“Шардара “ жалпы орта н мектебінің физика пәнінің мұғалімі Сартбаева Жанар Жұмагелдіқызы



Дата25.08.2017
өлшемі12,91 Kb.
#26357
  • Дамыта оқытуда топтық,
  • блоктік және деңгейлік жүйелерді
  • үйлестіру
  • Физика пәнін дамыта оқытуда топтық, блоктық және деңгейлік жүйелерді үйлестіру, оқушылардың білім сапасын бақылау мен бағалау тәсілдерін қарастыру, үй тапсырмасын өз деңгейінде орындалуына қажет алғышарттарды белгілеу.
  • Мақсаты:

Кіріспе. Жаңа оқыту технологияларының элементтерін пайдалану – оқушылардың икемділіктерін, қызығушылықтарын және қабілеттіліктерін дамытудың тиімді жолы.

  • Негізгі бөлім. 1. Топтық жүйеде оқыту. Топтау әдістерінің тиімділігі.
  • 2. Блоктық жүйеде оқыту. Блоктық жүйенің тиімділігі.
  • 3. Деңгейлеп оқыту жүйесі. Деңгейлеп оқытудың тиімділігі.
  • 4. Оқушылардың білімі мен білігін тексерудің заманауи түрі – тестілеу.
  • 5. Оқушыларды бағалаудағы ерекшеліктер.
  • 6. Үй тапсырмасын өз деңгейінде орындаудың алғы шарттары.
  • Жоспар:
  • Қорытынды. Дамыта оқыту - қазіргі заманғы оқытудың негізгі әдісі.
  • Оқушыларды білім деңгейіне
  • қарай араластыра бөлу
  • Жолдастық, достық қарым-қатынастың орнауы
  • Өзара көмек арқылы білімдерін жетілдіру. (үйрете отырып үйрену)
  • Топтық жарыстар өткізу арқылы ұйымдастыру қабілетінің артуы
  • Бір сабақ барысында берілген материалды толық қамту мүмкіндігі
  • Бағалау жұмысын салыстырмалы түрде жүйелі жүргізу мүмкіндігі
  • Оқушылардың өз беттерімен ізденістерінің туындауы,
  • оқулықпен, қосымша материалмен
  • Өз білімі мен жолдастарының білімін саралай, бағалай білу мүмкіндігі
  • Блоктық жүйеде оқыту және оның тиімділігі
  • Бір жылдық материал көлемі
  • 2 блок
  • 3 блок
  • 4 блок
  • n блок
  • 1-блокша
  • 2-блокша
  • n-блокша
  • 1-блокша
  • 2-блокша
  • n-блокша
  • 1-блокша
  • 2-блокша
  • n-блокша
  • 1-блокша
  • 2-блокша
  • n-блокша
  • 1-блокша
  • 2-блокша
  • n-блокша
  • 1 блок
  • Оқушы берілген бөлімді толық меңгереді.
  • Білімге деген мұқтаждық пайда болады.
  • Түсініп оқуға деген ынтасын арттырады.
  • Деңгейлеп оқыту жүйесі және оның тиімділігі
  • “Шығармашылық”
  • Құбылысты өз бетімен талдай
  • келіп, шағын шығармашылық
  • тұрғыдан зерттеу жұмысын жүргізу
  • “Эвристикалық” Оқушылардың меңгерген білімдерін
  • тереңдету үшін танымдық ізденіс әр түрлі логикалық
  • есептерді талдай, жинақтай салыстыра білу, графиктерді,
  • диаграммаларды құру, формулаларды қорыту деңгейі
  • “Алгоритмдік” Үйренушілік деңгейдегі білімін толықтыру,
  • кері қатынастардағы амалдарды құрастыра алу,
  • күрделі материалдарды жүйелеу, алған білімін басқа
  • Тапсырмаларда пайдалана алу деңгейі
  • “Оқытушылық” Оқушылардың жаңа тақырыптан алған білімдерін
  • бекту, практикада қолдана білуге жаттықтыру.
  • Мұнда заңдылықтарды, ережелерді, формулаларды
  • білуі қажет етіледі.

Білімді бағалаудың заманауи әдісі – тесттің түрлері

  • Еске түсіру тесті
  • Таңдау тесті
  • Балама тесті
  • Салыстыруға арналған тест
  • Ретіне қарай тізбелеу тесті
  • Құрастырма тест
  • Сөйлемдегі жетіспей тұрған сөздің,
  • сөз тіркесінің, сандар мен формулалардың орнындағы
  • көп нүктенің тиісті жауаппен алмастырады
  • Сөз, сан, формула, бейне
  • түріндегі бір ғана жауапты керек етеді
  • Сөйлемнің басы беріледі де,
  • соңынан бірнеше үлгілері жауап ретінде ұсынылады,
  • оның ішінде дұрысы да, қатесі де бар
  • Қандай да бір ұғымды растайтын
  • сөйлемдерден құрастырылады
  • Бір бағанада тапсырма тек сөйлеммен,
  • ал екінші бағанада берілген сұрақтардан екі-үш есе көп
  • жауап беріледі
  • Құбылыстар, шамалар, сипаттамалардан тұрады.
  • Оларды тәртіппен, яғни маңыздылық мөлшері бойынша реттеу керек.
  • Берілген тізім жауаптың құралуына негіз болады
  • Әр түрлі типтегі тапсырмалардан тұрады.
  • Оқушылар оның жауабын берілгендердің ішінен таңдайды
  • Атақ эффектісі –
  • Алдыңғы сыныптағы
  • бағаларының,
  • мінез-құлқының әсері
  • Мәнерлеу эффектісі-
  • мұғалімнің сабақ беру
  • тәсіліне оқушының
  • икемделуі
  • Деңгей
  • эффектісі-
  • дайындығы
  • нашар
  • сыныпқа
  • жоғары
  • баға қою
  • және
  • керісінше
  • Ұзақтық эффектісі-
  • сыныппен жұмыс жасау
  • мерзімі ескеріледі
  • Ваннс эффектісі- сыныпқа
  • мұғалімнің алдын-ала
  • икемделуі
  • Қорғалақтау эффектісі
  • Мұғалімнің өзі қоятын
  • бағаға сенімсіздігінен
  • туады.
  • Қарама-қарсылық эффектісі
  • Мұғалімнің қатты талап
  • етуіне байланысты
  • оқушының төмен жауап
  • беруі
  • Оқушыларды бағалау
  • ерекшеліктері

Үй тапсырмасын орындауға арналған оқушы бұрышы.

  • Физика оқулығы. Есептер жинағы.
  • Физикаға арналған дәптерлер. (физика оқулығы бойынша жұмысшы дәптері, зертханалық, бақылау жұмысына арналған, өз бетімен жұмыс жасайтын қосымша, әр түрлі тест жұмысының дәптері)
  • Ондық еселік пен бірлік үлестерді шығарып алуға арналған қосымшалар.
  • Менделеев кестесі.
  • Лабораториялық бұрыш төменгі сыныптан жиналады - әрбір үй физикалық аспаптарға толы, соның ішінде өткен тақырыптарға байланысты аспап үйдеде болады. Соларды жылма-жыл толықтыру стакан, айна, бұршақ, сызғыш, батареялар бәрі оқушының ой-өрісін дамытуға пайдасы зор.
  • Қосымша физикалық кітаптар, журналдар.
  • Физикалық кроссворд жиынтығы.
  • Өз бетімен физикалық анықтама құрастыру.
  • Үйдегі мәліметтермен физикалық есеп құрастыру.
  • Физика бойынша үйдегі бақылау дәптерін арнау.
  • Көңіл бөліп тыңдағандарыңызға,
  • рахмет!


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет