Шығыс Қазақстан облыстық білім басқармасы Көкпекті аудандық білім, денешынықтыру және спорт бөлімі



Дата04.07.2018
өлшемі142,2 Kb.
#46877
Шығыс Қазақстан облыстық білім басқармасы

Көкпекті аудандық білім, денешынықтыру және спорт бөлімі

КМҚК «Балалар өнер мектебі»

Интервалдар

Ашық сабақ

2 сынып ( домбыра сыныбы )



Құрастырушы: Сольфеджио сабағының окытушысы:

Таныбаева Шарипа Саруаровна

Көкпекті

2016 жыл

Шығыс Қазақстан облыстық білім басқармасы

Көкпекті аудандық білім, денешынықтыру және спорт бөлімі

КМҚК «Балалар өнер мектебі»

Бекітемін: Келісемін: Директор КМҚК оқу ісінің меңгерушісі:
« Балалар өнер мектебі» БайгалиеваА.А. Сулейменов А.Д. _______
« » ______ 2016 жыл


Интервалдар

Сольфеджио пәнінен 2 сыныпқа арналған

ашық сабақ



Құрастырушы: Сольфеджио сабағының окытушысы:

Таныбаева Шарипа Саруаровна

Көкпекті

2016 жыл

Ашық сабақтың тақырыбы: « Интервалдар»

Пәні: Сольфеджио, 2 сынып ( домбыра сыныбы )

Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:

1.Білімділік:

  • Музыкалы мәдениетті, теориялық сауатты болуды игерту

  • Музыкалық дыбыстарды ажырату

2.Дамытушылық:

  • Өзіндік ішкі мүмкіндіктерін толық пайдалана білуіне үйрету

  • Музыкалық қабылетін өсіру,іздену мен шығармашылық ойлауға жағдай туғызу

3.Тәрбиелік:

Оқылған материалдарды қайта жаңғырту әдісімен берік игертіп,оны қолдануды іске асыру

  • Өнерге деген талғамын қалыптастыру

Мақсаты:

Әуендік құбылыстар мен түсініктерді тану, жазба әуендерді көзбен оқу арқылы сараптама жасау

  • Сольфеджио нәтижесінде шығарманы аспапта сараптап шығару

Сабақтың типі:

Ізденіс сабағы

Сабақтын түрі:

Білімді бекіту және іскерлікті қалыптастыру.

Әдіс- тәсілдер:

Коммуникативті әдіс. Музыканы саралау сұрактарын қою.

Ұжымдық , топтық жұмыс

Дидадактикалық көрнекілік құралдары

  • Аудио аппаратуралары( слайд)

  • Репродукциялық(көрсетпе) карточкалар, жетондар

  • Ноталық материалдар

  • Буклет

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  • Музыкалық сәлем (психологиялық)

  • Оқушыларды ұжымдық топпен орналастыру, түгендеу.

  1. Негізгі кезең:

  • Сабақ жүесінен хабарлама

II.Үй жұмысын тексеру

  • Білім тексеру үшін үлестірмелі карточкалар тарату :



Музыкалық интервал (лат. intervallum - арасы,қашықтық,айырмашылық) - белгілі биіктікте орналасқан екі дыбыстың арасындағы арақатынасы .

Интервалдар әуендік және гармониялық болып екіге бөлінеді

Әуендік бірінен кейін бірінің әуенді, сазды биіктікте орналасуын айтамыз:



Гармониялық интервал деп тігінен жазылған екі дыбыстың бір уақытта үндесуін айтамыз:

Интервалдың астыңғы дыбысын-интервалдың негізі деп, үстіңгі биіктіктегі дыбысын -интервалдың шыңы деп атайды



жоғарлау шыңы төмендеу шыңы

негізі негізі



Жай интервалдар:

Октаваның ішінде құралған интервалдарды жай интервалдар дейміз. Іс жүзінде- сегіз жай интервал бар



Интервалдардың сандық және сапалық қасиеттері

Барлық музыкалық интервал сандық және сапалық сияқты екі қасиетпен өлшеніп, анықталады



Сандық деп интервалдың қанша дыбыстан құрылғанын көрсететін қасиетін айтады:

Прима - 1, бірінші

Интервалдар атауы


Қысқаша таңбалануы

Дыбыс қатарының аралығы

Чистая прима-таза прима

Т.1

0 тон

малая секунда-кіші секунда

К.2

0.5 тон

большая секунда-үлкен секунда

Ү.2

1 тон

малая терция-кіші терция

к.3

1,5 тон

большая терция-үлкен терция

.3

2 тон

Чистая кварта- таза кварта

т.4

2,5

Увеличенная кварта- ұлғайтылғанкварта

Ұ.4

3 тон

Уменьшеная квинта -

Аз.5

3 тон

Чистая квинта - Таза квинта

Т.5

3,5 тон

малая секста-кіші секста

К.6

4 тон

большая секста-үлкен секста

Ү.6

4,5 тон

малая септима- кіші септима

К.7

5 тон

большая септима- үлкен септима

Ү.7

5,5 тон

Чистая октава- таза октава

Ч.8

6тон

Секунда - 2, екінші
Терция - 3, үшінші
Кварта - 4, төртінші
Квинта - 5, бесінші
Секста - 6, алтыншы
Септима - 7, жетінші

Октава - 8, сегізінші



V. Қорытындылау

Сабақты тиянақтау үшін - сөзжұмбақ арқылы сабақты қорытындылау (№1Сурет -ойынды қолдануға болады; оқушының жауабы бойынша,фишкларды жүргізіп отырады)

1.Екі дыбыстың үндестігі немесе екі дыбыстың аралық қашықтығы?

2.Бір дыбыстың екі рет қайталану аралығы қандай?

3. Егер интервал дыбыстарын бөлек алсақ қандай аралық?

4.Қатар тұрған үш дыбыстың аралығы дегеніміз не?

5.Қатар тұрған алты дыбыстың аралығы дегеніміз не?

6. Қатар тұрған төрт дыбыстың аралығы дегеніміз не?

7. Қатар тұрған бес дыбыстың аралығы дегеніміз не?

8. Қатар тұрған екі дыбыстың аралығы дегеніміз не?

9. Егер интервал дыбыстарын бір мезгілде алсақ қандай аралық?

V.Бағалау

Үйге тапсырма

Пайдаланған әдебиеттер:

1.Ә.Әбдікәрімұлы Музыка теориясының негіздері Изд «Кайнар»Алматы.1996.

2.Вахромеев В.Элементарная теория музыки.Изд.М.М.1967.

3.Максимов С. Музыкальная грамота.Изд. М.М.1968.

Интернет сілтеме:

4.infourok.ru


5. ссылка https://yandex.kz/
Каталог: uploads -> doc -> 08d0
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
08d0 -> Сабақтың тақырыбы: Лексикадан өткенді қайталау Сабақтың мақсаты
08d0 -> Сабақтың тақырыбы: Қышқылдар. Қышқылдардың құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы және қолданылуы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет