Сабақтың жоспары
План урока
Сабақтың жоспары
План урока
Пән
предмет
|
Қазақ тілі
|
Күні
дата
|
|
|
|
|
|
№ сабақ
занятие №
|
|
Топ
группа
|
|
|
|
|
|
Тақырып
Тема
|
Аспаздық өнімдерді дайындау.
|
Мақсат ; Тамақ әзірлеу технологиясы бойынша білімдерін жүйелеу.Теориялық білімді практика барысында көрсете білу.
Дамытушылық; салыстыра білуге,талдау жасай білуге, еңбектенуге, өз бетінше жұмыс жасап,өзін –өзі тексеруге, тапсырманы шығармашылықты түрде орындауға үйрету. Тәрбиелік; Ас тағамын қадірлей білуге үйрету. Пәнге қызығушылықтарын арттыру жеке және топ арасында жұмыс жасай білуге үйрету.
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
Сабақтың әдісі
|
Сұрақ-жауап,пікірлесу
|
Көрнекілік
|
мәтін
|
Сабақтын барысы
Ход урока
|
1. Бағдарлану – мотивациялық блок
Мотивационно – ориентировочный блок
|
Сабақтың тақырыбын шығу, жазұ
Выход на тему, запись темы урока
|
Оқу мақсатын қою
Постановка цели, задач урока
|
Сабақтың барысымен танысу Знакомство с ходом урока
|
Білім жаңғыртуы
Актуализация знаний
|
1Ұйымдастыру Сабақ тақырыбымен таныстыру мақсатын айту
|
IIІ.Өткентақырыптықайталау. Мағынанытану
Наннантағамаспайды,
Нанбәріндебастайды,
Бассадаадамқұранды,
Нанды,бірақбаспайды.
Нанқарағымкиелі,
Нандыхалықсүйеді.
Қастерлеген адамға, шапағаты тиеді.
|
2. Операциялық- танымдық блогы
Жаңа материалды мазмұндау (баяндау)
Нанның дастарқанға дайын болып келуі ойланған жанға кашанда қызық,ғажап. Нан ертеден-ақ халықтың әл-ауқатын, тіршілік тынысын танытады. Нан пісірген адамдар әрқашан сыйлы да, құрметті болған. Біз арзан нанға кенелген, әлемдегі ең бай мемлекетте өмір сүреміз. Сол үшін елімізге дән ризамыз.Әйтсе де сол нанның баршылығы кейде келеңсіз жағдайға соқтырады. Егер төрт адамы бар әрбір отбасы күн сайын 100 грамм нанды тастайтын болса,бір жылда 36 килограмнан астам нан рәсуа болады екен. Еліміз бойынша алғанда бұл кеткен шығынның орнын толтыру үшін әрқайсысы 20мың тонна астық сиятын 100элеватор салуға,57 диірмен орналастыруға,тәулігіне 50 тонна нан шығаратын 130нан заводын тұрғызуға тура келеді екен.
Нан қонақжайлық пен молшылық рәзімі. Мысалы,орыс халқында қонақты нан, тұзбен қарсы алу дәстүрі ертеден қалыптасқан.Қазақ халқында дастарқан бидай ұнынан жасалған нан мен бауырсақсыз жайылмаған, ал бауырсақ нан өнімдерінің ішінде ерекше орын алады.
Нан өнімдерін әр түрлі қамырдан пісіреді? Қамырдан жасалған тағамдар жоғары құндылыққа ие, сондықтан барлық ел аспаздығында маңызды орын алады.
1.Ұн тағамдарын пісіруге қажетті негізгі өнімдер?
ҰН СУ Ұн тағамдарын пісіруге АШЫТҚЫ
қажетті негізгі өнімдер 2.Ұн тағамдарын пісіруге кандай сұрыпты ұн пайдаланамыз?
Ұн - қамырдың барлық түрін әзірлеу үшін қажетті негізгі өнім. Тағамды үй жағдайында пісіру үшін жоғары, бірінші және екінші сұрыпты бидай ұны жиірек, қарабидай ұны, арпа, қарақұмық жүгері жармалары сирегірек пайдаланылады.
Ұннан жасалған тағамдардың құрамында бағалы қоректі заттар: көмірсулар, ақуыз, май,минералды заттар болғандықтан, тамақтың құнарлығы жоғары.
3.Ашытқыны не үшін пайдаланылады?
Ашытқы сұйық, сығымдалған және құрғақ кептірілген болуы мүмкін. Қамырдың көтерілуі және ашу процесінің ұзақтығы ашытқының сапасына байланысты.
Қамыр қопсытқыштары.Қопсытқыш қоспаған қамыр тығыз болады. Ондай қамыр вареник,кеспе, тұшпара дайындау үшін қажет.Қамыр сапасын жақсарту үшін және оны көтеру үшін оған қопсытқыш қосу керек, сонда қамыр жақсы көтеріледі. Қопсыту тәсілі әртүрлі болуы мүмкін:
Білімдерін бекіту: 1. сұрақ-жауап Тұзды не үшін пайдаланылады?
Тұз қамырдың ашуына, оның физикалық құрамына әсер етіп, дәмін келтіру үшін пайдаланылады. . Нан өнімдерінің құндылығын, дәмін және құрамындағы хош иісті арттыру үшін қандай қосымша өнімдер пайдаланамыз?
Нан өнімдерінің құндылығын, дәмін және құрамындағы хош иісті арттыру үшін қосымша өнімдер :май,қант,жұмыртқа пайдаланылады. Органолептикалық тәсілмен талдау ( дәмін,иісін көру).
Тағамның сапасы неге байланысты?
Тағамның сапасы ұнның сапасына байланысты.Ұнның дымқылдығын мынадай әдіспен анықтауға болады:ұнды алақанға салып сығу керек, егер түйір дереу шашылып кетсе, онда ұнның өте құрғақ болғаны; егер алақандағы ұн қозғағанда ыдырап шашылса,онда бірыңғай дұрыс болғаны;
2. Тест сұрақтарына жауап
3.Рефлексия бақылау блогы:
Нәтижелерді жинақтап, қорытындылау
Үй тапсырмасы Нан, ас туралы мақал- мәтел
Тест сұрақтар.
І-нұсқа
1.Қамырды илер алдында ұнды
А) Кептіреді
Ә) зиянкесетрдің бар жоғын тексеру
Б) елеуіштен өткізу
В) Іріктейді
2. Крахмал алынады
А) күріштен
Ә) алмадан
Б) қырыққабаттан
В) картоптан
3. Үгілмелі қамырды дайындау үшін қандай азықтарды көп мөлшерде қолданады?
А) ас содасы
Ә) жұмыртқа
Б) май
В) қант
4. Бисквит қамырды дайындау үшін қандай азықтарды көп мөлшерде қолданады?
А) ас содасы
Ә) жұмыртқа
Б) май
В) қант
5. Ашытқылар бұл не?
А) тұздың түрі
Ә) кристалды ұнтақ
Б) микроорганизмдер
В) тамақ содасы
6. Ванилин бұл не?
А) тұздың түрі
Ә) тамақ содасы
Б) ашытқы
В) дәмдеуіш
7. Үгілмелі қамыр жаю үшін қолайлы температураны көрсет.
А) 0-10 С
Ә) 15-20 С
Б) 20-25 С
В) 25-30 С
8. Үгілмелі қамырдан жасалған тағамды қандай температурада пісіреді?
А) 180-220 С
Ә) 150-180 С
Б) 220-250 С
В) 250-270 С
9. Ұн тағамдарын пісіруге қажетті негізгі өнім.
А) май
Ә) жұмыртқа
Б) ұн
В) ванилин
10. Ас содасын қамырға қоспас бұрын.
А) тұзбен араластырады
Ә) сірке қышқылымен ерітеді
Б) қантпен араластырады
В) маймен араластырады
2 нұсқа
1.Ұнды алғашқы өңдеу тәсілі:
А) кептіреді
Ә) іріктейді
Б) елеуіштен өткізеді
В) жуады
2. Қамыр дайындау тәсіліне қарай:
А) ашытқылы
Ә) сұйық
Б) дәмді
В) дәмсіз
3. Қамыр консистенциясы жағынан:
А) ашытқылы
Ә) сұйық
Б) дәмді
В) дәмсіз
4. Үгілмелі «үй печеньесін» әзірлеу үшін қандай азықты көп мөлшерде қолданады?
А) ас содасы
Ә) жұмыртқа
Б) май
В) қант
5. Бисквит тортының қамырын әзірлеу үшін қандай азықтарды көп мөлшерде қолданады?
А) ас содасы
Ә) жұмыртқа
Б) май
В) қант
6. Суда тез еритін, химиялық қопсытқыш:
А) ванилин
Ә) тұз
Б) тамақ содасы
В) крахмал
7. Құймақ әзірлеу үшін қандай қамырды дайындайды?
А) тұщы
Ә) сұйық
Б) үгілмелі
В) ашытқылы
8. Бауырсақтың қамыры қандай?
А) қайнатпалы
Ә) бисквитті
Б) қаттамалы
В) ашытқылы
9. Тұшпара қамыры қандай?
А) сұйық
Ә) ашытқылы
Б) үгілмелі
В) тұщы
10. Қай дастарқанның ыдыстары топтап қойылады?
А) мерекелік
Ә) фуршет
Сабақтың жоспары
План урока
Пән
предмет
|
орыстілі
|
Күні
дата
|
|
|
|
|
|
№ сабақ
занятие №
|
|
Топ
группа
|
|
|
|
|
|
Тақырып
Тема
|
Язык –это окно вновый мир.Словари русского языка.
|
Мақсат ; расширить кругозор учащихся и повторить знаний по русскому языку.
Проверить знания учащихся по русскому языку и через ответы познать интеллектуальный уровень.
Дамытушылық;. Развивать творческие способности учащихся память, логическое мышления, внимание, речь и умение работать в команде.
Тәрбиелік;. познавательный интерес к изучаемому языку, и уважение к языкам других народов.
|
Сабақтың түрі
|
|
Сабақтың әдісі
|
Сұрақ-жауап,пікірлесу
|
Көрнекілік
|
мәтін
|
Сабақтын барысы
Ход урока
|
1. Бағдарлану – мотивациялық блок
Мотивационно – ориентировочный блок
|
Сабақтың тақырыбын шығу, жазұ
Выход на тему, запись темы урока
|
Оқу мақсатын қою
Постановка цели, задач урока
|
Сабақтың барысымен танысу Знакомство с ходом урока
|
Білім жаңғыртуы
Актуализация знаний
|
1Ұйымдастыру Сабақ тақырыбымен таныстыру мақсатын айту
|
|
|
2. Операциялық- танымдық блогы
Білімдерін бекіту: 1. сұрақ-жауап Тұзды не үшін пайдаланылады?
Тұз қамырдың ашуына, оның физикалық құрамына әсер етіп, дәмін келтіру үшін пайдаланылады. . Нан өнімдерінің құндылығын, дәмін және құрамындағы хош иісті арттыру үшін қандай қосымша өнімдер пайдаланамыз?
Нан өнімдерінің құндылығын, дәмін және құрамындағы хош иісті арттыру үшін қосымша өнімдер :май,қант,жұмыртқа пайдаланылады. Органолептикалық тәсілмен талдау ( дәмін,иісін көру).
Тағамның сапасы неге байланысты?
Тағамның сапасы ұнның сапасына байланысты.Ұнның дымқылдығын мынадай әдіспен анықтауға болады:ұнды алақанға салып сығу керек, егер түйір дереу шашылып кетсе, онда ұнның өте құрғақ болғаны; егер алақандағы ұн қозғағанда ыдырап шашылса,онда бірыңғай дұрыс болғаны;
2. Тест сұрақтарына жауап
3.Рефлексия бақылау блогы:
Нәтижелерді жинақтап, қорытындылау
Үй тапсырмасы Нан, ас туралы мақал- мәтел
Сабақтың жоспары
План урока
Пән
предмет
|
орыстілі
|
Күні
дата
|
|
|
|
|
|
№ сабақ
занятие №
|
|
Топ
группа
|
|
|
|
|
|
Тақырып
Тема
|
Лексическое значение слова.Однозначные и многозначные слова.
|
Мақсат - Расширить понятие учащихся о лексическом значении слова;
Дамытушылық ; развивать умение работать со справочной литературой (толковый и орфографический словари), определять, в каком именно лексическом значении употребляется то или иное многозначное слово;
-Тәрбиелік воспитывать ответственное отношение к учебной деятельности, бережное отношение к родному слову.
|
Сабақтың түрі
|
|
Сабақтың әдісі
|
|
Көрнекілік
|
|
Сабақтын барысы
Ход урока
|
1. Бағдарлану – мотивациялық блок
Мотивационно – ориентировочный блок
|
Сабақтың тақырыбын шығу, жазұ
Выход на тему, запись темы урока
|
Оқу мақсатын қою
Постановка цели, задач урока
|
Сабақтың барысымен танысу Знакомство с ходом урока
|
Білім жаңғыртуы
Актуализация знаний
|
1Ұйымдастыру Сабақ тақырыбымен таныстыру мақсатын айту
|
2.Актуализация опорных знаний путем постановки проблемного вопроса:
.
|
2. Операциялық- танымдық блогы
Жаңа материалды мазмұндау (баяндау)
Нанның дастарқанға дайын болып келуі ойланған жанға кашанда қызық,ғажап. Нан ертеден-ақ халықтың әл-ауқатын, тіршілік тынысын танытады. Нан пісірген адамдар әрқашан сыйлы да, құрметті болған. Біз арзан нанға кенелген, әлемдегі ең бай мемлекетте өмір сүреміз. Сол үшін елімізге дән ризамыз.Әйтсе де сол нанның баршылығы кейде келеңсіз жағдайға соқтырады. Егер төрт адамы бар әрбір отбасы күн сайын 100 грамм нанды тастайтын болса,бір жылда 36 килограмнан астам нан рәсуа болады екен. Еліміз бойынша алғанда бұл кеткен шығынның орнын толтыру үшін әрқайсысы 20мың тонна астық сиятын 100элеватор салуға,57 диірмен орналастыруға,тәулігіне 50 тонна нан шығаратын 130нан заводын тұрғызуға тура келеді екен.
Нан қонақжайлық пен молшылық рәзімі. Мысалы,орыс халқында қонақты нан, тұзбен қарсы алу дәстүрі ертеден қалыптасқан.Қазақ халқында дастарқан бидай ұнынан жасалған нан мен бауырсақсыз жайылмаған, ал бауырсақ нан өнімдерінің ішінде ерекше орын алады.
Нан өнімдерін әр түрлі қамырдан пісіреді? Қамырдан жасалған тағамдар жоғары құндылыққа ие, сондықтан барлық ел аспаздығында маңызды орын алады.
1.Ұн тағамдарын пісіруге қажетті негізгі өнімдер?
ҰН СУ Ұн тағамдарын пісіруге АШЫТҚЫ
қажетті негізгі өнімдер 2.Ұн тағамдарын пісіруге кандай сұрыпты ұн пайдаланамыз?
Ұн - қамырдың барлық түрін әзірлеу үшін қажетті негізгі өнім. Тағамды үй жағдайында пісіру үшін жоғары, бірінші және екінші сұрыпты бидай ұны жиірек, қарабидай ұны, арпа, қарақұмық жүгері жармалары сирегірек пайдаланылады.
Ұннан жасалған тағамдардың құрамында бағалы қоректі заттар: көмірсулар, ақуыз, май,минералды заттар болғандықтан, тамақтың құнарлығы жоғары.
3.Ашытқыны не үшін пайдаланылады?
Ашытқы сұйық, сығымдалған және құрғақ кептірілген болуы мүмкін. Қамырдың көтерілуі және ашу процесінің ұзақтығы ашытқының сапасына байланысты.
Қамыр қопсытқыштары.Қопсытқыш қоспаған қамыр тығыз болады. Ондай қамыр вареник,кеспе, тұшпара дайындау үшін қажет.Қамыр сапасын жақсарту үшін және оны көтеру үшін оған қопсытқыш қосу керек, сонда қамыр жақсы көтеріледі. Қопсыту тәсілі әртүрлі болуы мүмкін:
Білімдерін бекіту: 1. сұрақ-жауап Тұзды не үшін пайдаланылады?
Тұз қамырдың ашуына, оның физикалық құрамына әсер етіп, дәмін келтіру үшін пайдаланылады. . Нан өнімдерінің құндылығын, дәмін және құрамындағы хош иісті арттыру үшін қандай қосымша өнімдер пайдаланамыз?
Нан өнімдерінің құндылығын, дәмін және құрамындағы хош иісті арттыру үшін қосымша өнімдер :май,қант,жұмыртқа пайдаланылады. Органолептикалық тәсілмен талдау ( дәмін,иісін көру).
Тағамның сапасы неге байланысты?
Тағамның сапасы ұнның сапасына байланысты.Ұнның дымқылдығын мынадай әдіспен анықтауға болады:ұнды алақанға салып сығу керек, егер түйір дереу шашылып кетсе, онда ұнның өте құрғақ болғаны; егер алақандағы ұн қозғағанда ыдырап шашылса,онда бірыңғай дұрыс болғаны;
2. Тест сұрақтарына жауап
3.Рефлексия бақылау блогы:
Нәтижелерді жинақтап, қорытындылау
Үй тапсырмасы Нан, ас туралы мақал- мәтел
Сабақтың жоспары
План урока
Пән
предмет
|
Қазақ тілі
|
Күні
дата
|
|
|
|
|
|
№ сабақ
занятие №
|
|
Топ
группа
|
|
|
|
|
|
Тақырып
Тема
|
Тәуелсіз Қазақстан.
|
Мақсат
Білімділік:. Оқушыларға Қазақстан – тәуелсіз демократиялық мемлекет деген түсінік қалыптастыру. Мемлекеттің құрылымы, орны, шекарасы және басқа елдермен достастығы туралы түсіндіру
Дамытушылық: Тарихи оқиғаларды, саяси өмірдегі өзгерістерді дұрыс талдап, тұжырымдай білуге үйрету және жүйелі ойлау қабілеттерін жетілдіру.Өз беттерімен жұмыс жасауға үйрету;
Тәрбиелік: Оқушыларды өз жерін, елін сүюге баулу;
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
Сабақтың әдісі
|
Сұрақ-жауап,пікірлесу
|
Көрнекілік
|
мәтін
|
Сабақтын барысы
Ход урока
|
1. Бағдарлану – мотивациялық блок
Мотивационно – ориентировочный блок
|
Сабақтың тақырыбын шығу, жазұ
Выход на тему, запись темы урока
|
Оқу мақсатын қою
Постановка цели, задач урока
|
Сабақтың барысымен танысу Знакомство с ходом урока
|
Білім жаңғыртуы
Актуализация знаний
|
1Ұйымдастыру Сабақ тақырыбымен таныстыру мақсатын айту
Үй тапсырмасын тексеру Тіл туралы мақал-мәтелдер
|
Жеке жұмыс
Қазақстан туралы не білеміз, ассоциациалық алаң құрастырайық
|
2. Операциялық- танымдық блогы
Жаңа материалды мазмұндау (баяндау)
Мен оның түнін сүйем,күнін сүйем,
Ағынды өзен,асқар тау,гүлін сүйем
Мен оның қасиетті тілін сүйем,
Мен оның құдіретті үнін сүйем.
Бұл өлең не туралы? Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы және мақсаты қандай деп ойлайсыңдар? Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы –Тәуелсіз Қазақстан .
Достарыңызбен бөлісу: |