Тыңдаушылардың өзіндік жұмысы – 4 сағат.
Мақсаты: білім алушыларды өмір қауіпсіздігі мәдениетіне үйретудің әдістері мен тәсілдерін, сонымен қатар ұйымдастыру формаларын құрастыру;
Міндеттер:
-күнделікті өмірдегі қауіп көздерін (жанғыш заттар, электр аспаптары, газ жабдықтары, тұрмыстық химия заттары, дәрі-дәрмектер) жіктеу;
-көліктегі қауіп түрлерін жіктеу (жердегі, жер асты, темір жол, су, ауа);
-жедел қызметтерді хабардар ету ережелерін білу;
-табиғатта қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтауға;
-төтенше жағдайда алғашқы медициналық көмек көрсету және өзіне-өзі көмек көрсету;
-жанжалды жағдайларды болдырмау және шешу жолдарын сипаттау;
-интернетті пайдалану кезінде ықтимал қауіптер мен қауіптерді сипаттау және алдын алу (мысалы: алаяқтық, құмар ойындар, әлеуметтік желілердегі деструктивті қауымдастықтар).
Күтілетін нәтижелер: Оқушылардың бойында қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыру бойынша жұмыстың формалары мен әдістерін таңдауды біледі.
1-жаттығу.
Жаңашыл әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, бір тақырып бойынша сабақтың үзіндісін құрастыру.
Тақырыптар:
үйдегі қауіпсіздік;
қоғамдық орындардағы қауіпсіздік;
табиғи ортадағы қауіпсіздік;
денсаулық және оны қалай сақтау керек;
қоғамдағы қауіпсіздік;
ақпараттық кеңістіктегі қауіпсіздік.
«Үйдегі қауіпсіздік» тақырыбы бойынша сабақтан үзінді
Бөлім:
|
Тіршілікқауіпсіздігі
|
Сынып:
|
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтыңтақырыбы:
|
Менің қауіпсіздігім менің қолымда. Үйдегі қауіпсіздік.
|
Сабақтыңмақсаты:
|
Оқушыларға үйде қауіпсіздік ережелерін сақтап, жауапкершілікке тәрбиелеу, қауіпті жағдайларды ескере отырып, үлкендердің айтқанын тыңдауға баулу.
|
Бағалау критерийі
|
үйде қауіпсіздік ережелерін біледі;
жауапкершілікті түсінеді;
|
Сабақтыңбарысы
Сабақтыңкезеңі/ уақыт
Педагогтіңәрекеті
|
Оқушыныңәрекеті
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.Сынып оқушыларын қима суреттер арқылы топқа бөлу.
«Ой салу» әдісі арқылы оқушылардың назарына суреттері ұсынылады.
Сұрақ:Оқушылар бұл суреттерден нені көре аламыз?
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалаукритериймен таныстыру.
«Серпілген сауалдар» әдісі
«Үйдегі жалғыз қалғанда қауіпсіздікті сақтау» тақырыбына байланысты бейнебаян көрсетеді.
Үйде жалғыз қалғанда қандай іспен айналықан тиімді?
Үйдегі қауіпсіздікті сақтай білесіздер ме?
№1 тапсырма «Түсін,талда,жеткіз» әдісі
Мәтінмен жұмыс«Түсін,талда,жеткіз» әдісі арқылы түсінік қалыптастырады.
Топпенжарыс:Берілгенмақал-мәтелдердің жалғасын табу.
1. Отпенойнама, .... (күйерсің).
2. Ойынтүбі -.... (от).
3. Отындеген... (шөпболар),
Жинайберсең.... (көпболар).
4. От жақпа - .... (пісерсің),
Ор қазба -.... (түсерсің).
5. От пен су -... (тілсізжау).
Мына сандарды есте сақта!
101-өрт сөндіру қызметі
102-полиция қызметі
103- жедел жәрдем
104- газ қызметі
|
Оқушы өз ойларын ортаға салады.Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді
|
Тақырыптық суреттер
https://yandex.kz/images/search?pos=5&from=tabbar&img_url=http%3A%2F%2Fs1.slide-share.ru%2Fs_slide%25f20c73926%B6&rpt=simage&lr=29568
|
Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.
Дескриптор:
-үйде қауіпсіздік ережелерін біледі;
-жауапкерші
лікті түсінеді;
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
|
Сабақты қорытындылау
Кері байланыс
«Бағдаршам» әдісі
-Мен барлығын түсіндім-жасыл
-Мен орташа түсіндім-сары
-Ешнәрсе түсінбедім-қызыл
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
А4, конспект
|
Достарыңызбен бөлісу: |