті негізбен күшті қышқылдан түзілген тұз. Лунара, Ажарға
- Әлсіз негіз бен күшті қышқылдың тұзы. Аяулым, Айкөркемге
- Күшті негіз бен әлсіз қышқылдың тұзы. Ару, Назеркеге
- Әлсіз негіз бен әлсіз қышқылдың тұзы. Назбек, Ырысбекке
- Сутектік көрсеткіш. Аян, Думанға
- Тұздар гидролизінің биосферадағы маңызы. Данат, Аңсарға
3)Оқулық мәтінімен танысып болған соң ББҮ кестесін толтыру
Білемін
|
Білгім келеді
|
Үйрендім
|
1.Күшті қышқылдар
2.Әлсіз қышқылдар
3.Күшті негіздер
4.Әлсіз негіздер
|
Олардан түзген тұздар әртүрлі
Орта көрсетеді екен. Сумен қосылған алмасу реакциясын құруды, ортасын ажыратуды, биосферадағы маңызы
|
|
4) Әр жұпқа әр бөлікті оқығандары бойынша сұрақтар беріледі.
1-бөлім.-Бейтарап ерітінді қандай ерітінді?
-Сілтілік ерітіндіде қандай иондар артық болады?
-Сутек иондары артық болса қандай орта түзіледі?
2-бөлім.-Әлсіз негіз бен күшті қышқылдан түзілген тұздар гидролизі кезінде ерітіндіде қандай иондар жиналады және орта қандай болады?
-Тұздар гидролизі деген не?
3-бөлім.-Күшті негізбен әлсіз қышқылдан түзілген тұздар гидролизінде қандай иондар артық жиналады және орта қандай болады?
4-бөлім. -Әлсіз негіз бен әлсіз қышқылдан түзілген тұздардың гидролиздену процесі қалай жүреді?
5-бөлім.-Сутектік көрсеткіш деген не? Қалай өрнектеледі?
-Бейтарап, сілтілік, қышқылдық ортада рН қалай сипатталады?
6-бөлім.- Тұздар гидролизінің биосферадағы маңызы қандай?
ІІІ.Ойтолғаныс
Пысықтау тапсырмалары (оқулықтың 56 бет №1-6)
№5. Мынадай тұздардың FeCl3, K2CO3, Na2S гидролизі қалай жүреді. Теңдеуін жазып, ортасын айту. Өз еркімен тақтаға кім шығады?
Қалған оқушылар №1-6 тапсырмаларын дәптеріне орындайды немесе ауызша айтады.
№1.Тұздар гидролизі дегеніміз не?
№2.Күшті негіз бен әлсіз қышқылдан түзілген тұздың судағы ерітіндісінде Н+ және ОН- иондарының концентрациялары қалай өзгереді.
(ОН- артық, яғни сілтілік орта түзеді)
№3.Әлсіз негіз бен күшті қышқылдан түзілген тұздың судағы ерітіндісінде Н+ және ОН- иондарының концентрациялары қалай өзгереді? (Н+ артық, яғни қышқылдық орта түзеді)
№4.Неге күшті қышқыл мен күшті негізден түзілген тұздың сулы ерітіндісінде Н+ пен ОН- иондарының концентрациялары өзгермейді? (Н+,ОН- бірдей, тең болады, сондықтан орта бейтарап)
№6.Сутектік көрсеткіш дегеніміз не?
Семантикалық карта
№
|
Тұздар
|
Бейтарап орта
|
Сілтілік орта
|
Қышқылдық орта
|
1
|
CuCl2 – мыс (ІІ) хлориді
|
|
|
*
|
2
|
Al2(SO4)3 – алюминий сульфаты
|
|
|
*
|
3
|
K3CO3 – калий корбонаты
|
|
*
|
|
4
|
Fe(NO3)3 – темір (ІІІ) нитраты
|
|
|
*
|
5
|
Na2S – натрий сульфиді
|
|
*
|
|
6
|
NaCl – натрий хлориді
|
*
|
|
|
7
|
KJ – калий иодиді
|
*
|
|
|
Қорытынды: Сонымен, оқушылар, бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер. ББҮ кестесінің соңғы графасын толтырыңдар, оқыңдар.
-
Үйге §12. №7.Биосферадағы тұздар гидролизінің маңызы туралы материал әкелу, хабарлама жасау.
-
Бағалау. (Оқушылардың әрбәр жауабына беріліп отырған фишкаларды санап бағалау)
(Нәтижесінде 12 оқушының 1-«5», 8-«4», 3-«3» алды.)
Достарыңызбен бөлісу: |