Сабақтың мақсаты:
1) Оқушыларға 3600-тан үлкен бұрыштардың геометриялық мағынасын ашып көрсетип, теріс бұрыш және оң бұрыштың радиандық өлшемі
ұғымын енгізу. Оқушылардың радиандық өлшем бірлігінен градусқа және керісінше градустан радиандық өлшем бірлігіне көше білу бейімділіктерін қалыптастыру.
2) Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығын ояту.
3) Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге,тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.
Сабақтық түрі: жаңа материалды игеру
Сабағы өту әдісі: түсіндіру, репродуктивті, проблемалық әдістер
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар ,плакаттар, жұмыс парағы, модельдер сызба құралдары
Пән аралық байланыс: геометрия,физика,өмірмен
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
Балалардың назарын сабаққа аудару.
II. Үй тапсырмасын сұрап, бағалау.
Қосымша сұрақтар беру арқылы өткен сабақты пысықтап, бекіту
(үйге берілген есептер ауызша талдаау арқылы тексеріледі және экспресс сұрақтар арқылы өткен тақырыптарға шолу).
III. Жаңа сабақты түсіндіру
IV. Деңгейлік есептер
V. Тест тапсырмалары
VI. «Ойланайық, кім ойшыл?» (логикалық есептер)
VII. Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма беру, оқушыларды бағалау
Жаңа сабаққа жоспар
1) Нүктенің радиус векторы
2) Бұрыштың оң және теріс бағыттардағы өлшемдері
3) Бұрыштардың ширектерде орналасуы
4) Бұрыштың радиандық өлшемі
5) Бұрышты градустық өлшемінен радиандық өлшеміне және радиандық өлшемінен оның градустық өлшеміне айналдыра білу
Деңгейлік тапсырмалар
Тірек тапсырмалары
I кезең 1. а) Бұрышты қалай өлшейді?___________________________________
ә) Бұрыштың түрлері:________________________________________
б) Бұрыштың өлшем бірліктерін ата:___________________________
II кезең. 2.1. Жаңа тақырыпты меңгеру алгоритмі
Бір радиан бұрыш деп - шеңбер радиусының ұзындығына тең доға ұзындығы
сәйкес келетін центрлік бұрышты айтады.
Градусты радианмен және керісінше радианды градуспен өлшеуге болады.
рад
мұндағы бұрыштың градустық өлшемі,
а- сол бұрыштың радиандық өлшемі
2.2. Бекіту тапсырмалары
1) Радианмен өрнекте:
100=_____________; 750=________________;
1300=____________; 2200=_______________;
2) Градус арқылы өрнекте:
100=______________;
III кезең. Деңгейлік тапсырмалар
I деңгей
1) Төмендегі бұрыштар қай ширекте жатады?
1790, 3250, -1500, -100, 102000, -6000, 8250 ?
2) Кестені толтыр:
Градус
|
|
45
|
105
|
|
135
|
90
|
-630
|
|
-540
|
|
Радиан
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
II деңгей
1) Үшбұрыштың бұрыштары 2,3,4 сандарына пропорционал. Үшбұрыштың бұрыштарын тап. (радианмен)
2) Төртбұрыштың бұрыштары 1,2,3,4 сандарына пропорционал. Төртбұрыштың бұрыштарын тап. (градуспен)
III деңгей
1) Минутына толық 300 айналым жасайтын дискінің рад/сек есебімен бұрыштық жылдамдығын тап.
2) Дұрыс көпбұрыштың ішкі бұрышы . Көпбұрыштың неше қабырғасы бар.
Үйге тапсырма беру
№345, 354, деңгейлік тапсырмаларды аяқтау
Оқушыларды бағалау
Достарыңызбен бөлісу: |