Сабақтың тақырыбы:§25. Ч. Дарвиннің эволюциялық ілімінің пайда болуы. Сабақтың мақсаттары



Дата27.11.2016
өлшемі14,49 Kb.
#2629
түріСабақ
  • Биология пәнінің мұғалімі: Садвакасова Тазагүл
  • Сабақтың тақырыбы:§25.Ч.Дарвиннің
  • эволюциялық ілімінің пайда болуы.
  • Сабақтың мақсаттары
  • Білімділік:
  • Ч.Дарвиннің
  • эволюциялық
  • ілімінің
  • қағидалары,
  • маңызы
  • туралы
  • түсінік
  • қалыптастыру
  • Дамытушылық:
  • Оқушылардың
  • қызығуы,
  • ынта – қиялы
  • мен қабылдауы
  • сияқты танымдық
  • қабілеттерін дамыту
  • арқылы айналадағы
  • құбылыстарды
  • байқауға,
  • салыстыруға, талдай
  • білуге дағдыландыру.
  • Тәрбиелілік:
  • Уақыт, дәлдік,
  • ұқыптылық сезіміне ,
  • адамгершілік
  • қарым-
  • қатынастардың
  • мәдениетіне
  • тәрбиелеу.

Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар

  • Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар
  • Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту сабағы
  • Әдісі: топпен, жеке жұмыс, суреттермен жұмыс, ауызша,
  • сұрақ-жауап
  • Сабақтың барысы:
  • 1.Ұйымдастыру;
  • 2.Үй тапсырмасын сұрау;
  • а.” Білім минуты”
  • ә.”Мыңның жүзін білгенше, бірдің атын біл”
  • Ғалымдар портреті бойынша олардың еңбектері туралы мәліметтер
  • 3.Жаңа сабақты меңгерту кезеңі;
  • 4.Жаңа сабақты бекіту;
  • а.Сызбанұсқамен жұмыс
  • ә. “Сандар сөйлейді “ ойыны
  • 5.Қорытындылау;
  • 6.Бағалау;
  • 7.Үйге тапсырма

2.Үй тапсырмасын сұрау

  • а.” Білім минуты”
  • ә.”Мыңның жүзін білгенше, бірдің атын біл”
  • Ғалымдар портреті бойынша олардың еңбектері туралы мәліметтер
  • Адам меңгермейтін білім бар ма?
  • Жойқын істі тындырар күшің бар да.
  • Оқы, үйрен, жас ұрпақ, бәрін меңгер
  • Алға қойған мақсатың, ісің бар да!

Білім минуты

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Білім минуты
  • 5
  • Тірі ағзалардың тарихы даму және
  • жетілдіру үдерісі
  • 1
  • Жүйелеу атасы саналатын ғалым
  • 2
  • Тұңғыш эволюциялық теория авторы
  • 3
  • Осы күнге дейін қолданылып
  • жүрген латынша қос атау
  • (қосарлы атау тізім) енгізген
  • ғалым
  • 4
  • «Табиғи жүйе» және «Ботаника
  • философиясы» еңбектерінің авторы
  • «Зоология философиясы»
  • еңбегінің авторы
  • 5
  • Карл Линней, Жан Батист Ламарк портреттері бойынша олардың еңбектері және маңызы туралы мағлұматтар беру (мәліметтер қайталанбауы тиіс).

Карл ЛИННЕЙ (1707-1778)

3. Жаңа сабақ

  • Чарлз Дарвиннің эволюциялық ілімі

Ч.Дарвин ілімінің алғы шарттары

  • Қоғамдық-экономикалық:
  • -Англияда ХІХ ғасырдың алғашқы жартысында өнеркәсіп пен ауыл шаруашылығы қарқынды дамыды.
  • -Жергілікті мамандар жануарлардың қолтұқымдары мен өсімдіктердің өнімді іріктемелерін көптеп шығара бастады.

Ч.Дарвин ілімінің алғы шарттары

  • Ғылымдағы жаңалықтар:
  • -жасуша теориясының;
  • -тірі организмдердің ұрықтарының ұқсастығының;
  • -өлі және тірі табиғаттың химиялық
  • біртұтастығының;
  • -аралық формалардың;
  • -энергияның сақталу заңының ашылуы.

Ч.Дарвин өмірінің кезеңдері

  • 1809 жылы 12 ақпанда Шрюсбериде дәрігер отбасында өмірге келді
  • 1826 жылы Эдинбург университетінің медицина факультетіне оқуға түседі
  • 1829 жылы Кембридж университетінің дін факультетіне түсіп, 1831 жылы бакалавр дәрежесін алады.
  • Осы жылы “Бигль” кемесімен саяхатқа шығып , одан 1836 жылы оралады.

Ч.Дарвиннің еңбектері

  • “ Табиғи сұрыпталу жолымен түрлердің шығуы” (1859)
  • “Үй хайуанаттары мен мәдени өсімдіктердің өзгеруі” (1868)
  • “Адамның шығу тегі және жыныстық сұрыпталу” (1871) және т.б.

Ч.Дарвин қолдан сұрыптау туралы

  • Үй жануарларының қолтұқымдары мен мәдени өсімдіктер іріктемелерін ғалым қолдан сұрыптау нәтижесі деп есептеді.
  • Сұрыптауды:
  • - мақсатсыз және
  • - әдістемелік сұрыптау
  • деп екіге бөлді.

4.Жаңа сабақты бекіту

  • Сызбанұсқамен жұмыс
  • “Сандар сөйлейді” ойыны
  • Биологиялық диктант
  • 1. Жабайы жартас кептері; 2. Якобинец; 3. Тауыс – кептер;
  • 4. Үлкен жемсаулы кептер; 5. Сабалақ қауырсынды кептер; 6. Турман
  • Жабайы жартас кептерінен шыққан кептер қолтұқымдарының арасындағы
  • өзгергіштік

“Сандар сөйлейді” ойыны

  • 1859
  • 1965
  • 20.07.
  • 1843
  • 1856
  • 35
  • 2
  • 1900
  • 1871
  • 1884
  • 1853
  • 1829
  • Жер шарын айналуға 5 жыл
  • Бигль кемесі 1831 ж
  • Ч. Дарвин
  • Тіршілік үшін
  • күрес
  • Табиғи сұрыпталу
  • Тұқым қуалайтын
  • өзгергіштік
  • Эволюцияның
  • қозғаушы күштері
  • Дарвинизм
  • Ж.Б.Ламарктің эволюциялық идеясы
  • Ч.Дарвиннің эволюциялық идеясы

б.Биологиялық диктант

  • 1.Ч.Дарвиннің 1859 жылы жарық көрген еңбегі .......................................................
  • ...............................................................
  • .....................................деп аталады.

Жауабы:

  • 1.Ч.Дарвиннің 1859 жылы жарық көрген еңбегі
  • “Табиғи сұрыпталу жолымен түрлердің пайда болуы
  • деп аталады

б.Биологиялық диктант

  • 2.Ч.Дарвиннің 1868 жылы жарыққа шыққан еңбегі....................................... ........................................................................................................................................ деп аталады.

Жауабы:

  • 2.Ч.Дарвиннің 1868 жылы жарық көрген еңбегі
  • “Үй хайуанаттары мен мәдени өсімдіктердің өзгеруі
  • деп аталады.

б.Биологиялық диктант

  • 3. Ч.Дарвиннің 1871 жылы жарыққа шыққан еңбегі .................................................................................................................................................................... деп аталады.

Жауабы:

  • 3. Ч.Дарвиннің 1871 жылы жарыққа шыққан еңбегі
  • “Адамның шығу тегі және жыныстық сұрыпталу”
  • деп аталады.
  • Оқу түбі - тоқу
  • Үйге тапсырма:
  • 1. §25. Ч.Дарвиннің эволюциялық ілімінің пайда болуы.
  • 2. Іздену жұмысы:
  • І-қатар: “Ч.Дарвиннің өмірбаяны”
  • ІІ-қатар: Ч.Дарвин іліміне “Бигль” кемесімен
  • дүниежүзілік саяхатқа шығуының әсері.
  • ІІІ-қатар: “Ч.Дарвин еңбектері”
  • 3. Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу, кесте толтыру .
  • Назар
  • аударғандарыңызға
  • көп рахмет!


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет