Сабақтыңтақырыбы : Етістіктің сөйлемдегі қызметі Сабақтың мақсаты



Дата05.06.2017
өлшемі54,74 Kb.
#17696
түріСабақ
Сыныбы: 7 «ә»

Сабақтыңтақырыбы: Етістіктің сөйлемдегі қызметі

Сабақтың мақсаты:етістік тарауы бойынша алған білімдерін пысықтау, етістіктің сөйлемдегі атқаратын қызметі жайлы түсіндіру, олардың ерекшеліктерін меңгерту.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: етістіктің сөйлемдегі атқаратын қызметі жайлыжаттығулар мен тапсырмалар орындату арқылы түсініктерін кеңейту, дағдыландыру, маңызын игерту.

Дамытушылық: оқушылардың ой - өрісін, зейінін, қабылдауқабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: оқушыларды жауапкершілікке, өз ойын жеткізе білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдісі: талдау, сұраққа жауап, көрнекілік

Сабақтың көрнекілігі:сызба, үлестірме қағаздар, семантикалық карта

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі

1. Оқушылармен амандасу

2. Сабақ қатысымын қадағалау

3. Сабаққа даярлығын тексеру
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

Шешендік сөздердің ішінен көсемше мен есімшені тауып, тұйық етістікке айналдыру.
ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту

«Семантикалық карта»

Мысал


көсемше


есімше

Тұйықетістік

Заттанғантұйық

етістік

бару







+




келіп

+










Жүгір

ген




+







көргелі

+










үгу







+




жүретін




+







ою










+

самғау







+




көсеу










+

ІV. Жаңа сабақты меңгерту

1. Етістік шақ, рай тұлғаларында жіктеліп келіп, сөйлемде баяндауыш қызметін атқарады. Мысалы: Кел, балалар, оқылық (Ы. А.). Жартаскабардым, күндеайғайсалдым (А).
Тұйықетістікжатыссептігінденемесебасқатұлғаларсыз-ақ та сөйлемніңбаяндауыш қызметін атқарады.

Мысалы: Қонақтаркөрменікөруде. Класс міндеттемесінің негізгі бір мәселесі — сабақ үлгірімін жақсарту.

2. Етістік көсемше тұлғасында келіп, қимылдыңамалын, әртүрліқасиетін (себебін, мақсатын т. б.) білдіріп, сөйлемде пысықтауыш қызметін атқарады. Мысалы: Ақырындапатты алтынтаң (Қ. А.). Жасымдағылымбар

депескермедім, Пайдасынкөре-түратексермедім (А).

Тұйықетістіксептеліп (барыс, шығыс, жатыс, көмектес), кейбіршылауларментіркесіп келіп сөйлемде пысықтауыш кызметін атқарады. Мысалы: Сауысқанныңтамағышоқуменентабылған (Ы. А.). Оқуушіносындакелді.

3. Етістік есімшежәнетұйықетістіктұлғаларындаатаусептікте келіп заттанып, сөйлемдебастауыш қызметін атқарады. Мысалы: Көрмес— түйені де көрмес (мақал). Жақсыоқу — әроқушыныңміндеті. Іздегенжетермұратқа.

4. Етістік есімше тұлғасында немесеіліксептігіндегітұйықетістікзатесімдерментіркесіп, анықтауыш қызметін де атқарады. Мысалы: Өсерелдіңжігітібірін-бірі батыр дейді (мақал). Білудіңшегіжоқ. Ақыл — тозбайтын тон, білім — таусылмайтынкен (мақал).

5. Етістік есімше не түйықетістіктұлғаларындасептеліп келіп, атау мен іліктенбасқасептіктердетолықтауыш қызметін де аткарады. Мысалы: Ұстаздыққылғанжалықпасүйретуденбалаға (А). Білгенгемаржан, білмескеарзан (А).—Сізқандайжаудықұлатқаныңыздыбілесізбе? (Ә. Н.) Ендіоғансөйлеудіқойдым.
V. Оқулықпен жұмыс.

190 - жаттығу. Етістіктерді тауып, сұрақ қою арқылы сөйлемнің қай мүшесінің қызметін атқарып тұрғанын көрсетіңдер.



Үлгі: қайран қалдым - мен не істедім? – баяндауыш.

Тапсырма. Кітапқа құмарлық неге қол жеткізеді? (пікірлерін сұрау)
191 - жаттығу. Етістіктерді тауып, сөйлем мүшесіне қарай талдаңдар.
Тапсырма.Соңғы рет қандай кітап оқыдыңдар, еске түсіріп, өздеріңе ұнаған кітаптар жөнінде айтыңдар.
VІ. Бекіту

Тест

1.Етістік сөйлемдеқандаймүшеболыптұр?
Аққуқолға тез үйренеді.
А)Бастауыш.
В)Баяндауыш.
С)Тұрлаусызмүше.
Д)Толықтауыш.
Е)Пысықтауыш.
2.Анықтауыш қызметіндегіесімшенітабыңыз.
А)БаймақанЖомарттыңбөлмесінекірген.
В)Шығармаңыз осы үйдентабылады.
С)Ердіңатынеңбекшығарады.
Д)Ыстағансабаныңисімұрындыжарыптұрар.
Е)Батырғатаяқ та жарақ.
3.Толықтауыш қызметіндегіетістікқатысқансөйлемдібелгілеңіз.
А)Бала теңізжаққаұзаққарады.
В)Олбұлжолысізденжеңілгенінмойындады.
С)Ақырынбасыпсынаққакірді.
Д)Қарауылтауыныңбасынантөңіректүгелкөрінді.
Е)Бүгінтүскедейінжұмысын тез аяқтады.
4.Пысықтауыш болатынсөздікөрсетіңіз.
ҚасқырАқбілекотырғанқостыңаузына келіп қалды.
А)Қасқыр
В)Ақбілек
С)Қостыңаузына
Д)Аузына
Е)Келіп қалды
5.Толықтауыш қызметіндегіетістіктіанықтаңыз.
А)Мен өтірікайтудегендібілмеймін.
В)Ойы-Дөңқараныңбергітүбегінежету.
С)Мұқата  сөйлегенШұғылдыңсөзінХакімдеесітті.
Д)Амалсызреніштенқиналыпотырыпшыдапты.
Е)Үйиесі су киіміншешті.

Жауабы:

1.в 2.д 3.в 4. с 5.а
VІІ. Үйге тапсырма

192 - жаттығу. Етістік сөздердің шақтарын, райларын ажырату, ереже жаттау.



VІІІ. Бағалау

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет