Сабақтың тақырыбы Векторлардың координаталары. Координаталық түрде берілген векторларға амалдар қолдану



Дата01.01.2022
өлшемі30,28 Kb.
#107690
түріСабақ
Байланысты:
10-геометрия, 25.02


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Күні:


Сынып : 9

Жазықтықтағы векторлар

Мектеп: Жас дарын

Мұғалімнің аты-жөні: Кожагельдинова Г.Н

Қатысқандар саны: 19 Қатыспағандар саны:



Сабақтың тақырыбы

Векторлардың координаталары.Координаталық түрде берілген векторларға амалдар қолдану.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.4.3 Векторлардың коллинеарлық шартын қолдану.


Сабақтың мақсаттары

  • Векторлардың коллинеарлық шартын қолдану

  • Векторлардың белгісіз координатасын коллинеарлық шартын қолданып табу

  • Теореманы күрделі есептерді шешуде қолдану

Бағалау критерийлері

Векторлардың коллинеарлық шартын қолданады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

- Векторлардың коллинеарлық шартының қажеттілігі

- Векторлардың коллинеарлық шартының жеткіліктілігі

- Коллинеар векторлар

-Радиус вектор

-Базистік вектор



Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру

(топтық, жұптық жұмыстары арқылы өзара сенімділік әрі сыйластық қарам-қатынасты қолдау. Еңбекқорлыққа тәрбиелеу



Пәнаралық байланыс

Математика (есептеулер)

Алдыңғы білім

Векторды санға көбейту. Коллинеар вектор анықтамасы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру




Сыныппен жұмыс:Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал туғызу.

Үй тапсырмасын тексеру

Тапсырма жауабы интербелсенді тақтада көрсетіліп тұрады


векторының ұзындығы 5-ке тең.Егер а) ә) болса,онда саны неге тең?

«Миға шабуыл» әдісі бойынша өткен тақырыптарды қайталау.

( дұрыс жауаптар интер белсендітақтада көрсетіледі)



  • Векторды санға көбейту қалай анықталады?

  • Векторларды үшбұрыш ережесі бойынша қалай қосамыз?

  • Векторларды қосуда параллелеограмм ережесі қалай орындалады?

  • Коллинеар вектор дегеніміз не?

Бағалау: Ауызша (Мадақтама сөз)

Саралау: Дұрыс жауабы арқылы сараланалды


Сабақтың ортасы


Жаңа тақырыпты толық меңгеру, арнайы тапсырмаларды орындау үшін, «Инсерт» әдісін қолданамын

Мақсаты: -Күтілетін нәтиже

-Оқыған ақпарат туралы өз түсінігін қадағалау;

-ойлаудың іске асуын белгілеп отыру

-бұрыннан таныс мәліметті жаңа мәліметпен ұштастыру;

-берілген ақпаратты сыни тұрғыдан бағалау

-мәтін мен оқылған проблемаға сұрақ қою,тұжырымдау;

-алда оқылатын проблеманың бағытын анықтау

Арнайы белгілермен белгілей отырып текстті оқиды:

V — мен бұны білемін;

+ — мен үшін жаңа мәлімет;

- — мен басқаша деп ойлағам, менің білгеніме қайшы келеді;

? — түсініксіз, анықтай отырып түсіндіруді қажет етеді.


Векторлардың коллинеарлығының қажеттілік шартын тұжырымдау

(Коллинеар векторлар туралы теорема)

векторлары коллинеар болуы үшін нақты сандар жиынынан қандай да бір саны табылып, теңдігінің орындалуы қажетті және жеткілікті.

Дәлелдеуі: Қажеттілігі. теңдігі орындалса,онда векторлары коллинеар(Векторды санға көбейтудің анықтамасы бойынша векторлар не бағыттас,не қарама-қарсы бағытталған).



Векторлардың коллинеарлығының жеткіліктілік шартын тұжырымдау

Коллинеар векторлар туралы теорема)



векторлары коллинеар болуы үшін нақты сандар жиынынан қандай да бір саны табылып, теңдігінің орындалуы қажетті және жеткілікті

Дәлелдеуі: Жеткіліктілігі. Егер векторлары коллинеар болса,онда саны табылып, теңдігі орындалатынын көрсетейік.

а) Егер ↑↑ болса, онда 𝞴 деп аламыз,сонда

ә) Егер ⇵ болса, онда 𝞴 деп аламыз, сонда

б) 𝞴 деп аламыз.

Теоремадан шығатын салдарды тұжырымдау

Салдар: Егер және векторлары коллинеар болса,онда олардың координаталары пропорционал.

Шынында да, егер және векторлары коллинеар болса,онда 4-тм бойынша 𝞴 саны табылып, теңдігі орындалады. Демек, бұл векторлар тең болғандықтан,олардың координаталары да тең , ,

Бұдан

Саралау: Жіктеу (Ұйымшыл топ)

Бағалау: «Екі жұлдыз,бір тілек»

Оқушылардың жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтау мақсатында «Кім жылдам» деңгейлік тапсырмалар орындау (жеке жұмыс)



А

В

С

және

және

Векторлары коллениар бола ма?



және

Векторлары коллинеар. векторының n координатасын есептеңдер.



қандай мәнінде векторы

және векторларының қосындысына коллинеар болады?



Дескриптор

А

В

С

1.Сәйкес координаттары пропорционал екендігін анықтайды.

2. Векторлар

дың коллинеарық шартын тиянақты түрде қолданады.


1. Сәйкес координаттары пропорционал екендігін анықтайды

2.Белгісіз координатаны табады




және векторларының қосындысын табады

коллинеарлық шартын қолданып

𝞴-нің мәнін табады.






V

+

-

?



























Дидактикалық материал





Саралау : Қарқын бойынша саралау

Бағалау : «Т» кестесі бойынша «+», «-»

Жұптық жұмыс ( топтағы оқушылар екі-екіден жұптасады)

«Стоп кадр!» әдісі

(Оқушылардан есепті шығару барысында стоп кадр жасауды сұрайды. Жұптағы екінші оқушы есептің келген жерінен әрі қарай жалғастырып шығарады. Жұптағы оқушылар өз стоп кадрын есеп шығару барысында не болып жатқанын талқылап, түсіндіреді.)

1

;

Векторлары с-ның қандай мәнінде коллинеар болады?

с-ның қандай мәнінде бағыттас,қандай мәнінде қарама-қарсы бағытталған?

2



және векторлары x-тің қандай мәнінде коллинеар болатынын анықта.

х-тың қандай мәнінде бағыттас?



Дескриптор

1.Векторлардың сәйкес координаттары пропорционал екенін анықтайды.

2. с-ның мәнін табады.

3. с-ның қандай мәнінде бағыттас,қандай мәнінде қарама-қарсы бағытталған екендігін анықтайды.



Саралау: «Диалог және қолдау көрсету»

Бағалау: Бірін-бірі бағалау




Сабақтың соңы


Оқулықпен жұмыс (Қалыптастырушы бағалау)

1



және

ә) және векторлары коллинеар бола ма?


2

және коллинеар. k неге тең?

Дескриптор

1.Векторлардың сәйкес координаталары пропорционал

2.Коллинеарлығын анықтай алады.

3.Белгісіз координатаны таба алады.

Саралау: Қорытынды саралау (Барлық оқушылар бір тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады.Оқушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді.)

Бағалау: «Өзін-өзі бағалау» әдісі бойынша


Геометрия-9

Шәкілікова.С.






Рефлексия«Ашық микрофон» әдісі

Қорытындылау



Үйге тапсырма: №5.55-5.56( оқулық)



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет