Сабақтыңтақырыбы: Қарсы мәндес сын есім Пәні: Қазақ тілі Мақсаты



Дата29.03.2017
өлшемі38,25 Kb.
#12744
түріСабақ
Батыс Қазақстан Облысы

Зеленов аудандық білім беру бөлімінің


Макаров жалпы орта білім беретін мектебі
Коммуналдық мемлекеттік мекемесі

II санатты бастауыш сынып мұғалімі Калимулдина Жансая Мұратқызы

Бекітемін: оқу ісінің менгерушісі: Кайрова Б.К


Сыныбы: 4«А»

Бастауыш сынып мұғалімі: Калимулдина Ж.М

Сабақтыңтақырыбы:

Қарсы мәндес сын есім


Пәні:

Қазақ тілі


Мақсаты:


Сын есім, қарсы мәндес сын есімдерге сөйлемдер құрастыра білуге үйрену.

Сөйлемдерден сын есімді және қарсы мәндес сын есімдерді таба алады.



Күтілетін нәтижелер:

*Сын есімдерді, қарсы мәндес сын есімдерді ажырата алады.

* Сын есімдерге, қарсы мәндес сын есімдерге сөйлемдер құрастыра біледі.



Керекті жабдықтар:

Қазақ тілі оқулығы 4-сынып , Әдістемелік нұсқау, жұмыс дәптері,

Сабақта қолданылатын өзара байланысты модульдер

СТО, оқыту үшін бағалау, көшбасшылықты анықтау, жас ерекщеліктеріне қарай бағалау.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе

І.Ұйымдастыру бөлімі.

Шаттық шеңберіне шығып, тілек айту.

Суреттер арқылы топтарға бөліну, топ басшысын сайлау. Топ ережесі

II.Үй тапсырмасын тексеру.

6-жаттығу.

1.Суретке қарап, әңгіме құрастыр. Әңгімеңе қарсы мәндес сын есімдерді қатыстыр.

2. Ереже сұрау.

*Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сын есімдерді жұптап жаз.



ұзын қараңғы

жарық кіші

кең қара

алыс қысқа

үлкен тар

ақ жақын


Балалар суреттерді алып, топқа қалай бөлінетіндіктерін тауып, топқа бөлінеді. Қимылдайды, сабаққа деген қызығушылық- тары артады. Көңілдері көтеріледі.


Тұсаукесер

- Сын есім дегеніміз не?

- Сын есімге қандай сұрақтар қойылады?

- Заттардың түсі, көлемі, салмағы, сапасы т.б. қандай болады?

- Сын есім қандай сөз табымен тығыз байланыста?



Сұрақтарға жауап береді

Негізгі бөлім


ІІІ. Оқулықпен жұмыс.

7-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз.

Сын есімдерді тап. Олардың мағынасына назар аудар.

1.Үлкен кісі бастар, кіші кісі қостар.

2.Жақсы бала-қуаныш, жаман бала-өкініш.

ІҮ.Өзіндік жұмыс

1.Өлеңді оқып, жатқа жаз.

*Қарсы мәндес сын есімдердің астын сыз.

2.Берілген сын есімдерді қатыстырып сөйлем құра.

! Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сын есімдерді қарсы мәндес сын есімдер дейміз.

Мысалы: жарық-қараңғы, ыстық-суық.

Ү. Топпен жұмыс

1-топ: Берілген сөздердің сын есім екенін дәлелде және оларға қарсы мәндес сын есім тап.

2-топ: Суретке қара. *Керікті сипаттап жаз.

3-топ:Сөйлемдерді көшіріп жаз.

*Қарсы мәндес сын есімдерді тауып, астын сыз.

ҮІ. Шығармашылық тапсырма

Берілген сын есімдерді жұптастырып жаз.

*Қандай белгілеріне қарай жұптастырдың?

*Қарсы мәндес сын есім не үшін қажет деп ойлайсың?

*Мағынасы жуық сын есімдерді бір бөлек, қарсы мәндес сын есімдерді бір бөлек топтастырып жаз.


Берілген жаттығуларды дәптерлеріне жазады, таладанады, талқылайды.


Өзіндік жұмыс беру.

Топпен жұмыс беру.


Шығармашылықпен жұмыстанады.




Қорытынды

1.Сын есім тіркесімен аталатын республикамыздағы қала, тау, көл аттарын атаңдар.

2.Сын есім тіркесімен келетін әдеби шығармалардың аттарын және авторларын ата.






Бағалау

Басбармақ әдісі арқылы бағалау.

Балалар басбармақ арқылы бағалайды

Үйге тапсырма

15-жаттығу, 167-бет

Ереже қайталау




Күнделіктеріне тапсырмаларды жазып алады.

Рефлексия


1.«Не үйрендім?»

2. Бүгінгі сабақтағы ұнаған сәтін жазу.



Рефлексия жазады


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет