Сабақтыңтақырыбы Химиялық реакциялардың жылу эффектісі және оның маңызы



Дата24.12.2021
өлшемі34,46 Kb.
#128564
түріСабақ
Байланысты:
24,10


Бөліматауы: 10.2A Химиялық реакциялар заңдылығы




Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:Қошан Гүлдана

Сынып: 10


Қатысқаноқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы

Химиялық реакциялардың жылу эффектісі және оның маңызы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (Оқубағдарламасынасілтеме)

10.3.1.1 жылу эффектісі бойынша химиялық реакцияларды жіктей алу;

10.3.1.2 химиялық реакциялардың жылу эффектісі мәнін түсіндіру;

10.3.1.3 химиялық реакциялардың жылу эффектісін есептей алу.


Сабақтың

Мақсаттары

- жылу эффектісі бойынша химиялық реакцияларды жіктей алу;

- химиялық реакциялардың жылу эффектісі мәнін түсіндіру;

- химиялық реакциялардың жылу эффектісін есептей алу.


Жетістік

критерийлері

- жылу эффектісі бойынша химиялық реакцияларды жіктейді;

- химиялық реакциялардың жылу эффектісі мәнін түсіндіреді;

- химиялық реакциялардың жылу эффектісін есептейді.


Тілдікмақсаттар


Ауызшанемесежазбашатүрдедеректергесәйкесқорытындыжасайалады, сабақкезіндеқойылғансұрақтарғажауапбереді, пәнгеқатыстытерминологиянықолданып, сұрақтарғажауапбереді.

Пәнгетән лексика мен терминология:

Жылу эффектісі

Тепловой эффект

Thermaleffect


Экзотермиялық реакция

Экзотермическая реакция

Exothermicreaction

Эндотермиялық реакция

Эндотермическая реакция

Endothermicreaction

Жылу бөлінеді

Тепло выделяется

Heatisreleased


Жылу сіңіріледі

Тепло поглощается

Heatisabsorbed

Термохимиялық теңдеу

Термохимическое уравнение

Thermochemicalequation

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Бұл химиялық реакция экзотермиялық / эндотермиялық , себебі реакция нәтижесінде жылу / энергия бөлінеді / сіңіріледі.



Құндылықтар

Өмірбойыбілімалу – кезкелген реакция экзо - / эндотермиялық бола алады;

Құрметтеу – бір – бірлерініңпікірлерінтындайалу;

Ынтымақтастық – топта, жұптажұмысістеубілу.


Пәнаралықбайланыс

Физика – бір энергия түрінің екінші энергия түріне айналу;

Биология – табиғаттағы процестер жылудың бөлінуімен немесе сіңірілуімен жүреді;

Математика – химиялық реакция нәтижесінде бөлінетін / сіңірілетін жылу мөлшерін есептеу .


Осығандейінмеңгерілгенбілім

7.3А Химиялық реакциялар

8.2В Стехиометриялық есептеулер

8.2С Химиялық реакциядағы энергиямен танысу

9.1A Электролиттік диссоциация



Сабақтыңбарысы

Жоспарланғансабақкезеңдері

Жоспарбойыншаорындалуытиісіс-әрекеттері

Дереккөздер

Сабақтың басы

5минут


Амандасу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

(Оқушылар берілген сөздерді қолданып, бір-біріне жақсы тілек айтады. Мысалы: химия, қалам, оттек, қызыл, сағат, дос, аяз, гүл т.б.)



Тақырып пен мақсаттарды анықтау. 5минут

  • Жылу бөлінуімен және сіңірілуімен жүретін реакцияларды білесіңдер ме? Мысал келтіріңдер.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын оқушылармен бірге анықтау

Презентация


Сабақтың ортасы

30минут


Ақпаратпен жұмыс.10минут(оқушылар «Инсерт» стратегиясын қолданып, ақпаратты оқып, талқылайды.)

«V» - таныс ақпарат

«+» - жаңа ақпарат

«-» - қарамайшылық тудыратын ақпарат

«?» - қызықты / көбірек білгісі келетін ақпарат

Тапсырма орындау. 10 минут

№1 тапсырма

Берілген реакцияларды экзо - / эндотермиялық деп жіктеңдер. Сәйкес типіне «+» таңбасын қойындар.

Химиялық реакция

Экзотермиялық

Эндотермиялық

2 H2+ O2= 2 H2О

+




С + 2H2 = CH4

+




СаCO3 = СаO + CO2




+

С + СО= 2СО




+

№2 тапсырма

Сөйлемдерді аяқтаңдар.

................................ - энергияның бір түрінің екінші түріне ауысуын зерттейді. Сырттан жылуды қажет ететің реакция - ............................ реакция деп аталады. Керісінше, жылу бөле жүретін реакция - .......................................... реакция деп аталады. Термохимиялық теңдеу бұл реакцияға түскен бір моль заттын ............................ көрсетілген теңдеу.

Бағалау:


  • Оқушылармен бірге дескрипторларды құрастыру:

  1. Экзотермиялық және эндотермиялық реакция теңдеулерді дұрыс анықтады;

  2. Сөйлемдерді дұрыс аяқтады;

  • Өзін –өзі бағалау(тапсырманың дұрыс жауабын презентацияда көрсету)

  • Кері байланыс орнату (Қате жіберілген тапсырмаларды талқылау, дұрыс жауап берген үшін мадақтау)

  • Тиімді сұрақтар қою:

  1. Неге бұл реакция экзотермиялық / эндотермиялық болып келеді?

  2. Реакция теңдеуі бойынша реакцияның типін (экзотермиялық / эндотермиялық) анықтауға болама?

Саралау тапсырмалар орындау.10минут (кім жылдам?)

  1. Н2 + I2 → 2HI – 50кДж термохимиялық теңдеу бойынша 3моль сутек реакцияға қатысса, қанша энергия бөлінетінің есептеңдер. (Жауабы: 150кДж)

  2. СН4 + 2О2 → СО2 + 2Н2О+ 892кДж термохимиялық теңдеу бойынша 4кг метан жанса, қанша жылу бөлінеді? (Жауабы: 223000кДж)

  3. Мыс оттекпен әрекеттескенде, 69кДж энергия бөлінді. Егер реакцияның термохимиялық теңдеуі мынадай болса: 2Сu +O2→ 2CuO + 276кДж қанша грамм мыс реакцияға түсті. (Жауабы: 16г)

  4. Көлемі 67,2л (қ.ж.) азот оттекпен әрекеттескенде 542,4кДж энергия сіңірілді. Термохимиялық реакция теңдеуін құрастырыңдар. (Жауабы:

N2 + O2 → 2NO – 180.8кДж)

  1. Массасы 64г күкірт оттекпен әрекеттескенде, 592 кДж жылу бөлінді. Термохимиялық реакция теңдеуін құрастырыңдар. (Жауабы:

S + O2 → SO2 + 296кДж)

Бекіту сұрақтары:



1. Қандай реакция экзотермиялық деп аталады?

2. Қандай реакция эндотермиялық деп аталады?

3. Жылу эффектісі деген не?

4. Термохимиялық теңдеудің ерекшелігі неде?




Сабақтың соңы

5 минут


Рефлексия:

- не білдім, нені үйрендім

- не түсініксіз болды

- не бойынша жұмыс жасау керек



Үй жұмысы:Термохимиялық теңдеу бойынша есептер шығару.

  1. C + O2 → CO2 +412 кДж, термохимиялық теңдеуін ескере отырып, 206кДж жылу бөлінсе, көмірдің қандай массасы жанғанын анықтаңдар.

  2. Массасы 1,2г магнийді оттекте жаққанда, 30,1кДж жылу бөлінді. Магнийдің жану реакциясының термохимиялық теңдеуін құрастырыңдар.

Презентация

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсетуүшіннеістейсіз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайтапсырмаберудікөздепотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңақпараттықаншалықтымеңгергенінқалайтексересіз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздікережелерінсақтау





Оқушыларғакөмеккөрсетуүшін, есепшығаруалгоритмінкөрсету.

Қабілетіжоғарыоқушыларқысқауақыттакөбірекесептершығарады.



Бірін-бірідескрипторларбойыншабағалау

- интербелсендітақтамен 15-20минут жұмысістеу

Сабақбойынша рефлексия

Оқумақсаттары/оқытумақсаттарыжүзегеасырымдыболдыма?

ОМ барлықоқушыларжеттіме?

Егержетпесе, онда неге?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақытбойыншакезеңдерісақталдыма?

Сабақтанжоспарынантысөзгерістерболдымажәне неге?

Бұлбөлімдісабақтуралыойлануғақолданыңыз. Өзіңіздіңсабағыңызтуралымаңыздысұрақтарғасолжақбағаннанжауапберіңіз.



Жалпы баға

Сәттіөткенекінәрсеніатапкөрсетіңіз (сабақберужәнеоқытуғақатысты)?

1:

2:

Қандайекінәрсесабақтыңодан да жақсыөтуінеықпалынтигізереді(сабақ беру жәнеоқытуғақатысты)?

1:

2:

Осы сабақбарысындасыныпнемесежекеоқушылартуралыменіңкелесісабағымадайындалуүшінқажетболуымүмкінқандайақпараталдым?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет