Сабақтың тақырыбы: Ақсақ киік. Сәкен Сейфуллин.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға табиғат туралы білім бере отырып, С. Сейфуллиннің өлеңінің идеясын түсіндіру, қоршаған ортаға деген көз қарасын, оның ерекшеліктері туралы білуге үйрету. Дамушылық : өз пікірін еркін айту дағдысын дамыта отырып,өз ойын толық жеткізе білуге тіл байлығын және шығармашылық қабілеттерін дамыту.Тәрбиелік: табиғатты қорғауға, жан – жануарларға деген құрметін тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:аралас сабақ
Сабақтың типі: дәстүрлі
Сабақтың әдіс – тәсілі: түсіндіру, сұрақ- жауап, талдау, шығармашылық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: С. Мұқановтың, С.Сейфуллиннің,Көкшенің киіктердің т.б. суреттері.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
А) Сәлемдесу
Ә) Психологиялық дайындық
Б) Топтарды таныстыру
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
С. Мұқанов Көкшенің көрінісі
І топ: Көкшенің көрінісін жатқа айту.
ІІ топ: Көкшенің көрінсін жатқа айту.
ІІ топ: Шығармашылық тапсырмалар орындау (өлең құрастыру, әңгіме жазу, сурет салу)
ІІІ. Білімді тексеру.
А) Көкшенің көрінісі туралы кім жазған?
Ә) С. Мұқанов кім?
Б) Оның тағы қандай шығармаларын білесіңдер?
Сергіту: Ән «Көкше» (өзім орындаймын, оқушылар билейді).
IV. Мақсат қою: - Міне балалар, Көкшенің табиғаты өте әдемі, орманы жасыл, тастары асыл. Адамдар осындай сұлу табиғатты қорғап, қамқорлық жасайды. Оның сұлулығын сағынып, келіп көреді. Осындай жүрегі таза адамдар бар екен. Бірақ бес саусақ бірдей емес қой, өкінішке орай арамызда табиғатқа қамқорлық жасағысы келмейтін, табиғатты қорғамайтын, керісінше оған зиянын тигізетін адамдар да бар екен. Мұны С. Сейфуллиннің Ақсақ киік өлеңінен оқып, танысатын боламыз.
(Күн реті, тақырып жазылады).
V. Жаңа сабақ.
А) С. Сейфуллин туралы айту.
Ә) Ақсақ киік өлеңін экраннан тыңдату
VI. Білімді тиянақтау.
А) Сөздікпен жұмыс.
1) Бетпақ дала – жері құрғақ, шөбі сирек жер;
2) Мерген – нысанаға дәл тигізетін адам.
3) Құралай – киіктің лағы.
ә) І топ - өлеңді бір шумақтан оқып шығады.
ІІ топ - әр шумақтың мағынасын ашады.
ІІІ топ – көрініс көрсетеді; ақсақ киікке арнап жазған өлеңдерін оқып, қорытады.
VII. Қорыту. (плакат беріледі, тапсырмалар орындайды)
І топ: Киік туралы өз ойларын жазады.
ІІ топ: Мерген туралы өз ойларын жазады.
ІІІ топ: Табиғат туралы өз ойларын жазады.
Балалар, енді Құрманғазының Ақсақ киік деп аталатын күйін құлақ салып тыңдайық.
Сонымен 1) Киік қандай жерді мекендейді екен?
2) Киік мүйізінен не жасалады?
3) Біздің елімізде неліктен киікті қорғау талап етіледі?
VIII. Үйге:
«Алғырлар» тобы: өлеңді жаттайды.
«Тапқырлар» тобы: Қазақ халқының табиғатты қорғау туралы тыйым сөздерін тауып, жазады.
«Білгірлер» тобы: Ақсақ киік туралы өлең жазады, әңгіме жазады, суретін салады.
Бағалау: Балалар жұлдызшаларын санап, өздерін бағалайды.
Хормен: Табиғат анамыз,
Біз оған баламыз.
Қиындық күн туса,
Көмекке барамыз.
Мұғалім: Жарайсыңдар, балалар!
Осылай табиғатымызды қорғап, оған қамқор болып жүрейік.
Т. Рысқұлов атындағы мектеп жасына шағын орталығы бар №9 жалпы білім беретін орта мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы:
Сынып жетекші: Тауекелова С. М.
Достарыңызбен бөлісу: |