Ш. Т. Еркінов атындағы орта мектебі Казиева Салтанат Оржановна Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Ашық сабақ



Дата05.01.2017
өлшемі13,87 Kb.
#6360
  • Атырау облысы
  • Қызылқоға ауданы
  • Жасқайрат ауылы
  • Ш.Т.Еркінов атындағы орта мектебі
  • Казиева Салтанат Оржановна
  • Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
  • Ашық сабақ
  • Тақырыбы:Сан есімнің түрленуі
  • 7 «а» сыныбы

Сабақтың тақырыбы: Сан есімнің түрленуі Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сан есімнен өткендрін еске түсіре отырып, «Сан есімнің түрленуі» тақырыбын жаттығу, дағдыландырыу және ойындар арқылы меңгерту. Балаларды халқымыздың салт-дәстүрлерін, қасиетті де киелі деп санайтын ұғымдарға құрметпен қарауға тәрбиелеу. Сан есімдердің жалғауларын ажырата білу дағдыларын жетілдіру. Қолданылытын әдіс-тәсілдер: топтау,АКТ Сабақтың түрі: Аралас сабақ Көрнекілігі: интерактивті тақта,домбыра, гүлдер

Ұйымдастыру бөлімі

  • а)Амандасу
  • ә) Сабаққа қатыстарын, оқу –құралдарын тексеру

Сынып оқушылары өздері ұнатқан гүлдерін алу, сол арқылы топқа бөлу, топбасшысын сайлау І топ «Зат есімдер»тобы ІІ топ«Сын есімдер» тобы

Берілген тапсырмаларды екі топ алмасып орындайды. Бір сұраққа- 1 ұпайдан

Мен оны білемін! (қайталау)

  • Реттік сан есім
  • қалай жасалады?
  • Болжалдық сан есімнің
  • жасалуы
  • Бөлшектік сан есімнің ерекшелігі
  • Есептік с.е.+ншы,нші
  • -ыншы,інші;
  • Есеп.с.е.+лаған,леген,даған,деген,лап,леп,тай,тей;
  • Жай бөлшек және ондық бөлшек болып бөлінеді

Мен оны білемін! (қайталау)

  • Есептік сан есімнің түрлері
  • Жинақтық сан есімнің
  • жасалуы
  • Топтау сан есімнің ерекшелігі
  • Дара және күрделі сан есім
  • Есептік с.е.+ау,+еу;
  • Дара с.е.+шығыс.с.
  • Қосарл .с.е.+шығыс.с.

Жаңа сабақ «Сан есімнің түрленуі» Белгілі бір заттың нақты сандық мөлшерін білдіріп, қанша? неше? деген сұрақтарға жауап береді. Мысалы: Алматтың оқулығының саны он бір. (қанша?) Жеке-дара айтылғанда тек абстракт ұғым атаулары реінде қолданады. Мысалы: жиырма бес, үш, он алты. Заттардың сандық мөлшерін білдіретін есептік сан есімдер ешбір өзгеріске түспей, заттық ұғымда, жұмсалып тұрғанда көптеледі, септеледі, тәуелденеді, жіктеледі

  • Сан есімнің түрленуі
  • Көптелуі
  • Септелуі
  • Тәуелденуі
  • Жіктелуі
  • Ерназардың сегізі біз боламыз. («Ер Төстік» ертегісі)
  • Сегіз+
  • дер
  • А
  • І
  • Б
  • Т
  • Ж
  • Ш
  • К
  • сегіз
  • сегіз-дің
  • сегіз-ге
  • сегіз-ді
  • сегіз-де
  • сегіз-ден
  • сегіз-бен
  • Жекеше
  • Іж сегізім
  • ІІ ж сегізің
  • сегізіңіз
  • ІІІж сегізі
  • көпше
  • Іж сегізіміз
  • ІІ ж сегіздерің
  • сегіздеріңіз
  • ІІІж сегізі
  • Жекеше
  • Іж сегізбін
  • ІІ ж сегізсің
  • сегізсіз
  • ІІІж сегіз
  • Көпше
  • Іж сегізбіз
  • ІІ ж сегізсіңдер
  • сегізсіздер
  • ІІІж сегіз
  • Жинақтық сан есімдер мағынасы жағынан заттық ұғым тән болғандықтан түрленуші қосымшаларды көптік, септік, тәуелдік, жіктік жалғауларын қабылдай береді.
  • Көптелуі
  • септелуі
  • Тәуелденуі
  • Жіктелуі
  • Алтау ала болса, ауыздағы кетеді… (мақал)
  • Алтау+
  • лар
  • А
  • І
  • Б
  • Т
  • Ж
  • Ш
  • К
  • алтау
  • алтау-дың
  • алтау-ға
  • алтау-ды
  • алтау-да
  • алтау-дан
  • алтау-мен
  • Жекеше
  • Іж алтау-ым
  • ІІ ж алтау-ың
  • алтау-ыңыз
  • ІІІж алтау-ы
  • көпше
  • Іж алтау-мын
  • ІІж алтау-сың
  • алтау-сыз
  • ІІІж алтау
  • Бөлшектік сан есімдер негізінде заттанған сандар тіркесінен болғандықтан, әртүрлі тек септік жалғауларын қабылдай береді.
  • Септік
  • Септік жалғауы
  • А
  • І
  • Б
  • Т
  • Ж
  • Ш
  • К
  • Үштен бір
  • Үштен бірінің
  • Үштен бірге
  • Үштен бірді
  • Үштен біріде
  • Үштен бірінен
  • Үштен бірімен
  • .
  • Сан есім
  • Алтау
  • Бестен үш
  • Көптелуі
  • алтау+лар
  •  
  • Септелуі
  • алтау+дың
  • бестен үш+ке
  •  
  • Тәуелденуі
  • алтау+ы
  • бестен үш+ті
  •  
  • Жіктелуі
  • алтау+сың
  • бестен үші+сіз
  •  
  • Бөлшектік сан есімдер көптелмейді, өз құрылысы тәуелді болғандықтан, тәуелдік жалғауларын да қабылдамайды. Жіктік жалғауларын қабылдағанда заттық ұғымда жұмсалады.
  • 69-жаттығу. Цифрмен берілген сан есімдерді сөзбен жазып,құрамына қарай талдау.
  • І топ 12, 7, 18, 45, 236, 60-70
  • ІІ топ
  • 1912, 12346, 61910, 3000, 1664
  • 77-жаттығу. Сан есімдерді құрамына қарай, мағынасына қарай талдау, сөйлем құру
  • І топ «Зат есімдер» тобына
  • (мағынасына қарай табу)
  • ІІ топ «Сын есімдер» тобына.
  • (Сөйлем құру)
  • Қорытындылау
  • а) Үйге тапсырма. 68- жаттығу
  • Жалпы сыныптық тапсырма.
  • Сан есімдерге қатысты шешендік сөздер жазып келу.
  • Сан есімдермен берілген мақал-мәтел, көркем шығармалардан үзінділер тауып, оларды қатыстыра отырып, шағын әңгіме жазу.
  • Бағалау парақшасын топбасшылардан алу.
  • Кері байланыс
  • Стикерге сабаққа байланысты алған әсерлері мен сұрақтарын жазып жабыстырып кетеді.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет