Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
Мектеп: №52 негізгі мектеп
|
Күні: 05.09.19ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:Башалова Г.Б.
|
Сынып: 9 «А»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Векторлар және оларға амалдар қолдану. Вектордың координаталар осьтеріндегі проекциялары. Vectors and their application. Projections of vector coordinates axes
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.2.1.2 - векторларды қосу, азайту, векторды скалярға көбейту;
9.2.1.3 – вектордың координаталар осіне проекциясын анықтау, векторды құраушыларға жіктеу;
|
Сабақ мақсаттары
|
Вектор ұғымын түсіну;
Векторларға түрлі амалдарды пайдаланып есептер шығара алу;
Вектордың координата остеріндегі проекциясын және таңбасын көрсете алу;
Дене тыныштық күйінде қалу үшін күшті график түрінде кескіндеу;
Қорытқы күшті таба білу.
|
Бағалау критерийлері
|
Вектор ұғымын түсінеді;
Векторларға түрлі амалдарды пайдаланып есептер шығара алады;
Вектордың координата остеріндегі проекциясын және таңбасын көрсете алады;
Дене тыныштық күйінде қалу үшін күшті график түрінде кескіндейді;
Қорытқы күшті таба біледі.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік сөздік қор/Пәндік лексика мен терминология:
Вектордың бас нүктесінің проекциясынан оның .... жүреді. Онда проекция ... болады, ал бағыты ... болса ... болды. Векторлар қосындысының бір осьтегі проекциясы қосылатын векторлардың .... тең.
Қазақша
|
Русский
|
English
|
Вектор
|
Вектор
|
Vector
|
Проекция
|
Проекция
|
Projection
|
Координата
|
Координата
|
Coordinate
|
Орын ауыстыру
|
Перемещение
|
Displacement
|
Күш
|
Сила
|
Force
|
Векторларды қосу
|
Сложение вектаров
|
Addition of vectors
|
Векторлардың айырымы
|
Вычитание векторов
|
Subtraction of vectors
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сабақта оқушылар бір-бірін тыңдау, құрметтеу арқылы сыйластық қабілеттерін дамыту.
|
АКТ қолдану дағдысы
|
Презентация
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика, геометрия
|
Бастапқы білім
|
Геометрия пәнінен
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8 мин
|
І. Ұйымдастыру. Оқyшылармен амандасy. Психологиялық дайындық.
ІІ. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасын сұрау: 1)Механикалық қозғалыс дегеніміз не?
Мысалдар келтіріңіз.
Қозғалыс салыстырмалы бола алады ма?
ІІІ. Ой қозғау.Сұрақ қою арқылы оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбын ашуға көмектесу.
|
Презентация 1-6
|
Сабақ ортасы
|
ІV. Жаңа тақырып.
«Insert» әдісі (оқулық арқылы)
Оқушылар жаңа материалмен танысады.
-Векторлар дегеніміз не?
-Векторларға жүргізілетін амалдар.
-Векторлардың координа осьтеріндегі проекциялары.
V. Тапсырма №1
Есептер шығару. Оқушылар есептер шығарады.
Тапсырма №2
Оқушылар жұптасып берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Презентация 7-31
http://www.YouTube.com/watch?v=p.m.2L-ZRRU
https://www.youtube.com/watch?v=eaMOnEwy6bI
http://phet.colorado.edu/sims/vector-addition/vector-addition_en.html
Оқулық /2-жаттығу/
Рымкевич/ Есептер жинағы/ 13,14 есептер
|
Сабақ соңы
|
VІ. Қорытындылау.
VІІ. Үй тапсырмасы.
Тақырыпты қайталау.
9 сынып есептер жинағы (Б.А. Кронгарт, С.М. Тезекеев)
№ 1.2 – 1.9 есептер
Рефлекция .«Білім ағашы» әдісі
|
Презентация 32
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|