Тақырыбы: Қоршаған орта Өткізілу түрі: квн



Дата28.05.2024
өлшемі16,75 Kb.
#202977
түріСабақ
Байланысты:
зере био


Тақырыбы: Қоршаған орта
Өткізілу түрі:КВН
Мақсаттар мен міндеттер:
1. Айналадағы дүние объектілерін бақылау, сипаттау, талдау, жалпылау, пайымдау, шығармашылық дағдыларын дамыту.
2. Қоршаған дүние, табиғи және әлеуметтік бірлігі мен айырмашылықтары, адам және оның табиғаттағы орны туралы білімдерін оқып-үйрену және тереңдету.
3. Қоршаған ортаға, экологиялық мәдениетке, шығармашылық іс-әрекетке қатысу қажеттілігіне жағымды эмоционалды және құндылық көзқарасты тәрбиелеу.
Сабақ барысы:
Тәрбиеші: Балалар! Бүгін біз туған табиғатымыздың сұлулығы, оны қорғау, оған деген мейірімділік пен нәзіктік туралы айту үшін жиналдық. Бір-біріңе күлімдеңдер, бір-бірлеріңнің қолдарын ұстаңдар, бір-біріңе жылы лебіздерін білдіріңдер. Бүгін біз бір командамыз. Бізге жақсылап жұмыс істеп, жаңа нәрсенә білуіміз қажет.
Неліктен біз бүгін табиғат, оны қорғау туралы көп айтамыз? (адамдар табиғатты қорғамайды, ғылым мен экология дамып жатыр, жануарлар өліп жатыр, өсімдіктер өліп жатыр). Қоршаған ортаны зерттейтін және қорғайтын ғылым қалай аталады? (экология.) Экологтар кімдер? Бүгін жай әңгіме емес, сайыс болады, өйткені біз КВН ойнаймыз және бір-бірімізбен жарысамыз, табиғат, оны қорғау туралы білімімізді көрсетеміз.Жарысқа 2 команда қатысады. Олармен танысайық.
Командалар алға шығып, өздерін таныстырып, капитандарын атайды.
Командалармен амандасып болған соң, қазылар алқасымен таныстырады.
1. «Қызықтыру» сайысы
Ойынымызды шынығудан бастаймыз, ол үшін командалар бірнеше сұрақтарға жауап берулері керек.
1. Күннің көмегімен көкжиектің бүйірлерін қалай анықтайды? Бұлтты ауа райында оларды қалай анықтауға болады? Компастың орнын немен алмастыруға болады?
2. Неліктен адамдар жоспардың не екенін біліп, оны қолдана алуы қажет?
2-сайыс «Экологиялық жұмбақтар» деп аталады.
Балаларға арналған экологиялық жұмбақтар олардың ой-өрісін кеңейтеді, оларды қоршаған әлеммен, қарапайым табиғат құбылыстарымен ойын түрінде таныстырады, жануарлар мен өсімдіктерге деген сүйіспеншілік пен құрметке баулиды, сонымен қатар экологиялық білімдерін жүйелейді.

Жұмбақтар үлгісі.


1.Тасты тесіп, күресіп,
Терең жайып тамырын.
Ақ күлгін шөп тұр өсіп,
Қарсы ап дәйім таң нұрын. (Гүлдер)
2. Бір палуан өзі күшті, қайраты мол,
Өзінен үлкен затты көтерер ол.
Мейлі қыр, мейлі жота, мейлі төбе,
Қайқаңдап аса берер бәрінен де ол.(Құмырсқалар)
3. Иiр-иiр денесi,
Сахараның кемесi,
Ащы шөптер тамағы,
Шөлге шыдап бағады. (Түйе)
Сайыс соңында балалармен бірге «Ойлан, өсімдіктер мен жәндіктердің табиғатқа және адамға қандай пайдасы бар?» деген сұраққа жауап бере отырып, әр жұмбақты талдайды. Егер балаларға қиын болса, мұғалім балаларды осы жауапқа жетелейді, олардың туған табиғатының сұлулығын, өсімдіктер мен жануарларды күту қажеттігін атап көрсетеді.
Әділқазылар алқасы екінші сайыстың нәтижесін бағалап, жалпы ұпайды жариялайды.
3 сайыс – «Капитан»
Мұғалім: Ал енді сайысқа топ капитандары шақырылады. Олардың міндеті - сұрақтарға дұрыс жауап беру, бірақ ең бастысы, жылдам.
1. Көктемде қар астынан қандай жидектерді жинауға болады? (мүкжидек, мүкжидек)
2. Көктемде қайыңның жылауы нені білдіреді? (шырын ағыны)
3. Өзен жағасында тал қандай қызмет атқарады? (өзен жағасын тамырымен нығайтады)
4. Ормандағы қай улы өсімдіктің атауы құстың, жануардың атымен байланысты? (Қарға көзі, қасқыр төбет)
Қасқыр жидектері - бұл көптеген өсімдіктердің ұжымдық, танымал атауы, олардың көпшілігінің жемістері улы немесе тітіркендіргіш қасиеттерге ие.
Мұғалім: Ойынды ары қарай жалғастырайық.

Мұғалім: Ал біздің КВН-дегі соңғы сайысымыз «Шағымдар сайысы».
Жігіттеріміз орманнан келіп түскен арыз-шағымдармен айналысып, қажетті шара қолданулары керек. Капитандар бірінші шағымды оқиды, командалар шағымданушының атын атап, шағымның негізді немесе негізсіз екеніне жауап беруі керек.

№ 1. Ох адамдар мені ұнатпайды! Көрдіңіз бе, олар менің дауысымды ұнатпайды және менің көздерім ұсқынсыз дейді. Олар мені қиындық әкеледі деп ойлайды. Бұл солай ма? Мен болмасам, кейде нансыз отыруға тура келетін. Сондықтан мені ренжіту керек пе, әлде жақсы көру керек пе, соны жақсылап ойлан.


Жауабы: Үкі.1964 жылдан бастап елімізде үкі заңмен қорғалған. Бір сұр үкі жазда мыңдаған тышқандарды өлтіреді, олар жазда бір тонна астықты жоя алады.
2. Мен сұлу емес екенімді білемін. Мен қастарына жақындағанда маған тас лақтырады немесе тепкілейді. Ал не үшін? Әркім әдемі бола алмайды, солай ма? Ал менің адамдарға пайдам көп.
Жауап: Бақа. Бір бақа бүкіл бақшаны құрт пен құрттан құтқарады. Үйде тарақандар болса, бақа әкеліңіз - олар жоғалады.
Әділқазылар алқасы өткен сайыстың қорытындысын ескеріп, қорытындылайды.
Мұғалім: Әділқазылар алқасы қорытындылап жатқанда, табиғат туралы тақпақтар еске түсірейік.Балалар өлең оқиды.
Қазылар алқасы КТК қорытындысын жариялайды.
Мұғалім: Бүгінгі КВН сабағы бізге табиғат мәселелерін түсінуге көмектесті деп ойлайсыз ба? Табиғатпен қалай күресеміз? Сіз және мен оған қалай көмектесе аламыз?

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет