Тақырыбы: Қ. Бекхожин «Ақсақ Темір мен ақын» (баллада) Сабақтың мақсаты



Дата26.06.2018
өлшемі194,99 Kb.
#44465
Тақырыбы: Қ. Бекхожин «Ақсақ Темір мен ақын»

(баллада)


Сабақтың мақсаты: Талдау жұмыстары арқылы білім көкжиектерін кеңейтуге, шығармашылық тапсырмалар арқылы сыни тұрғыдан ойлау жүйелі сөйлеу, сауатты жаза білу қабілеттерін дамытуға, бір-бірін тыңдай білуге, ойларын еркін жеткізе білулері үшін қолайлы орта құру.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Сабақты өткен тақырыппен байланыстыра отырып, «Ақсақ Темір мен ақын» балладасының мазмұнына әр алуан танымдық, шығармашылық бағыттағы тапсырмалар орындату арқылы білімдерін жетілдіру;

Тәрбиелік: Балладаны талдап, поэтикалық тілін ашу барысында сан түрлі сұрақтар қойып, пікірталас ұйымдастыруда балаларды тұшымды ойлар айтып, бір-бірінің ойларын тыңдай білуге үйрету;

Дамытушылық: Тақырыпқа байланысты шығармашылық тапсырмалар орындату арқылы сыни тұрғыдан ойлау, жүйелі сөйлеу, сауатты жаза білу қабілеттерін дамыту.

Баладан күтілетін нәтижелер:

1) Талдау жұмыстарын жасау барысында көркем әдебиетке, баллада жанрын оқуға деген құлшыныстары артады;

2) Тақырыпқа байланысты қойылған сұрақтарға өнімді жауап қайтарып, топта барынша ұтымды етіп талқылай алады;

3) Бір-бірінің баллада мазмұнына байланысты көзқарастарын, ойларын бөлісу барысында сөздік қорларын байытып, сөйлеу мәдениеттерін дамыта алады.




Көрнекіліктер: Қ.Бекхожин суреті, Ақсақ Темір суреті, Самарқан, Мысыр, Бағдат қалаларының суреттері, слайд, интербелсенді тақта, дидактикалық материалдар
Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың типі: сайыс сабақ
Әдіс-тәсілдері: СКТ, Сын тұрғысынан ойлау технологиясының стратегиялары («Ойланыңыз, жұптасыңыз, талқылаңыз», «Венн диаграммасы», «Топтастыру» (ассоцация), «Кейіпкерге хат»).
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих, музыка, география.


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру

- Оқушылар есіктен “Қара жорға” биін билеп шығады. Биді билеп болған соң

амандасу

- түгендеу

- оқушыларды үш түрлі түсті гүл (қызыл, сары, ақ) суреттерінің көмегімен 3топқа бөлу, бағалау парақшаларын, топ аттарын жазуға арналған парақшаларды таратып беру, топ аттарын, ұрандарын, топ басшыларын сайлату.

І-кезең: «Тегімді менің сұрасаң» Әр топ өзін таныстырады

- зейіндерін сабаққа аудару.



ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІ-кезең: «Ұшқыр ой – жылдам жауап»

СТО технологиясының «Ойланыңыз, жұптасыңыз, талқылаңыз» стратегиясын қолдана отырып, сұрақтар қою.

1-топ: Қалижан Бекхожин кім? (Қ. Бекхожин – лирик,эпик,сыншы, әдебиетші, аудармашы)
2-топ: Қ. Бекхожин қай жылы қандай оқу орнын бітірді? (1942 жылы Қазақстан Мемлекеттік университетінің журналистика бөлімін тәмамдады)
3-топ: Ақын қандай жанрларды биікке көтерген? (Ақын поэма,баллада, сонет жанрларын биікке көтерді)
Жалпы сұрақ: Ақын туралы қосымша не білдіңдер?

Әрекеттесу кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

І-кезең

Қызығушылықты ояту



Әр топқа бір-біріне тілек жазғызады.

Нұсқау: Ойланып, ойларыңдағы бір-біріңе деген тілектерді жазып, тақтаға апарып, ілеміз.

Баллада дегеніміз не?

Нұсқау: Ойланамыз, жұптасамыз, ойымызды топта талқылаймыз.


Басқа топ мүшелеріне тілек жазып, тақтадағы арнайы белгіленген орынға апарып іледі.

Әркім жеке ойланады, жұптасады, ойларын топта талқылайды.



ІІ-кезең

Мағынаны тану



ІІІ-кезең: «Тығырыққа тірелгенде»

Балладаға Сатылай кешенді талдау (СКТ) жасатады



Авторы: Қ.Бекхожин

Тақырыбы: Ақсақ Темір мен ақын (тарихи тақырып)

Идеясы: шыншылдық, әділдік, ақын сөзінің өміршеңдігі. Темірді тізе бүктірген алып күш.

Жанры: баллада
шарықтау шегі


шиеленіс
байланыс

басталуы шешімі

шеші


Нұсқау: Шығарманың мазмұнын еске түсіріп, қойылған сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындаймыз.
ІV-кезең: «Білген сайын келеді, біле бергім»

Балладаның негізгі кейіпкерлері Ақсақ Темір мен Хафиз ақынға Венн диаграммасын сызғызады.

Нұсқау: 1-топ: Ақсақ Темір жайлы

2-топ: Хафиз ақын жайлы



3-топ: ортақ қасиеттері жайлы жазамыз да, жазған парақтарды тақтаға ілеміз


V-кезең: «Білгенің жақсы...»

Шығармада аты аталған Шығыстан шыққан Хафиз, Фирдоуси, Низами ақындар жайлы шағын жоба жасатады







Шығарманың мазмұнын, құрылысын еске түсіре отырып, тақтаға СКТ жасайды.

Кейіпкерлерге мінездеме беріп, венн диаграммасын толтырады

Шығыстан шыққан ақындар туралы жоба жұмысын жасайды.


ІІІ-кезең

Ой толғаныс



VI-кезең: «Сөз тапқанға қолқа жоқ»

1-топқа: «Хафиз ақынға хат»;

2-топқа: «Қ.Бекхожинге хат»;

3-топқа: «Әмір Темірге хат» жазғызады.

Нұсқау: Жеке ойланамыз, ойымызды қағаз бетіне түсіреміз.


Жеке ойланады да ойларын бір парақ қағазға түсіріп, ортада ілулі тұрған почта жәшігіне салады.


IV. Бағалау

V. Үй тапсырмасын беру

Ғ. Мүсіреповтың М.Горькийден аударған «Өлімді жеңген ана» атты әңгімесін оқып, Ақсақ Темір іс -әрекетін білу, «Темірді тізе бүктірген алып күш» турасында эссе жазу.






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет