Тақырып: Жай бөлшектерді салыстыру. Мақсаты



Дата05.06.2017
өлшемі93,82 Kb.
#17629
түріСабақ
Тақырып: Жай бөлшектерді салыстыру.

Мақсаты:

1.     « жай бөлшектер»  тақырыбын  пысықтау , жай бөлшектерді салыстыра білуге үйрету,     есептеу дағдыларын қалыптастыруларына жағдай туғызу;

2.   талдау, бөлшектерді салыстыру,  қорытынды жасау, өз жұмысын тексеру және бағалау біліктіліктерін   қалыптастыру

3. оқушыларға жеке тұлғалық қасиеттерді адамгершілік және ақыл ой тәрбиесін беру, белсенділікке, ұйымшылдыққа, ізденімпаздыққа баулу

Құрал жабдық : Интерактивті тақтада дайындалған слайдтар

Көрнекілік: «бауырсақ »ертегісінің кейіпкерлерінің суреттері, жеке тұлғаға бағытталған оқушының жұмыс жоспары, Өзін өзі бағалау парағы,  өзін өзі бағалау критерийі,  плакаттар, таратпа   карточкалар «математикалық лото»,  тарих

Сабақ типі: қорытындылау және жалпылау сабағы

Сабақ түрі: ертегі сабақ

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушының әрекеті

I  кезең Мұғалім сөзі:

 Қайталау

Кемпірдің сұрақтары:

 

 



 

 

 



 

Тақырыпқа шығу.

 

 



Мұғалім сөзі:

 

Мақсатқа шығу



ІІ кезең

 

Мұғалім сөзі:



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



Мұғалім сөзі:

 

 



 

 

 



Мұғалім сөзі:

 

 



 

 

 



 

 

Мұғалім сөзі:



 

 

 



Мұғалім сөзі:

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

Мұғалім сөзі:

 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



ІІІ кезең.

 

 



Балалар, бүгінгі сабағымыз жақсы өтуге сәттілік тілеймін. Сабағымыз ертегі сабақ түрінде өтеді.

 

Ертеде кемпір мен шал болыпты. Бір күні кемпірі отырып: «Шал, менің сұрағыма дұрыс жауап берсең, саған «Бауырсақ» пісіріп беремін» депті. Сұраққа жауап:



1.     Жай бөлшек деген не?

2.     Координаталық сәуле деген не?

3.      Бөлімі бірдей бөлшектерді қалай салыстырамыз?

4.     Алымы бірдей бөлшектерді қалай салыстырамыз?

5. Бөлімі әртүрлі бөлшектерді қалай салыстырамыз?

Шалға көмек берейік. Әр сұраққа жауап берген соң, нөмірленген карточкалардың екінші жағында жаңа тақырып жазылған.

1            2           3               4             5

тыру







салыс







терді







бөлшек







жай




 Жауап бергендер бағалау парағына 1 ұпайдан қойыңдар.

Тақырыбымыз  «жай бөлшектерді салыстыру» тақырыбын қорытындылаймыз. Өздеріңе бүгінгі сабаққа мақсат қойыңдар, әр бала іштей ойлансын, сыныпқа дауыстап кім айтады.

Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді жазыңдар. Сынып жұмысы

Кемпір қап түбіндегі ұнға қаймақ қосып бауырсақ илейді. Алдарыңдағы  «математикалық лотодағы» есептер дұрыс шығарылса, «Бауырсақ» суреті шығады. Дәптерге орындаймыз.

І нұсқа

 


Бүтін санмен алмастыр

 


Бүтін санмен алмастыр

 


Бүтін санмен алмастыр

 


Бөлшекті қысқарт

 


Аралас санды бөлшек түрінде жаз

 


Аралас санды бөлшек түрінде жаз

 


 

ІI нұсқа


 

Бүтін санмен алмастыр

 


Бүтін санмен алмастыр

 


Бүтін санмен алмастыр

 


Бөлшекті қысқарт

 


Аралас санды бөлшек түрінде жаз

 


Аралас санды бөлшек түрінде жаз

 


 

Жауабы  тақтаға шығады.



Тақтадағы жауаптармен өздеріңді тексеріңдер.

1-3дұрыс болса  1 ұпай

4-5 дұрыс болса  2 ұпай

6 дұрыс болса 3 ұпай



6 есеп дұрыс болғандар қолдарыңды көтеріңдер.

4-5 есеп дұрыс болғандар қолдарыңды көтеріңдер.

2. Кемпір бауырсақты ұн, тұз, су қосып иледі. , ,

Балалар осы  бөлшектерді пайдаланып, қайсысы аз мөлшерде пайдаланылды, сәйкестігін табыңдар.

Ұн – ?

Су – ?


Тұз – ?

Дұрыс жауабы: ұн – , су -  , тұз -  .

Дәптерлеріңді бір бірлеріңмен ауыстырып, жауаптың дұрыстығын тексеріңдер. (жауабын оқыту)

−    Неге олай жаздың? (Балалар жауабы тындалады)

Кімде дұрыс қолдарыңды көтеріңдер және бағалау парағына екі ұпайдан қойыңдар.  Қате болса ұпай қойылмайды.

Бауырсақты пісірді, суыту үшін әйнекке қойды. Жата жата іші пысқан бауырсақ, әйнектен сыртқа домалап, қашып кетеді. Қашып келе жатып, қоянға кезігеді.

−            «Бауырсақ менің есебімді орындамасаң жеп қоямын» дейді.қәне, Балалар, бауырсаққа көмектесейік. «Қоянның тапсырмасы» деген қағазды шығар.

I нұсқа


І деңгей:

ІІ деңгей

 

II нұсқа


І деңгей:

ІІ деңгей

 

Жұлдызша орнына  > және <  белгісін қойыңдар.

Екі бала тақтаға шығарады. Кімде осындай жауап, қолдарыңда көтеріңдер. Бағалау парағына бір ұпай қойыңдар, тақтаға шыққан бала екі ұпай қояды.

Бауырсақты қояннан құтқардық, ары қарай домалап бара жатқанда қасқырға кезігеді.

Қасқыр: «Менің тапсырмаларымды орындамасаң, мен сені жеймін» дейді. Балалар көмектесуіміз керек. Қасқырдың тапсырмасы: есеп.



Үйде жүз пәтер. Оның 35-і үш бөлмелі, қалғаны екі бөлмелі. Қанша екі бөлмелі пәтер бар?

Жауабы:


Тақтада орындау, бірін бірі тексеру. Кімде дұрыс жауап шықса, қолдарыңды көтеріңдер.  – шыққандар  2 ұпай, қысқарту жасамай   болса 1ұпай.

Қасқырдан құтылып, бауырсақ ары домалайды. Жолда алдынан аю шығады.

Аю: ««Жай бөлшектердің шығу тарихын» айтып берсең мен сені жемеймін» дейді.

−    Балалар кім көмекке келеді?

Жауап берген оқушыларға бір ұпайдан қосылады.

Аюдан құтылды, домалап бара жатқан бауырсаққа түлкі кездеседі.

Түлкі: «Мына берілген өздік жұмысын орындасаң, мен сені босатамын» дейді.

Өздік жұмысы:

І нұсқа

1.    Бөлімдері бірдей бөлшекті салыстыр :

2.    Бөлімдері әртүрлі бөлшекті салыстыр

3.    Алымдары бірдей бөлшекті салыстыр:  



ІI нұсқа

1.   Бөлімдері бірдей бөлшекті салыстыр :

2.    Бөлімдері әртүрлі бөлшекті салыстыр

3.    Алымдары бірдей бөлшекті салыстыр 

Тақтаға жауап ілінеді. Бір бірінің жауабын тексереді.

 

3 есеп орындалса – «3»



2 есеп орындалса – «2»

1 есеп орындалса – «1»

Түлкіден бауырсақты құтқардық. Бауырсақ  сендерге көмек бергендерің үшін ризашылығын білдіреді.



Үйге тапсырма: ІІІ тарауды қайталауға арналған жаттығулар: №594, 598.

Қорытындылау:

−    Балалар, бүгінгі сабақ ұнады ма?

−    Алдарыңа қойған мақсатқа жеттіңдер ме?

−    Бөлшекті қалай салыстырамыз?



Бағалау:

Бағалау парағындағы барлық ұпайларыңды есептеңдер. Тақтаға «бағалау критерийі» ілінеді, сол бойынша бағалау. Бағалау парақтарыңды тапсырыңдар.

 


 

 

 



 

 

 



Сұраққа жауап береді

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

Бағалау



 

 

 



Мақсат қояды

 

Дәптермен жұмыс



 

 

 



 

Карточкада

ғы есепті орындайды

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

Өзін өзі бағалау

 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



Бірін бірі бағалау

 

 



Дәптерге орындалады

 

 



 

 

 



 

 

 



Тапсырманы орындайды

 

 



 

 

 



 

 

 



Тақтада орындайды  2 бала

 

 



 

 

 



Оқулықпен жұмыс

 

 



 

Дәптерлерімен алмасады

Бірін бірі тексереді

 

 



 

Тарихи мәлімет тыңдайды

 

 

 



 

 

 



 

Өздік жұмысын орындайды

 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

Күнделіктеріне жазады




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет