№3 мектеп-интернатының химия пәнінің мұғалімі Үсенова Әлияның 8 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспары
Күні :
|
|
Пәні :
|
Химия
|
Тақырыбы :
|
Элементтердің валенттілігі бойынша химиялық қосылыстардың формулаларын құру
|
Мақсаты:
|
Элементтердің валенттіліктері бойынша химиялық қосылыстардың формулаларын құрастыра білуге үйрету топты
|
Сабақтың түрі :
|
Аралас сабақ
|
Сабақта қолданылған модульдер:
|
-Сыни тұрғыдан ойлау,
-АКТ ,
- Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер,
- Білім беру үшін бағалау және оқытуды бағалау,
-Білім берудегі көшбасшылық
|
Әдіс-тәсілдер:
|
топтық жұмыс, бірін -бірі бағалау, сұрақ жауап, диалогтік әдіс, тірек-сызба слайдпен жұмыс, "Ойлан, тап!"
|
Күтілетін нәтижелері:
|
-химиялық элементтердің валенттілігін қойып, формула құруды үйренеді
-іштей бір-бірінен қалмауға тырысады;
-тапсырманың күрделену деңгейіне сәйкес оқушының ойлау қабіліеті артады;
өзара білім алмасады, ізденеді, талдайды, салыстырады, қорытынды жасайды.
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
3 мин
|
Сәлемдесу. Оқушыларды элементтерді таңдауына байланысты топқа бөледі І валентті элементтерді бірінші топқа, ІІ валентті элементтерді екінші топқа, ауыспалы валентті элементтерді үшінші топқа отырғызу
|
Сәлемдеседі,
І, ІІ, ІІІ валентті элементтерді таңдауына байланысты топқа бөлінеді, әр топ өз бақылаушыларын сайлайды
|
|
|
Білу
8 мин
|
Валенттілік бойынша химиялық формула құрудың заңдылықтарын электронды оқулық арқылы түсіндіріп, тапсырма беру
|
Материалды оқып, кестені толтыру:
Мына Fe, P, S, Na, Mg, Al, H, Cl, Si , O, Ba, Ca, Si элементтердің валенттілігіне сәйкес жіктеп жазыңдар:
Валенттілігі тұрақты элементтер
|
Валенттілігі ауыспалы
элементтер
|
I
|
II және IV
|
II
|
I, III, V, VII
|
III
|
III және V
|
тапсырманы
3 топ ішінде орындайды.
|
Топтық бағалау.
|
Электронды оқулық.
Ес картасы
|
Түсіну
6 мин
|
«Ойлан тап» тапсырмасының шартын түсіндіріп, бағалаудың критериларын қою
Бағалау критерилары: 1.валенттіліктің дұрыс қойылуы, 2.формуланың дұрыс құрылуы
|
Тапсырманы нақты орындауға кірісіп өзара талдау жасайды.
Ойлан тап»
Химиялық қосылыстардың құрамындағы атомдар санына сәйкес элементтердің валенттілігін қойыңдар:
І топқа: CІ2 O CІ2O5 SO3 PH3
ІІ топқа: K2O BaO HCІ FeCІ3
ІІІ топқа: FeCІ3 CuO B2O3 ZnCІ2
|
Өзара бағалау
|
Кесте «химиялық элемент тердің валентті лігі»
|
Қолдану
11мин
|
«Кім жылдам?» тапсырмасының шартын түсіндіру, топтың жұмысын бақылау.
«Кім жылдам?»
Төмендегі химиялық қосылыстардың құрамындағы атомдардың валенттілігін қойып, валенттіліктеріне сәйкес ортақ еселігін тауып атомдардың индекстерін қойыңдар:
І топқа: CH CO AIO SO CIO КО
ІІ топқа: PO NaO HO HS SO НCI
ІІІ топқа:CH PO SO CIO МgСІ SiH
Критерийлері:
1. валенттіліктің дұрыс қойылуы 2. формуланың дұрыс құрылуы 3. жылдамдық
|
Топ мүшелері химиялық формула құру, валенттілікті қою, ортақ еселігін табу, оған сәйкес келетін индекстерді жазу үлгісін қолдана отырып формулаларды флипчартқа түсіріп ,ортақ еселігін тауып, формулаларды құрастырады, оны бір -біріне түсіндіреді
|
Формативті және жиынтық бағалау
|
Периодтық кесте
|
Анализ
Синез
10 мин
|
«Ой толғау» оқушылардың тақырыпты толық меңгергенін бақылау мақсатында молекулалардың моделдерін құрастыруға тапсырмалар:
І топ тапсырмасы:АІ2O3 молекуласының моделін құрастыру
ІІ топ тапсырмасы:NH3 молекуласының моделін құрастыру
ІІІ топ тапсырмасы: FeCІ3 молекуласының моделін құрастыру
|
Бағалау критерийлерын окушылардың өздері құрастырады:
1.модельдердің дұрыс құрастырылуы
2 формуланың қалай құрылғандығын түсіндіру
3."Ес картасы" түсіндіру шеберлігі
Топ мүшелері молекулалардың моделдерін құрастырады, қалай құрастырғанын түсіндіреді, құрастырған формуланы ес картасына жазып қорғайды.
|
Топтық бағалау
|
Молекула лардың моделдері
Ес картасы
|
Үйге тапсырма
|
Элементтердің валенттілігі бойынша химиялық қосылыстардың формулаларын құру
|
Әр оқушы Менделеев таблицасын қолдана отырып, өз ойынан формулалар құрастыру
|
|
|
Қорытын ды
4 мин
|
Білемін, үйрендім,
білгім келеді кестесін тарату
Оқушыларға стикер тарату ,
|
Білемін
|
Білгім келеді
|
Үйрендім
|
|
|
|
Кестені толтыру,
стикерге рефлексия жазу
|
өзін-өзі бағалау
|
Бағалау парағы
|
Бағалау парағы _______________________
Тапсырма
|
1. Сен білесің бе?
|
2. Ойлан тап
|
3. Кім жылдам?
|
4. Ой қозғау
|
Қорытынды баға
|
1 оқушы
|
|
|
|
|
|
2 оқушы
|
|
|
|
|
|
3 оқушы
|
|
|
|
|
|
4 оқушы
|
|
|
|
|
|
5 оқушы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы ____________________
Тапсырма
|
1. Сен білесің бе?
|
2. Ойлан тап
|
3. Кім жылдам?
|
4. Ой қозғау
|
Қорытынды баға
|
1 оқушы
|
|
|
|
|
|
2 оқушы
|
|
|
|
|
|
3 оқушы
|
|
|
|
|
|
4 оқушы
|
|
|
|
|
|
5 оқушы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы 2,3,4,5 ұпай бойынша жүргізіледі
№
|
Бағалау критерийлері
|
Іоқушы
|
ІІ оқушы
|
ІІІ оқушы
|
ІVоқушы
|
1
|
Білуі
|
|
|
|
|
2
|
Түсінуі
|
|
|
|
|
3
|
Сөйлеу шеберлігі
|
|
|
|
|
4
|
Топтағы ынтымақтастық
|
|
|
|
|
5
|
барлығы
|
|
|
|
|
6
|
Қорытынды баға
|
|
|
|
|
Өзара бағалау. Жауабы: 20-18 - «5» 17-15- «4» 14-12- «3»
Бағалау парағы _______________________
Тапсырма
|
Білу
Сұрақ-жауап
|
Түсіну
Тапсырмалардайындау
|
Талдау
Моделдерді құрастыру
|
Жинақтау
|
Бағалау
|
1 оқушы
|
|
|
|
|
|
2 оқушы
|
|
|
|
|
|
3 оқушы
|
|
|
|
|
|
4 оқушы
|
|
|
|
|
|
5 оқушы
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |