Қараоба орта мектебі
«Ашық сабақ»
Тақырыбы: «Өсімдік тіршілігіндегі судың рөлі.
Суға қатынасы бойынша өсімдіктердің экологиялық топтары»
Сынып: 6 «А»
Биология пәнінің мұғалімі: Аскер Г.
2016-2017 оқу жылы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән: биология
|
Күні: 2016 ж.
|
Сынып 6 «а»
|
Тақырыбы
|
Өсімдік тіршілігіндегі судың рөлі. Суға қатынасы бойынша өсімдіктердің экологиялық топтары.
|
Мақсаты
|
Білімділік: Оқушыларға өсімдік тіршілігіндегі судың ролі және экологиялық топтар жайында түсіндіру.
Тәрбиелік: Адамгершілікке, алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу;
Дамытушылық: шапшаңдықтарын, белсенділік қабілеттерін арттыру
|
Күтілетін нәтиже
|
А.Судың адам ,жануар, өсімдік үшін маңыздылығын біледі , түсінеді, топтық талқыға салып талдайды,постерге түсіреді,презентациялайды,ой қорытады,бағалайды.
|
В.Оқушылардың өз ойларын жүйелі түрде баяндауы, түсініп оқуы, ойлауы, есте сақтау қабілеттері дамиды.
|
С .Табиғатты сүйе біледі , оны қорғай алады , өмірде қолдана алады.
|
Сабақтың типі:
|
Жаңа сабақты меңгерту.
|
Сабақтың әдісі:
|
Түсіндірмелі, сұрақ - жауап, кітаппен жұмыс, көрнекілік
Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Жигсо, Пилот-Штурман, ОүБ және оқуды бағалау, Оқытуда АКТ-ны пайдалану;
|
Сабақтың түрі:
|
Іскерлік дағдыны қалыптастыру
|
Сабақтың көрнекілігі:
|
флипчарт, маркерлер,бояулар,оқулық ,дәптер «Табиғат байлығы» атты видео ролик кесте, суреттер.
|
Пәнаралық байланыс:
|
география, экология
|
Сабақтың кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
I.Ұйымдастыру кезеңі.
|
3 мин
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, топқа бөлу және топ мүшелерін сайлау.
Психологиялық тренинг:
«Күлкі көңіл айнасы» тренинг
«Күні бойы бір күле алмасаң,
Онда оны зая кеткен күнім деп есепте»
Виктор Мари Гюгю (француз жазушысы)
Адам күлгенде 17 бұлшық еті қимылдайды.
♦ Күлкі адам ғұмырының ұзақ болуына ықпал жасайды;
♦ Иммунитетті күшейтеді;
♦ Жиі күлген адам стресс пен депрессияға сирек шалдығады;
♦ Қан айналым жүйесін жақсартады;
♦ Күлкі адам ағзасын тазартады;
♦ Сұлу болам десеңіз әрдайым күліп жүріңіз!
Жұлдызшалар бойынша оқушыларды топқа бөлінеді
|
Амандасады, топқа бөлінеді.
Көңілді күймен сабаққа қатысу
|
II.Үй тапсырмасын сұрау.
Білу кезеңі
|
4 мин
|
Үй тапсырмасын тексеру "КҮН ШУАҚ" ойыны арқылы өткен тақырыптар бойынша жұмбақтар мен сұрақтар беріледі.
1. Өсімдіктің жер астындағы бөлігі (тамыр)
2. Өсімдік тіршілігіне қажет нәрсе (ауа)
3. Өсімдіктің жер бетіндегі бөлігі (сабақ)
4. Шыршаның жапырағы не сияқты болады (ине)
5. Өсімдіктің діңі жуан, әрі мықты болатын тобы (ағаш)
6. Қант пен глюкоза түзетін өсімдік мүшесі (жапырақ)
7. Итмұрын қай топқа жатады (бұта)
8. Дем алады, өседі, бірақ жүре алмайды. (Өсімдік)
9. Үш түйеқұс ұшып келеді, оның бірін аңшы атып түсіреді, ал аспанда неше құс қалады? (түйеқұс ұшпайды)
10. Қандай су жәндігі ит пен балықтан тұрады. (итбалық)
11. Бір кг тас ауырма, 1 кг мақта ауырма? (бірдей)
12. Жапырақтың түрлеріін ата (үш құлақты, саусақ салалы)
13. Тірі ағза деп нелерді атаймыз? Өсім, жнауар, адам
14. Ботаника ғылымы нені зерттейді? өсімдіктерді
15. Ауа температусарын өлшейтін құрал
|
Оқушылардың жауаптары.
интербелсенді тақтадан сұрақтардың жауаптарын тексереді..
|
III. Ой шақыру Түсіну кезеңі
|
3 мин
|
- Адамға , өсімдікке , жануарға тіршілік ету үшін нелер қажет?
- Өсімдік жақсы өсу үшін не қажет?
- Өсімдік қалай тыныс алады?
Бұ\үгінгі сабақтың тақырыбы: Өсімдік тіршілігіндегі судың рөлі. Суға қатынасы бойынша өсімдіктердің экологиялық топтары. Алдымызға қандай мақсат қоямыз?
Тәжірибелік жұмыс
|
Сұрақтарды талқылайды,
оқушылар тақырып бойынша сабаққа мақсат қояды.
Тәжірибе жұмысының нәтижесін айтады.
|
IV. Негізгі бөлім
Қолдану кезеңі
|
15 мин
|
Топтық жұмыс: «Жигсо» тақырыпқа шығу үшін видео көру.
Мәтінмен жұмыс.
Судың маңыздылығын оқып,
тақырып бойынша постер дайындау. Тақырып бойынша түсінгендеріңді флипчартқа түсіреміз.
Судың пайдасы ақпарат
Ерте, ерте, ертеде су болмай қарлығаштар шөлдеп, ағаштар қурап, гүлдер солып қалыпты. Қалжыраған торғай желден ақыл сұрайды. Жел көмекті күннен сұра дейді. Күнге келіп торғай табиғаттың жағдайын айтады. Осы кезде күн жердегі суларды қатты қыздырады.Су буға айналып, аспанға көтеріледі де бу бұлтқа айналады. Бұлтты жел қуалап су түйіршіктері жерге жаңбыр болып жауады. Жаңбырдан кейін жер тыныс алады. Шөлін қандырған өсімдіктер, құстар, жан-жануарлар торғайға рахметін айтады. Сөйтіп, жер беті құлпырып кетеді. Шомыламыз, киім жуып үйді тазалаймыз.
|
Оқушылар өз ойларын дәлелдеп жеткізеді.
Бір оқушы ортаға шығып постерді қорғайды.
Оқушылардың жауаптарын тыңдап болған соң Су туралы ақпарат.
|
Сергіту сәті 3 мин
|
V. Талдау
кезеңі
|
5 мин
|
Жұптық жұмыс. «Пилот-Штурман»
Берілген сөздерден 4 жолды өлең құрастыру.
|
1-топ Адам
2-топ Өсімдіктер
3-топ Жануарлар
4-топ Табиғатқа
|
VI.Синтездеу кезеңі
|
7 мин
|
Жеке жұмыс: тест жұмысы:
1. Өсімдік – тірі организм
Қайсысы дұрыс деп ойлайсың?.
а) Өсімдік өседі, өнеді, қурайды
б) Өсімдік - өлі табиғатқа жатады.
в) Өсімдіктердің пайдасы өте аз.
2. Өсімдікке тірі организм ретінде не керек?
а) ауа, жайлы жер, бөлме
б) ауа, жылу, жарық, су, топырақ
в) тамақ, су, топырақ
3. Өсімдік түрлері.
Қайсысы дұрыс деп ойлайсың?.
а) таңқурай - бұта
б) шырша - жалпақ жапырақты
в) өсімдік ағаш, бұта, шөп болып бөлінеді .
4. Жыңғыл қай топқа жатады?
а) ағаш
б) шөп
в) бұта
5. Өсімдік мүшелері
Өсімдік мүшелері қалай бөлінеді деп ойлайсың?
а) тамыр, жеміс, сабақ
б) тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс, тұқым
в) тамыр, жапырақ
6. Тамыр қандай қызмет атқарады?
а) су әкеледі, қорек жасайды
б) су әкеледі, топырақта бекітіп ұстап тұрады
в) жарық , жылу береді
7. Судан қоректік заттар жасайтын өсімдіктің қай мүшесі?
а) тамыр
б) сабақ
в)жапырақ
8. Өсімдіктің өсуіне не қажет?
Қайсысы дұрыс деп ойлайсың?
а) қосымша тамақ
б) тек қана су болса жеткілікті
в) су, ауа, жылу,топырақ, жарық
9. Өсімдіктің жапырағында түзілетін қоректік заттар
а) су, ауа
б) күн сәулесі, су
в) қант, крахмал
|
Әр оқушы өз бетімен жұмыс жасайды
|
|
2 мин
|
Кері байланыс
|
Не үйрендім? Не қиын болды? Нені үйренгім келеді?
|
VII.Үйге тапсырма
|
1 мин
|
Үйге тапсырма «Біздің отбасымыз суды қалай үнемдейді?» тақырыбына әңгіме жазу.
|
Күнделіктеріне үй жұмысын жазып алу.
|
VIII. Бағалау
|
2 мин
|
Мұғалімнің бағалауы
|
Топты, және өзін-өзі бағалауы
|
Үй тапсырмасын тексеру "КҮН ШУАҚ" ойыны арқылы өткен тақырыптар бойынша жұмбақтар мен сұрақтар беріледі.
1. Өсімдіктің жер астындағы бөлігі
2. Өсімдік тіршілігіне қажет нәрсе
3. Өсімдіктің жер бетіндегі бөлігі
4. Шыршаның жапырағы не сияқты болады
5. Өсімдіктің діңі жуан, әрі мықты болатын тобы
6. Қант пен глюкоза түзетін өсімдік мүшесі
7. Итмұрын қай топқа жатады (бұта)
8. Дем алады, өседі, бірақ жүре алмайды.
9. Үш түйеқұс ұшып келеді, оның бірін аңшы атып түсіреді, ал аспанда неше құс қалады? 10. Қандай су жәндігі ит пен балықтан тұрады.
11. Бір кг тас ауырма, 1 кг мақта ауырма?
12. Жапырақтың түрлеріін ата
13. Тірі ағза деп нелерді атаймыз?
14. Ботаника ғылымы нені зерттейді?
15. Ауа температусарын өлшейтін құрал?
Достарыңызбен бөлісу: |