Сабақтыңтақырыбы: Тәуке ханның «Жеті жарғы»



Дата05.06.2017
өлшемі59,57 Kb.
#18160
түріСабақ
САБАҚ ЖОСПАРЫ


Сабақтыңтақырыбы: Тәуке ханның «Жеті жарғы» заңдары, ұлы билер

Мектеп: Қызыл ту орта мектебі

Күні:

Мұғалімніңесімі: Абилдаева Д.М

СЫНЫП: 7

Қатысқандар саны: 15

Қатыспағандар саны:

Сабақнегізделгеноқумақсаты (мақсаттары)

Тәуке ханның жеті жарғы заңдар жинағын білу , ұлы билердің өмірі мен қызметін талдау.

Сабақ мақсаттары
(алдағы сабақта баладан не күтемін, бала қандай әрекеттерді жүзеге асыруы керек, алдын ала критерилер беру)оқушыларды жетістікке апаратын қадамдар.

Барлықоқушылар:

  • Тәуке ханның жеті жарғы заңдарын түсіндіреді

  • Ұлы билердің өміріне, қоғамдағы қызметіне сипаттама жасайды.




Оқушылардыңбасымбөлігі:



  • Тәуке ханның Жеті жарғы заңдар жинағын басқа заңдармен салыстырады.




Кейбіроқушылар:

  • Қазақ хандығындағы ұлы билердің қызметіне баға береді.

  • Жоғарғы деңгейлік сұрақтарға жауап береді

Тілдікмақсат

Оқушылар:

  • ... (істей) алады.

Негізгісөздер мен тіркестер:

Тәуке хан , қалмақтар, бытыраңқылық

Сыныптағы диалог/жазылымүшінпайдалытілдікбірліктер: Тәуке ханның Жеті жарғы заңдары, ұлы билер


  • Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? Howdoweknow?

  • Has every learner’s choice been recorded? Howcanwecheck?

  • Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?

  • Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?




Талқылауға арналған тармақтар:

  • Жеті жарғы деген не? Ол бойынша қоғамның даулы мәселелері қалай шешілді?

  • Ұлы билердің қазақ қоғамындағы ролін қалай түсінесіңдер?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Қазақ тарихында Тәукенің Жеті жарғы заңдар жинағы мен оны жасаудағы, дау-дамайды әділ шешіп, төрелік айтқан билердің орны ерекше.

Жазылымбойыншаұсыныстар:




Алдыңғыоқу

Тәуке хан тұсындағы қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайы

Жоспар

Жоспарланғануақыт

Жоспарланғанжаттығулар

Ресурстар

І.Ұйымдастыру

1. Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау

2. Оқу-құралдарын тексеру

3. Сабаққа деген қызығушылығын ояту





ІІ.Ұй тапсырмасы

«Миға шабуыл» әдіс

Сұрақтар қою

1. Тәуке хан билікке келу қарсаңында хандықтың жағдайы қандай болды?

2. Тәуке хан кім? Оның қазақ хандығы тарихында алар орны қандай?

3.Тәуке хан тұсында хандықтың сыртқы жағдайы қандай болды?

4. Тәуке хан билік құрған жылдарды халық не себептен қой үстінде бозторғай жұмыртқалаған заман деп атаған?

5. Тәуке хан хандықтың ішіндегі дау-дамайды, тәртіпті қалай шешті?








ІІІ. Жаңа сабақ




  1. Сабақтың тақырыбын хабарлау және бағалау (табыс) критерилерін түсіндіру:

  • Жеті жарғы заңдар жинағын білемін.

  • Жеті жарғыны жасауда маңызды орын алатын ұлы билерді білемін.

  • Тәуке ханның Жеті жарғысы мен Қасым ханның қасқа жолын, Есім ханның ескі жолын салыстыра аламын.

  • Басқаға өз ойымды түсінікті етіп жеткізе аламын.

  • Топта бірлесе жұмыс істеймін.

  • Уақытты үнемдеймін.

2. «Ойлау карталары» әдісі

-Жұптарға бөлу

-Мәтінмен танысу

-Әр бір жұпқа тапсырма беру.

1.Мәтінді айқындау( тақырып не туралы жазылғанын айқындау)

2. Сипаттау(Тәуке хан, Төле би,Әйтеке би, Қазыбек биге сипаттама беру)

3.Салыстыру (Тәуке ханның жеті жарғысы мен Қасым ханның қасқа жолы, Есім ханның ескі жолы заңдарын салыстыру)

4.Жіктеу (Жеті жарғы заңдарының жасалу барысын, жолын жіктеу)

5.Бөлік\тұтас (Жеті жарғы заңдар жинағының сол заманда маңызы қандай болды, Тәуке хан бұны неге жасады)

6.Ұқсастықтарды пайдалану (Өмірмен байланыстыру)

-Жұптар жеке-жеке орнында тұрып оз жұмыстарын сыныппен бөліседі.


3.Жаңа тақырып бойынша ортаға салып мұғалімнің көмегімен тағы талқылайды.

4.Жетістіктер баспалдағы.

5.Негізгі сөздермен жұмыс: Жеті жарғы, Төле би,Әйтеке би, Қазыбек би.





ІҮ.Бекіту

5 минуттық тест





Ү.Қорытынды

«Бір айналым сөйлесу» стратегиясы.

Әр бір оқушы сөйлем туралы білетіндерін айтады, бірін-бірі толықтырады.






ҮІ. Кері байланыс

Бес саусақ .




ҮІІ. Үйге тапсырма

Оқулық 173-174 беттерді оқу, қосымша мәліметтер қарастыру




Қосымша ақпарат

Саралау –Сізқосымшакөмеккөрсетудіқалайжоспарлайсыз? Сізқабілетіжоғарыоқушыларғатапсырманыкүрделендірудіқалайжоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардыңүйренгенінтексерудіқалайжоспарлайсыз?

Пәнаралықбайланыс
Қауіпсіздікжәнееңбектіқорғауережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағыбайланыс


  • Дарынды оқушыларға жоғары деңгейлік сұрақтар беру.




  • Жетістік баспалдақтары

  • Бес саусақ

  • География

Рефлексия

Сабақ /оқумақсаттарышынайыма?

Бүгіноқушылар не білді?

Сыныптағыахуалқандайболды?

Мен жоспарлағансаралаушараларытиімдіболдыма?

Мен берілгенуақытішіндеүлгердімбе? Мен өзжоспарымақандайтүзетулеренгіздімжәненеліктен?




Төмендегі бос ұяшыққасабақтуралыөзпікіріңіздіжазыңыз. СолұяшықтағыСіздіңсабағыңыздыңтақырыбынасәйкескелетінсұрақтарғажауапберіңіз.




Қорытынды бағамдау

Қандай ек інәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін білдім?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет