Сабақ: Ежелгі қазақстан тарихы
|
Мектеп: №15 Сүлеймен Карабалин атындағы жалпы орта білім беретін мектем
|
Мерзімі: 22.02.
|
Мұғалімнің аты - жөні: Альмуратова Назия Баймурзаевна
|
Сабақтың түрі:
|
Ашық сабақ
|
Сынып 6 «б»
|
Қатысқандар 16 Қатыспағандар 0
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Үйсіндердің салт-дәстүрі және діни наным – сенімі.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушылардың үйсіндердің туралы білімдерін жетілдіру арқылы олардың салт-дәстүрлері мен діни наным-сенімдері туралы түсініктерін қалыптастыру.Танымдық қызығушылықтарын,бақылай білу,талдау, қорытынды жасай білу дағдыларын дамыту. Сабаққа деген қызығушылығын арттыру, топтық, жұптық жұмыс істеу ережесінің сақталуын өздері қадағалауды дағдыландыру.
|
Құралдар:
|
Интербелсенді тақта, үйсіндердің салт-дәстүрлері суреттер, маркер, флипчарт,үлестірме суреттер, қайшы, желім, скрепка, түрлі – түсті қарындаштар, фотоаппарат, видеокамера.
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Сұхбат, ой қозғау, топтастыру, эссе жазу, оқулықпен жұмыс.
|
Сілтеме:
|
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық
Қахақстан тарих оқыту әдістемесі
|
Оқу нәтижесі:
|
– оқушылардың тіл байлығы дамиды;
– топта пікірталасқа түсуге дағдыланады;
– топтың ойын, идеясын толық жеткізуге машықтанады;
|
Сабақта қолданатын материалдар:
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук ,
Д.ж. карта, ғалымдардың суреттері
|
Сілтеме:
|
Қазақстан тарихы «Алматы Атамұра» 2011
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
2мин
|
Психологиялық дайындықОқушыларды сабаққа қызығушылығын арттыру.
Қазақстан- қол алысады,
Италия- құшақтап амандасады,
Зимбабва- арқаларымен төс қағысу
Македония- шынтақтарын тигізе амандасу,
Никорагуа-иық қағысады
Бразилия- арқа сипайды
Австралиялық аборигендер- қол шапалақтап, аяқпен секіреді, жамбаспен көршісін қағады.
Оқушыларды Қазақстан, Бразилия, Италия елдеріне бөлу арқылы топтастыру,
|
Оқушылар мұғалім көрсеткен іс –әрекетті қайталайды. Көңіл-күйлері жақсарады.
АКТ
|
Білу кезеңі
|
4мин
|
Үй тапсырмасын оқушылардың өздері құрастырған тест жұмысы арқылы тексеру.
«Ойшыл хат» әдісі бойынша үш топқа 3 конверт таратылады.
|
Тесті орындайды, жұпта бірін-бірі тексеріп, бағалайды.
СТО,ДО,ОмОЖТ, ОЖЕСО
Қай топқа мәтіннен үзінді және сұрақ түссе, сол топ ой бөліседі, басқа да топтардың ойын біледі. Осылайша жаңа тақырыпқа шығады.
|
Түсіну жаңа материалмен жұмыс
|
10
|
«Ойлан,жұптас, топтас» тапсырмасы. Топтарға мәтінді бөліп беру.
– 1 топ-Үйсіндердің салт-дәстүрі.
– 2 топ- Үйсіңдердің наным-сенімдері..
– 3 топ – эксперттер (Маулен, Наурызгүл, Бекзат, Бекболат)
Топпен жұмыс кезінде. Оқушылардың рөлге бөлінгенің, іс – әрекеттерін бақылайды.
|
СТО, ОБжК, ДО. ТжДО
Мәліметпен танысып болған соң, топтардан 2 оқушыдан бір-біріне қонаққа келеді, эксперттер 2-2-ден бөлінеді. Оқушылар мәліметтермен алмасып, олардың жұмысын эксперттер бағалайды.Қонақтар қайтпайды, Эксперттер өз тобына қайтады.
|
Қолдану
|
10
|
Оқушыларды түстер бойынша топтастыру.(қызыл, жасыл, сары)
Алған білімдерін пайдаланып, тапсырмалар дайындау. Үйсіндердің орналасқан жері, үйсіндер туралы деректер және олардың қоғамдық құрылымы тақырыбына
1 –топ: Тарихи диктант тапсырмасын дайындайды.
2-топ: Сәйкестендіру тапсырмасын дайындау.
3-топ: Эксперттерге шығармашылық тапсырма болады.
Қазіргі қазақ халық мәдениетімен үйсіндердің мәдениетінің ұқсастығы мен айырмашылқтары жайлы салыстырып, схеманы толтыр.
|
ТжДО, ОБжК, ДО, СТО.
Топтар тапсырмаларын дайындайды.
Оқушылар өз-өзін бағалап, бағалау парағын мұғалімге тапсырады.
|
Талдау
|
6 мин
|
1-2 топтар тапсырмаларын алмасып, орындап, қорғайды, тапсырмалар нәтижесін эксперттер бағалайды.
Эксперттер тобы өз тапсырмаларын ортаға салып, дәлелдейді. Оларды 2 топ оқушылары саусақпен бағалайды.
|
СТО, ДО,АКТ
түсіндіріп, алмасып, орындап, бірін-бірі тексереді, эксперттік топ тапсырмасы арқылы қосымша мәлімет алады.
|
Жинақтау
(синтездеу)
|
4 мин
|
Әткеншек әдісін қолдану.Оқушыларды ішкі және сыртқы шеңберге бөліп орналастыру. (сабақта белсенділігі төмен болған оқушыларды ішкі шеңберге енгізу)
Үй тапсырмасын беру: Үйсіндер жайлы шағын эссе жазып келу.
|
Сыртқы шеңбердегі оқушылар ішкі шеңбердегі оқушыларға өтілген тақырып бойынша сұрақтар қояды.
СТО, ТжДО
|
Бағалау__3мин'>Бағалау
|
3мин
|
Әр оқушы сабақ бойынша өз жұмысына баға береді.
«insert» әдісі
Нені білдім?
Не біле алмадым?
Не білгім келеді?
|
Бағалайды, талқылайды, өз талабын айтады.
ОБжК, СТО, ОүБжОБ, ДО
|
Бағалау
|
2 мин
|
Эксперттер, бақылаушылар парағы бойынша мұғалім қорытындысы
|
Сабақты бағалау. Өзін- өзі бағалау, топтық бағалау. ОүБжОБ, ДО
|
Достарыңызбен бөлісу: |