Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы



Дата15.04.2018
өлшемі193,3 Kb.
#40147

Жоламанова Анаргуль Серикбаевна. Б.Сүлейменов атындағы орта мектептің информатика пәні мұғалімі. Ақтөбе облысы, Шалқар ауданы,Бегімбет селосы. Байланыс телефоны: 87134928122; 87776965044;





Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Ақпарат және оны өңдеу

Мектеп: Б.Сүлейменов атындағы орта мектеп

Күні: 14.12.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Жоламанова А.С.

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жобалықжұмыс







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.2.2 Растрлық кескіндерді құру және өңдеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Графика, компьютерлік графика түрлеріне тоқталу.

Пиксель ұғымының графика үшін маңыздылығын түсіну.


Оқушылардың басым бөлігі:

Растрлық графика ұғымымен танысу, растрлық графиканың ерекшеліктері мен кемшіліктерін атап көрсету



Кейбір оқушылар:

Растрлық кескіндерді құруды және өңдеуді үйрену.



Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану, талдау.

Бағалау критерийі



  • Әртүрлі формада ақпаратты атап шығады және көрсете алады.

  • Растрлық графика және пиксель ұғымымен танысады.

  • Растрлық графиканың ерекшеліктері мен кемшіліктерін атап көрсетеді.

  • Растрлық кескіндерді құруды және өңдеуді үйренеді.




Тілдік мақсаттар


Оқушылар үшін:

Әртүрлі ақпараттарды атап шыға алады, көрсете алады. Графика ұғымын тани алады.



Пәндік лексика және терминология:

Растрлық графика, пиксель, палитра, графика, компьютерлік графика, графикалық редактор, Paint



Үш тілділік

Paint- сурет , сурет салу

Grafik-графика- жазамын, сызамын, саламын

Palitra- палитра-түс

Picture element-пиксель- суреттің элементі


Сабақта диалог жазу үшін пайдаланылатын тіл.


  1. Неге сендердің кітаптарыңда суреттер көбірек бейнеленген?

  2. Графика дегенде көздеріңе не елестейді?

Құндылықтарға баулу


  • Оқушылардың танымдық деңгейін арттыру, ойлау қабілетін дамыту.

  • • Жаңа және өткен тақырыпты зейінмен тыңдап, түсіну.

• Тақырып бойынша берілген тапсырмаларды өз бетімен орындау.

• Топтық тапсырмаларды орындауда өз үлесін қосып, сабақ

барысында белсенділік таныту.


Пәнаралық байланыс

Бейнелеу өнері (сызбалар, суреттер, терминдер), ағылшын тілі(терминдер), музыка(әуен қойылады)

Алдыңғы білім


Әртүрлі ақпараттарды атап шыға алады, көрсете алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


Топқа бөлу

2 мин.
«Шаттық шеңбері»


2 мин.


«Бірге ойнаймыз» үй тапсырмасын тексеру
5 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа деген ынтасын арттыру үшін көңіл-күйлерін сұрап, жақсы тілектер айтамын.



Топқа бөлу

Қоржындағы түрлі-түсті доптарды таңдап алу арқылы

2 топқа бөлемін.. Көк түсті допты алғандар І топ, жасыл түсті допты алғандар ІІ топ.

І топ «Палитра»

ІІ топ «Пиксель»

«Шаттық шеңберіне тұрады» ынтымақтастық атмосферасын орнату.


.

«Бірге ойлаймыз»

Жұптық тапсырма.Үй тапсырмаларын бір-біріне үйретіп, түсіну үшін өз тобыңда көршілеріңіз естімейтіндей етіп, сіздің сұрағыңызға жауапты талқылаңыз.



  1. Ақпарат термині туралы не білесіңдер?

  2. Қазіргі кезде ақпараттың қандай түрлері бар?

  3. Адам ақпаратты қандай сезім мүшелері арқылы қабылдайды?

  4. Ақпараттың түрлеріне жеке жеке тоқталыңдар?

  5. Ақпараттың түрлеріне мысал келтір.

Түрлі-түсті доп, қоржын

«Палитра» және «Пиксель» мәтіндері жазылған парақ

Таратпа материалдар





Сабақтың ортасы
2 мин
«Мәтінмен жұмыс» әдісі

Топтық жұмыс


10 мин.

«Сергіту сәті»

2 мин.


«Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі

/компьютердегі тәжірибелік жұмыс/.

13 мин.


«Бір сөйлемдік қорытынды» әдісі

3 мин.



«Миға шабуыл» әдісі

  1. Неге сендердің кітаптарыңда суреттер көбірек бейнеленген?

  2. Графика дегенде көздеріңе не елестейді?

Жалпы сыныппен сұрақтарды талқыға саламыз.
«Мәтінмен жұмыс» әдісі

Бұл әдіс бойынша І топқа «Графика және компьютерлік графика түрлері»

деген тақырыпқа мәтін беріледі. ІІ топқа «Растрлық редакторда кескінді құру, сақтау, ашу және өңдеу тәсілдері» деген тақырыпқа мәтін беріледі. Осы тақырыптарды топтар ауызша қорғайды.

Талқыланған мәтінді өз тобында талдайды, мазмұндайды.


І топқа «Графика және компьютерлік графика түрлері»

Адам өмірінде суреттің орны ерекше. Бұрынғы уақытта жазуды білмейтіндер сурет арқылы өз өмірлері туралы жеткізетін болған. Сурет арқылы ең қиын деген деректің өзін оңай игеруге, яғни оңай қабылдауға болады. Ал информатика пәніндегі сурет бұл компьютерлік графика. Графика гректің «грапо» деген сөзінен шыққан, қазақша «жазамын», «сызамын», «сурет саламын деген мағынаны білдіреді. Графика дегеніміз сызба құралдарының көмегімен жасалған сурет. Ал графикалық редактор дегеніміз графикалық кескіндерді құруға немесе өзгертуге арналған программа. Компьютерлік графика әртүрлі кескіндерді (суреттерді, сызбаларды, мультипикацияларды) компьютердің көмегімен алуды қарастыратын информатиканың маңызды саласы. Компьютерлік графика екі өлшемді және үш өлшемді графика болып бөлінеді. Екі өлшемді графика растрлық графика, векторлық графика, фрактальдық графика болып бөлінеді. Үш өлшемді графикаға 3D графика жатады.


ІІ топқа «Растрлық редакторда кескінді құру, сақтау, ашу және өңдеу тәсілдері»

Растрлық графикада кескіндер түрлі-түсті нүктелердің жиынтығынан тұрады. Растрлық кескінді құрайтын әрбір пиксельдің өз орны мен түсі болады. Растрлық кескіннің сапасы сол кескіннің өлшеміне (тігінен және көлденең орналасқан пиксельдердің саны) және әр пиксельді бояуға қажетті түстердің санына тәуелді болады. Paint программасы растрлық суреттерді құру және өңдеу үшін ұсынылатын растрлық редактор болып табылады. Редактор күрделі және тартымды суреттер, диаграммалар, сызбаларды жасауға мүмкіндік береді. Біз растрлық кескіндерді өңдеу үшін Paint графикалық редакторын қолданамыз. Paint (ағылшынша сурет, сурет салу) бұл растрлық нүктелерден тұратын бейнелермен жұмыс істеуге арналған графикалық редактор. Палитрада 20 түс көрсетіледі. Түстерді өзгерту батырмаларын шертіп тағы да 10 түс қосуға болады. Сонымен қатар өзгертетін бейнелерді сканерден, фотоаппараттан, камерадан алып ішіне өзгеріс енгізуімізге болды. Paint редакторының кеңейтімі . bmp. Компьютер миллиондаған түспен жұмыс істеуге мүмкіндік береді. Түстің дәл мәнін ондағы қызыл, жасыл және сары арқылы анықтауға болады.Растрлық графиканың артықшылығы әр нүкте бір-біріне тәуелсіз. Бейнелік ақпаратты енгізудің техникалық түрде іске асырылуы. Фотомүмкіндігінің кеңдігі. Растрлық графиканың кемшілігі растрлық бейнені бұруға, еңкейтуге болмайды. Бейнені үлкейтіп анықтап көруге болмайды. Бейнені үлкейткенде файлдың көлемі үлкейіп кетеді.



Постер қорғайды.

Дескриптор

  • Графика және компьютерлік графика, пиксель ұғымымен танысады.

  • Өзгертетін бейнелерді қайдан алуға болатындығын біледі.

  • Растрлық кескінді құруды, сақтауды, ашуды үйренеді.

  • Растрлық графиканың ерекшеліктері мен кемшіліктерін атап көрсетеді.


«Сергіту сәті»

«Көңілді күн» әніне жасап дайындалған бейнебаянға қарап жаттығу жасайды.


«Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі

/компьютердегі тәжірибелік жұмыс/.

Тапсырма №1

Paint графикалық редакторын қолдана отырып, «Менің Отаным-Қазақстан» тақырыбында сурет салыңдар.










Дескриптор

- сурет сызықтарының қалыңдығы мен түсін таңдайды алады;

- үшбұрыш, дөңгелек және т.б. стандартты фигураларды салу үшін құралдарды қолданады;

- ауыстыру амалын қолданып растрлық кескінді өңдей алады;

- көшіру және өшіру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді;
«Бір сөйлемдік қорытынды» әдісі

Тапсырма №2

Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша бір сөйлемдік қорытынды жасайды.


Растрлық графика

Пиксель

Растрлық суреттің ерекшеліктері










Қорытынды:___________________________________

Дескриптор


  • Растрлық графика және пиксель ұғымына түсініктеме береді.

  • Растрлық графиканың ерекшеліктерін нақты атап көрсетеді

Мұғалімдерге арналған оқулық 5 сынып.

Арман ПВ баспасы

Шапалақ арқылы мадақтау.

Мұғалімдерге арналған оқулық 5 сынып.

Арман ПВ баспасы

www.youtube.com/watch?v=TwD0jZdUuC8

Оқушылар орнынан тұрып сергіту жаттығуын жасайды


Қалыптастырушы бағалауға арналған

тапсырмалар жинағы

Информатика

5-сынып

Сабақтың соңы
3 мин.

2 мин.



«Бір ауыз сөз» /сабақты бағалау/

Бүгінгі өткен сабақты бағала.

Қажетті сөздер:

Ұнады, қажет, пайдалы, білдім,

үйрендім ,қызықтым, есте сақтадым
“Менің баспалдағым” /оқушылардың өзін бағалауы /

Миыңның суретін сал. Оқушылар мидың суретін дәптерге салады да оны сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады.









Үй тапсырмасын беру

1 мин

Ақпарат және оны өңдеу тақырыбын оқып келу.



СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасынсақтау




Cыныптағы саралау жұмысының жалпы ортақ қабылданған диалог және қолдау көрсету тәсілі бойынша тапсырманы орындауда қабілеті төмен оқушыларға нақты көмек беріледі. "Жас тілші" әдісімен жалпы оқушыларды қамтып үй тапсырмасы сұралады. «Мәтінмен жұмыс» әдісі бойынша

топтық тапсырмалар орындалады. «Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі

бойынша қабілетті оқушыларға ізденісті талап ететін тапсырма қарастырылды. «Бір сөйлемдік қорытынды» әдісі бойынша жеке жұмыс ретінде оқушыларға тапсырмалар берілді.

Сабақты «Басбармақ» әдісімен сабақты қорытындылап, «Күн шуағы» әдісі арқылы кері байланыс жасалды.





  • Дескриптор бойынша өзін-өзі бағалауы.

  • Мадақтау

  • Әр оқушының іс-әрекеті сырттай бақылауға алынып, оқушы білімдері бас бармақ тәсілі арқылы бағаланады.

Көршісіне тілек айту арқылы психологиялық ахуал тудыру

Оқушылардың компьютер алдында отыру ережесін сақтауын қадағалау.
Оқушылардың орнынан тұрып сергіту жаттығуын жасауын ұйымдастыру.

Белсенді топтық және компьютерде жеке жұмыс түрлерін қолдану.



Пәнаралық байланыс

Бейнелеу өнері, ағылшын тілі, орыс тілі, музыка

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма?

Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет