Тақырыбы: Виет теоремасын қолдану арқылы оқушылардың ой-өрісін дамыту.
Мақсаты:
Қазіргі жастар - ол ертеңгі ұлттың үміті, жас ұрпақты әлеуметтік белсенділікке, жауапкершілікке, тиянақтылыққа, туған халқының тарихын, мәдениетін жетістіктерін құрметтей білуге тәрбиелеу болып табылады.
Білім беру үдерісінде мүмкіндігінше кеңірек қарап, әр оқушыны қазіргі заманғы әлемде білімділікке, Отан мен халыққа қызмет етуге, оның қадір - қасиетін ұғынуға тәрбиелеу.
ЖОСПАР:
І. Кіріспе.
Білім сапасын көтеруге мұғалімінің атқаратын міндеті
ІІ.Негізгі бөлімі.
Білім беру үрдісін ақпараттандыру және жаңа ақпараттық
технологияларды пайдалану арқылы дамыта оқыту,
дара тұлғаны бағыттап оқыту мақсаттарын жүзеге асыра отырып,
оқу – тәрбие үрдісінің барлық деңгейлерінің тиімділігі
мен сапасын жоғарлату бүгінгі күннің
басты талабы болып саналады.
ІІІ. Қорытынды.
«Жаңа қоғам талабы-жаңа технология»
«Қазіргі заманда жастарға ақпараттық технологиямен
байланысты әлемдік стандартқа сай мүдделі
жаңа білім беру өте қажет»
Н.Ә.Назарбаев
Математика
Оқу қызметін қалыптастыру
Мінез-құлық мәдениеті
Жеке тұлға
Өзін-өзі шығармашылық тұрғыда дамыту
Математиканы пәнін жақсы меңгерген оқушы
Неміс педагогы А.Дистерверг өзінің әйгілі
«Неміс мұғалімдерінің білім беру ісіне басшылық» атты еңбегінде
«Жаман мұғалім ақиқатты өзі айтып береді, ал жақсы мұғалім оқушының өзін ізденуге жетелейді, ойлауға үйретеді» - деген.
Педагогикалық әдісті пайдаланудың тиімділігі сол оқушының өз ойын еркін, жүйелі айтуына,
ұйымшылдыққа тәрбиелейді. Әсіресе табиғатынан тұйық, өз ойын жеткізе алмайтын,
өздеріне сенімсіздеу оқушыларға пайдасы зор.
Интерактивті әдіс сыныптағы тыныштықты бұзады, ол тәртіпсіздікке алып барады деген пікір айтылады. Интерактивті әдістің дәстүрлі әдістен ерекшелігі оқушыны қозғалысқа түсіру. Мысалы, шетел тіпті орыс халқы мен қазақ балаларын салыстырмалы түрде қарасақ, екі ұлттың балаларына қарағанда қазақ балалары жасқаншақ. Ал орыс, шетел балалары өз ойын ашық айтып, дәлел келтіреді, белсенділік танытады.
Ендеше, неге қазақ балалары да осындай болмасқа. Бүгінгі таңда басты мәселе де бәсекелестікке қабілетті ұрпақ тәрбиелеу. Қоғамның әрбір даму кезеңі ең алдымен,
сол қоғамға сәйкес жаңа адамды қалыптастыруды көздейтіні – ешқашан
маңызы жоймайтын тарихи құбылыс.
Кесте №2. Интерактивті тақтаның мұғалім мен оқушыға тиімділігі.
Мұғалімдер үшін тиімділігі
Оқушылар үшін артықшылығы
Жаңа материалдарды сыныптың ортасында тұрып түсіндіруге мүмкіндік береді
Сабақты қызықты етеді және мотивацияны дамытады
Кез-келген қосымшаны, өз ойын жазуға,сурет салуға мүмкіндік береді
Ұжымдық жұмысқа қатысуға көп мүмкіндік береді,жеке және әлеуметтік дағдыны дамытады
Сабақ барысында кез-келген сөзді сақтауға,тақтадан көрсетуге және материалдың меңгеру деңгейін жеңіл тексеру мүмкіндігі
Материалдың анық,тиімді және серпінді берілуі нәтижесінде күрделі сұрақтарды тез қабылдайды және игереді
Мұғалімдерге дайын материалдармен қолдануға және оларды қайтадан пайдалануға мүмкіндік береді
Білім алушылар өз-өздеріне сенімді болады және шығармашылықпен жұмыс істейді
Мұғалімдерді оқытудың жаңа жолдарын іздеуге ынталандырады, кәсіби жағынан өсуге ұмтылдырады
Оқушылар жекелеген қажеттілікке сәйкес белгілі бір ресурстарға сүйеніп, оқудың түрлі әдістерін қолданады
Мұғалім тақта алдында тұрып, бір мезетте мәтіндік, аудио, бейне құжаттарды және Интернет ресурстарын қолдана алады.
Сабақ
Ұлы педагог М.Жұмабаев: «Баланы тәрбиелеу қылу – тұрмыс майданында ақылмен, әдіспен күресе білетін адам шығару деген сөз. Қалса өзін, асса барлық адам баласын әділ жолмен өрге сүйрейтін ер шығару деген сөз. Тұрмыста түйінді мәселелерді тез шеше білетін, тұрмыстың тұңғиық теңізін қалын қайрытымен шеше білетін, адалдық жолға құрбан бола білетін, қысқасы адамзат дүниесінің керек бір мүшесі бола алатын төрт жағы түгел адам етіп шығару. Бала мұндай адам қыла алу үшін тәрбиені бар күшін, бар білімін жұмсап, жалықпай, шаршамай үйрете білуі керек» деген болатын.
Осы жаңа технологиялардың нәтижесінде оқушының
өз бетінше жұмыс істеуіне, сөйлеу шеберлігінің артуына,