Сабақ жоспары
Тақырып: М.Мақатаев Сүйемін, өскен отаным
|
Мектеп: «Молодежный кентінің №23 орта мектебі» КММ
|
Күні
|
Қатысушының саны
|
Қатыспағаны
|
Пән:Әдебиеттік оқу
|
Мұғалімнің аты-жөні Мизембаева Тогыжан Джаманкараевна
|
|
Оқыту_мақсаты'>Сынып:4 «Г»
|
Оқыту
мақсаты:
|
Бөлемдегі тақырыптардың негізгі идеясын айқындайды, мәтінмен жұмыс жасай отырып көркем сөздермен алған әсерін саралап, өмірмен байланыстырады.
|
Оқыту
мақсаты/ Күтілетін нәтижелер:
|
Барлығы: Бөлімдегі өткен тақырыпты еске түсіре отырып, жаңа тақырыппен байланысын анықтайды
Көпшілігі: Мәтіңде берілген көркем сөздерді табады
Кейбіреулері: Отан,туған жер туралы өлеңді салыстыра отырып, ұқсастығы мен айырмашылығын табады
|
Тілдік мақсат:
|
Мәнерлеп түсініп оқу дағдыларын қалыптастыру
|
Алдынғы (бұрынғы) оқыту/предшествующее обучение:
|
«Отан туралы» М.Мақатаев, «Туған өлкем» Ө. Тұрманжанов, «Үш бақытым» М.Мақатаев, С. Мәуленов, «Отан» Ж.Смақов,
|
Ж о с п а р
|
Жоспарлау уақыты (минутпен)
|
Жопарланған іс-әрекеттер
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеттері
|
Кіріспе
|
1. Жүректен жүрекке.
(Сәттілік тілеу) Түрлі-түсті, жүректің суреті бейнеленген, стикерлерді үлестіру.
2. Топқа бөлу. Таңдаған стикерлер бойынша, балалар топқа бөлінеді)
I-топ.«Туған жер»,
II-топ «Достық»,II-топ «Махаббат»
|
Стикерлерді таңдап алады.
Бір-біріне сәттілік тілейді.
Топқа бөлінеді.
I-топ.«Туған жер»,
II-топ «Достық»,II-топ «Махаббат»
|
|
Үлкен жүректің суреті (қызыл түсті), жүректің суреті бейнеленген стикерлер, топтың аттары жазылған қима қағаз
|
Презентация
|
«Ой қозғау» Топтық жұмыс. Үй жұмысын тексеру
А).Шумақ айтысы: әр топ өлең шумағын айтып, тоқтаған жерден келесі топ жалғастыру
Б).сұрақ-жауап, өткен тақырыпты қайталау).
Қасым ақын туралы не білеміз?
Осы өлеңнен ақынның қандай көңіл-күйін көруге болады?
Туған жерге деген ризашылығын қандай шумақтан аңғаруға болады екен?
Отан, туған жер туралы мақал-мәтел
Жұптас-ойлан-бөліс
Жұптық, топтық жұмыс
А)Автор тану:Мұқағали Мақатаев…
(1931-1976жж)
Поэзияның Хан Тәңірі,қазақтың ғажайып , сыршыл,гуманист ақыны.Алматы облысы,Райымбек ауданы, Қарасаз ауылында 1931 жылы 9 ақпанда дүниеге келген. Ақиық ақын Мұқағали атамыздың туғанына биыл 85 жыл толады.
-Балалар,ақынның өлеңдерін оқыған сайын ақиқат бейнелі рух,сезім мен сананың бірлігі, достыққа,туған жерге,ата-анаға,аруға,бауырға деген сүйіспеншілік махаббат сезімдері көңілге ұялайды. Сондықтан бүгінгі сабағымызды ақын Мұқағалиға арнамақпыз.
В)Өлеңді мәнерлеп, дауыстап, түсініп оқытқызу, жұптасып отырып өлеңнен көркем сөздерді тапқызу, топтасып «Үлгілік ағашын» толтыртқызу).
|
Өлең шұмақтарын жатқа айтады
Сұрақтарға жауап береді
1 топ жауап береді
2 топ жауап береді
3 топ жауап береді
Әр топ мақал-мәтел айтады
Мұқағали Мақатаевтің өмірбаяны туралы үлестірме қағаздан оқиды.
Ақын туралы мәліметтерді стикерлерге жазады, тақтаға іледі
Өлеңді мәнерлеп оқиды.
Өлеңнен көркем сөздерді табады.
«Үлгілік ағашын» толтырады
|
Смайлик
Смайлик Өзара жұптық бағалау .
(Мәтіңмен жұмыс)
|
«Әдебиеттік оқу» оқулығы, мақал – мәтелдер, Мұқағали Мақатаевтің портреті, автордың өмірбаяны жазылған үлестірмелер, «Үлгілік ағашы» суреті, стикерлер, маркерлер, ватман
|
Негізгі бөлім
|
Венн диаграммасы Топтық жұмыс
|
1 топ Қ. Аманжолов «Туған жер» және М. Мақатаев «Сүйемін, өскен Отаным» өлеңдерін салыстырады;
2 топ: ақындардың өмірбаяны; 3 топ: «Туған жер» және «Сүйемін, өскен Отаным» өлеңдерінің ұйқастарын салыстырады
|
Бағдаршам
|
Венн диаграммасы, ватман, маркерлер
|
Рефлексия
|
Не сәтті өтті?Неліктен? Не сәтсіз өтті? Неліктен?
|
Стикерге өз ойларын жазады
|
|
|
Қосымша ақпараттар
|
Дифференциация
Оқушылар жұптаса отырып автордың өмірбаянымен, өлеңнің негізгі ойымен танысады. Анағұрлым дағдысы қалыптасқан қатысушылар өлеңнен көркем сөздерді табады, өлеңнің шұмақтарындағы ұйқасты фигуралар немесе әріптер арқылы көрсетеді.
|
Бағалау – қатысушылардың білімін/прогресті қадағалауды қалай жоспарлайсыз? (ақпартатты қорытындылау/бағалау идеясы)
Оқушыларда сабақтағы белсенділігі,топпен,жұппен жұмыс жасаған кездегі қабілеті,шығармашылққа икемділігі,сұраққа жауап беруі,шапшаңдығы,зеректігі ескеріле отырып бағаланады.
|
Пән аралық байланыс
Қазақ тілі, өзін-өзі тану
|
Рефлексия
Оқыту/сабақтың мақсаттарына жете алдыңыз ба?
Бүгін қатысушылар нені үйренді?
Оқытуда атмосфера қалай болды?
Менің дифференцирленген әдіс-тәсілдерім жұмыс барысында қаншалықты орындалды?
Мен кестеге сай жұмыс жасадым ба?
Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгізуіме болады және неге?
|
Бұл орынды өз сабағыңыз бойынша бақылау барысын жазуға қолданыңыз. Сол жақ бағанда жазылған сұрақтарға жауап бере өз сабағыңыз бойынша жазыңыз
|
|
Қорытынды бағалау
Сәтті болған екі жағдайды атаңыз (оқу мен оқыту)
1:
2:
Сабақты жақсартуға мүмкін болатын екі жағдайды атаңыз (оқу мен оқыту)
1:
2:
Сынып/аудитория жайында мен қандай жаналық білдім, сонымен қатар жеке қатысушылар туралы не білдім, менің келесі сабақты өткізуіме осы аталғандар қалай әсер етеді/қалай көрініс табады?
|
Оқу ісінің меңгерушісі Д.М.Бекова
Достарыңызбен бөлісу: |