Тақырыбы: Дайындаған: Ақдөңов Б. Б



Дата21.04.2017
өлшемі23,72 Kb.
#14397
  • Ислам дінінің пайда
  • болуы және оның
  • әдет-ғұрыптары
  • мен дәстүрлері.
  • Тақырыбы:
  • Дайындаған:Ақдөңов Б.Б
  • Мақсаты
  • Білімділік:Оқушыларға Ислам дінінің пайда болуы және оның әдет-ғұрыптары мен дәстүрлері туралы мағлұмат беру.
  • Дамытушылық: Оқушыларға түрлі тапсырмалар бере отырып,өз бетімен оқуға,ізденуге және жүйелі ойлау мен талдай білуге үйрету, діни сауаттылығын арттыру.
  • Тәрбиелік: Діннің халыққа беретін тәрбиелік өсиетін,ізгілікке шақыратынын түсіндіріп,Отанымызды сүюге,ата-бабаларымыздың рухани сенімін құрметтеуге,
  • имандылыққа,толеранттылыққа тәрбиелеу.
  • Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту.
  • Сабақтың түрі: аралас сабақ.
  • Сабақтың әдісі: баяндау,әңгімелесу,сұрақ-жауап,СТО.
  • Сабақтың көрнекілігі: Сурет-сызбалар,діни әдебиеттер,журналдар,слайд
  • Пән аралық байланыс: тарих,әдебиет, Адам.қоғам.құқық.
  • Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
  • Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу, назарын сабаққа аудару.
  • І.Қызығушылықты ояту.
  • «...Бүгінгі біздің халқымыз үшін дәстүрлі емес діни және жалған
  • діни ағымдар мәселесі өткір тұр. Жастарымыздың бір бөлігі
  • өмірге осы жат жалған діни көзқарасты көзсіз қабылдайды,
  • өйткені, біздің қоғамның бір бөлігінде шеттен келген
  • жалған діни әсерлерге иммунитеті әлсіз.Біздің Конституция
  • сенім бостандығына кепілдік береді, бұл-факт.Бірақ,өздеріңіз
  • білетіндей,шексіз еркіндік деген болмайды.Ол дегеніміз-хаос.
  • Барлығы да Конституция мен заңдар аясында болуға тиіс.
  • Әркімнің таңдау құқығы бар.Діни таңдауға өте үлкен
  • жауапкершілікпен қарау керек,өйткені,адамның өмірлік салты,
  • тұрмысы,көп жағдайда бүкіл өмірі соған байланысты.
  • Бүгінде,интернет пен жоғары Технологиялар ғасырында,
  • ақпарат тасқындаған заманда, «сүзгі» адамның ішінде
  • болуы керек....»
  • «Қазақстан-2050» стратегиясы.
  • Тест.
  • 1. Христиан діні алғаш қай елде пайда болды?
  • а)Иранда;
  • ә)Палестинада;
  • б)Сирияда.
  • 2. Христиан дінінің негізін салушы?
  • а)Сидһартха Гаутама;
  • ә)Мұхаммед пайғамбар;
  • б)Иисус Христос.
  • 3. Христиан дінінің қасиетті кітабы?
  • а)Құран;
  • ә)Трипитака;
  • б)Інжіл.
  • 4. Христиан діні қашан пайда болды?
  • а)Б.д.І ғасырында;
  • ә)Б.з.б.І ғасырда;
  • б)Б.д.ІІІғасырда.
  • 5. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңы қашан қабылданды?
  • а) 2002ж.8тамыз;
  • ә)2011ж.11қазанда;
  • б)2007ж.27шілдесінде.
  • ІІ. «Мен саған,сен маған»
  • ойыны.
  • Кесте толтыру.
  • Христиандық
  • Православиелік
  • Католиктік
  • Протестанттық
  • ІІ.Мағынаны тану.
  • І.Ассосация әдісі:
  • Ислам діні.
  • ІІ.«Түртіп алу» әдісі.
  • «V» бұрыннан білемін.
  • «+» мен үшін жаңалық.
  • «?» мағына түсініксіз.
  • «-»келіспеймін.
  • V
  • +
  • ?
  • -
  • Ислам-біздің заманымыздың 609-632жылдар аралығында
  • (VІІғасыр) шығыс пен батыс мәдениеттері тоғысып жатқан
  • Араб түбегінде пайда болған әлемдік діндердің ең жасы.
  • «Ислам» сөзі арабшада «бейбітшілік», «бағыну», «мойынсұну»
  • деген мағыналарды береді. Жаратушыны жалғыз,дара деп қабылдауымен
  • Ислам монотеистік дін болып табылады. Негізгі ұстанымдары-
  • Құран кітап пен Мұхаммед пайғамбардың өнеге етіп қалдырған
  • іс-амалдары(сүннеті). Деректер бойынша, хазірет Мұхаммедке
  • (с.а.с.) пайғамбарлық ақыл-ойы кемелденген 40жасында қонған.
  • Елшілік міндетті 610 жылы Рамазан айында Хира тауының басында
  • Жәбірейіл періште жеткізген делінеді. Періштенің жеткізген аяндары
  • «уахи»деп аталған. Тауда үңгір ішінде отырған бір сәтінде Жәбірейіл
  • періште хазірет Мұхаммедке (с.а.с.) өз бейнесінде көрініп,алғашқы
  • аяттарды түсірген. Алғашында бұл оқиғадан хазірет Мұхаммед
  • (с.а.с.) қатты қорыққан.Кейіннен өзіне елшілік міндеті берілгеніне
  • нақты көзі жеткенде, түскен әмірлерді қалтқысыз орындай бастаған.
  • Жәбірейіл періште арқылы, Алла тағаладан аян түсуі өмірінің
  • соңына дейін үзбей жалғасқан. Исламда адамның ең үлкен
  • жауы- шайтан мен нәпсі болып табылады.
  • Исламдағы төрт мәзһаб
  • Малики мәзһабы
  • (Мәлік ибн Әнәс)
  • Ханафи
  • Мәзһабы
  • (Иман Ағзам Әбу Ханифа ән-Нұғман ибн сәбит)
  • Шафиғи мәзһабы (Мұхаммад ибн Идрис аш-Шафиғи)
  • Ханбали мәзһабы
  • (Ахмед ибн Ханбал)
  • Исламдағы шариғат төрт мәселені қарастырады:
  • 1.Сенім,иман мәселелері.
  • 2.Амал.
  • 3.Тәрбие(аһлақ).
  • 4.Құқықтық істер.
  • Ш а р и ғ а т.
  • 1.Куәлік сөзін айту;
  • 2.Намаз оқу;
  • 3.Ораза ұстау;
  • 4.Зекет беру;
  • 5.Қажыға бару.
  • Ислам дінінің бес парызы.
  • Қағба-Ислам дінінің қасиетті мекендерінің бірі.Дүние жүзіндегі барлық
  • мешіттердің михрабтары осы жаққа бағытталған.
  • Қағба-тас мәрмәрлардан жасалынған 15метрлік биіктіктегі кубтан тұрады.
  • Қағба тасы «кисуа»деп аталатын қара матамен қапталған.
  • Кисуаның шеттеріне алтын жіптермен Құран сөздері жазылған.
  • Қағба-мұсылман әлемінің орталығы.
  • Ораза-арнайы ниет ете отырып,таңның атысынан кештің батуына дейінгі
  • уақыт аралығында,тамақ ішуден бас тарту және басқада шариғатта көрсетілген
  • талаптарға сай артық істер жасамау дегенді білдіреді.
  • «Зекет» сөзі-араб тілінде көбею,өсу,тазалық деген мағыналарды білдіреді.
  • Ол мұсылмандардағы тек дәулетті,бай кісілерден талап етілетін
  • салықтың түріне жатады.
  • Қажылық- қасиетті жерге зиярат ету дегенді білдіреді.
  • Мұсылмандар қажылық айлары
  • деп аталатын арнайы уақытта Мекке қаласына сапар шегеді.
  • 1.Алла тағалаға сену;
  • 2.Періштелерге сену;
  • 3.Кітаптарға сену;
  • 4.Пайғамбарларға сену;
  • 5.Ахирет күніне сену;
  • 6.Жақсылық пен жамандықтың
  • Алладан екендігіне,тағдырға сену.
  • Иман шарттары. /иманның 6 шарты/
  • Алла тағалаға сену.
  • Ислам діні бойынша Жататушы жалғыз болып табылады.
  • Осы тұрғыда ол монотеистік діндер қатарына жатады.
  • Төрт үлкен періштелер:
  • 1.Жәбірейіл-Жаратушының үкімдерін пайғамбарларға жеткізуші.
  • 2.Микәйіл-табиғат құбылыстарына, өсімдіктер әлеміне жауапты.
  • 3.Исрафил- қиямет күнінің тууы мен адамзаттың қияметте
  • қайта тірілуі үшін қызмет атқарады.
  • 4.Әзірейіл- ажалы жеткендердің жанын алушы.
  • Қасиетті кітаптарға иман.
  • 1.Зәбур.
  • 2.Тәурат.
  • 3.Інжіл.
  • 4.Құран.
  • ХХ Христиан.
  • Ислам.
  • Будда.
  • Будда, христиан,ислам діндерін салыстыру(ерекшеліктері, ұқсастықтары)
  • Венн диаграммасы арқылы сабақты талдау:
  • 1.Атеизм- Жаратушы құдайдың бар екендігін мойындамайтын және адамның жаны
  • өлмейтінін жоққа шығарушы көзқарастар жүйесі.
  • 2.Аят(арабшадан «белгілі», «нышан»)- Құран сүрелерінің аяқталған ойды білдіретін бір бөлігі.
  • 3.Дәстүрлі емес діндер - халық арасында миссионерлік жолмен әр түрлі жекелеген
  • көзқарастарды уағыздайтын діндер.
  • 4.Діни сенім бостандығы -әркімнің дін мен культтік іс-әрекеттерге қатысуына еркіндік
  • берілу құқығын білдіретін құқықтық ұстаным.
  • 5.Құран(араб тілінен «дауыстап оқу»)- құран араб тілінде «көп оқылатын кітап»
  • деген мағынаны білдіреді.
  • 6.Политеизм-көпқұдайлық,көптеген құдайлар тіршілігіне негізделген діни жүйе.
  • 7.Монотеизм- бір құдайлылық, Құдайдың жалғыздығы туралы ілім және діни ұйымдар жүйесі
  • 8.Мешіт-мұсылмандардың құлшылық жасайтын арнайы орны.
  • 9.Толеранттылық-басқалардың тұрмыс қалпына, мінез-құлқына,әдет-ғұрып, сеніміне, сезіміне,
  • пікіріне,идеясына төзімділік таныту.
  • 10.Терроризм(лаңкестік)- экстремизмнің соңғы көрінісі.Терроризм(лаңкестік) саяси мақсатқа
  • жету жолында қатыгездік,қорқыту,күштеу әдістерін қолданады.
  • 11.Харам-Ислам дініндегі тыйым салынған ,шектелген (исламдағы) іс-әрекеттер.
  • 12.Экстремизм-төтенше, радикалды көзқарас ұстану.
  • Термин сөздермен жұмыс.
  • ІІІ.Ой-толғаныс.
  • Ислам дініне дейінгі дәуір
  • Ислам діні пайда болғаннан кейінгі дәуір
  • Арабстанда нәпсіқұмарлық шегіне жетіп,құмар,зинақорлық,маскүнемдік,
  • зұлымдық,ұрлық,зорлық,өтірік-өсек кең кең етек алды. / «Қараңғылық дәуірі»/
  • Ислам діні бойынша Жаратушы жалғыз болып табылады.
  • Кесте толтыру.
  • Қазақстан – қазіргі таңда ұлтаралық келісім мен
  • дінаралық татулықтың ерен үлгісін көрсетіп келе
  • жатқан мемлекет.Отанымыз 130-дан астам
  • ұлттар мен ұлыстардың алтын ұясы бола отырып,
  • әлемге Елбасы Нұрсұлтан Назарбаевтың
  • осы бағыттағы сарабдал саясатының арқасында
  • бейбіт өмір салтанат құрған ел ретінде танылып
  • үлгерді.
  • Қазақстан өзіндегі дінаралық татулықты ту
  • етіп көтеріп қана қоймай,бүкіл халықаралық
  • қоғамдастыққа Әлемдік және дәстүрлі діндер
  • Көшбасшыларының съездері арқылы да түсіністік
  • ұрығын себуде.Бұған соңғы 10 жыл бедерінде
  • түрлі дін өкілдерінің басын қосып,төрт бірдей
  • съезд өткізгені дәлел болып табылды.
  • Әлемдік және дәстүрлі діндер
  • көшбасшылары съездері
  • Тұңғыш рет әлемдік
  • және дәстүрлі діндер
  • көшбасшылараның
  • съезі 2003 жылы
  • 23-24 қыркүйекте
  • Астанада
  • ұйымдастырылды
  • Әлемдік
  • және дәстүрлі діндер
  • көшбасшылараның
  • ІІ съезі 2006 жылы
  • 12-13 қыркүйекте
  • Бейбітшілік
  • және келісім
  • сарайында өтті.
  • Әлемдік
  • және дәстүрлі діндер
  • Көшбасшылараның
  • ІҮ съезі
  • 2012 жылы
  • 30-31 мамырда
  • Астана қаласында өтті.
  • Әлемдік
  • және дәстүрлі діндер
  • Көшбасшылараның
  • ІІІ съезі
  • 2009 жылы
  • 1-2 шілдеде
  • Астанада өтті
  • Сонымен,бүгін сабағымызды қорытындылаймыз.
  • «...Біз мұсылманбыз, оның ішінде Әбу Ханифа мазһабын
  • ұстанатын сүнниттерміз. Бабаларымыз ұстанған бұл жол
  • ұлттық салт-дәстүрді, ата-ананы сыйлауға негізделген.
  • Ендеше, бүгінгі ұрпақ та әлемдегі ең ізгі дін- ислам дінін
  • қадірлей отырып, ата дәстүрін ардақтағаны абзал.
  • Қазір кейбір сыртқы күштер жастарымызды ислам дінінің хақ
  • жолынан адастырып, теріс бағытқа тартуға тырысуда.
  • Мұндай ұлттық табиғатымызға жат келеңсіздіктерден
  • бойымызды аулақ салуымыз керек.
  • Біз мұсылман үмбетінің бір бөлігі екенімізді мақтан тұтамыз.
  • Ол- біздің дәстүріміз.Бірақ бізде зайырлы қоғамның
  • дәстүрлері де бар екенін, Қазақстан зайырлы мемлекет
  • екенін ұмытпауымыз керек. Біз елдің дәстүрлері мен мәдени
  • нормаларына сәйкес келетін діни сана қалыптастыруымыз керек.
  • Біз өзін өзі ұстанудың ерекше үлгілерін алуға тиіспіз »
  • деп «Қазақстан - 2050» стратегиясында айтылған.
  • Ендеше,діни діңгегіміздің беріктігіне барынша жауапкершілікпен
  • қарағанымыз абзал.
  • Оқушылардың білімін бағалау.
  • Үйге тапсырма:
  • Тақырыпты оқу.
  • Мұхаммед пайғамбардың білім туралы
  • хадистерін жазып келу.
  • Назарларыңызға рахмет


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет