Пәні: Экология
Тақырыбы: Антропогендік факторлардың атмосфераға әсері
Уақыт: 90 минут
Сабақтың түрі: теориялық сабақ
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: көрнекі түсіндіру әдісі, сұрақ-жауап, топтық жұмыс, іздендіру, миға шабуыл, «Адасқан әріптер», «Жасырын ұяшық», «Тазалық» ойындары, Венн диаграммасы.
Топ: ФР14А
Өткізу орны: №415 дәрісхана
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Атмосфераның ластану жолдарымен таныстыра отырып, жасанды ластану түрлеріне тоқталып, олардың алып келетін салдарымен таныстыру.
Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа, жауапкершілікке, экологиялық мәдениеттілікке, өз ойын еркін жеткізе білуге, нақтылыққа тәрбиелеу; теориялық білімді өмірлік тәжірибеде қолдана білуге, табиғатты аялауға, салауатты өмір салтын ұстана білуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: танымдық қызығушылығын, логикалық ой өрісін, ойлау қабілетін дамыту, атмосфера жайлы білімдерін тереңдету.
Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, ноутбук, ойын элементтерін пайдалануға арналған сиқырлы жәшік, тақырыптық сызба кестелер.
Пәнаралық байланысы:
Бейорганикалық химия: «Биогенді элементтер», «Химиялық заттардың табиғатқа әсері»
Жалпы гигиена:«Атмосфера ауасының ластануының гигиеналық маңызы»
Валеология:«Экология және адам денсаулығы»
Пәнішілік байланысы:
«Экологиялық факторлар», «Биосфераға антропогендік әсер»
Әдебиеттер:
Ә.С.Бейсенова, Ж.Б.Шілдебаева «Экология»
Ү.И.Кенесариев, Н.Ж.Жақашев «Экология және халық денсаулығы»
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі – 5 мин
Студенттермен сәлемдесу,олардың сырт келбетіне,сабаққа қатысуына, дәрісхана тазалығына көңіл бөлу, студенттердің назарын сабаққа аудару,сабақтың тақырыбы мен мақсатын, жоспарын хабарлау. Студенттерді топшаларға бөліп, топ басшыларын сайлау.
ІІ. Студенттердің білімін тексеру - 20-25 мин
1. «Адасқан әріптер» ойынын жүргізе отырып, берілген сөзге сипаттама беру:
РАМАТОСЕФ – АТМОСФЕРА
АРЕФПОСОТР- ТРОПОСФЕРА
СФАРЕСТАТОР - СТРАТОСФЕРА
ОНЕРОСИФА - ИОНОСФЕРА
ТАНРЕПОДОНІ – АНТРОПОГЕНДІ
2. «Жасырын ұяшық» ойыны
Жалпы экология
|
10
|
20
|
30
|
40
|
50
|
Биосфера
|
10
|
20
|
30
|
40
|
50
|
Атмосфера
|
10
|
20
|
30
|
40
|
50
|
Экологиялық факторлар
|
10
|
20
|
30
|
40
|
50
|
Халықаралық экологиялық акциялар
|
10
|
20
|
30
|
40
|
50
|
3. Топ басшылар сайысы
«Сиқырлы жәшік» сұрақтары:
Батыс даналығында айтылғандай, бұл - адамға қоғам мен қоршаған әлеуметтік орта сияқты қажет, яғни балыққа - су, өсімдіктерге – жарық қажет сияқты адамға қажет нәрсе, бірақ айта кететін жайт мұны балық та, өсімдік те қажет етеді, тек оларға бір бөлігі ғана керек. Сұрақ: бұл не?
Жауабы: Ауа
Википедияда жазылғандай, екеуі де жеті құрауыштан құралады: Біріншісі – дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі және екіншісі – судан, топырақтан, ауадан, тірі заттардан, биогенді заттардан, биокосты заттардан, жансыз заттардан тұрады. Сұрақ: Бұлар ненің құрауыштары?
Жауабы: Апта және биосфера
Американың Аризона штатында өте үлкен шыныдан соғылған кешен орналасқан. Кешен ішінде Жер экожүйесіндей жағдай кіп кішкене түрде жасалынған. Онда ұзақ тәжірибе жүргізіліп жатыр – адамдар қазіргі өмірден шеттетілген. Бұл кешен «Биосфера -2» деп аталады. Сұрақ: «Биосфера -1» кешені қайда?
Жауабы: «Биосфера -1» - Жер
ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру – 15-20мин
Көрсетіп-түсіндіру әдісі
ІV. Жаңа материалды пысықтау- 25 мин
V. Сабақ қорытындысын жасау, студенттердің білімін бағалау – 5мин
Студенттердің сабақ барысындағы барлық тапсырмалар бойынша жинаған ұпайларын санап, талдап, бағалау
VІ. Үй тапсырмасы - 5 мин