Зтсмнңсптлу аеііееі дұрыс жауабы



Дата05.07.2018
өлшемі3,55 Mb.
#47258
  • Қазір бізде қазақ тілі сабағы.
  • ЗТСМНҢСПТЛУ
  • АЕІІЕЕІ
  • Дұрыс жауабы:
  • Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Зат есімнің септелуі»

Мақсаты:

  • Зат есімнің септелу жүйесін және септік жалғауларының емлесін меңгерту, сөйлеу кезінде септік жалғауларын дұрыс қолдана білуге үйрету.
  • 2) Оқушылардың сауатты жазу дағдыларын
  • жетілдіру,сөздік қорын байыту, байланыстырып
  • сөйлеу дағдысын одан әрі дамыту.
  • 3) Оқушыларды тапқырлыққа , еңбексүйгіштікке,
  • ана тілін қадірлеуге тәрбиелеу.
  • Тілден биік асқар жоқ,
  • Тілден асқан байлық жоқ,
  • Тілден терең теңіз жоқ.
  • (Ғ. Мүсірепов ).
  • Сабақтың түрі: Жүйелі оқыту және оқушылардың өзін-өзі басқаруы.
  • Пәнаралық байланыс: Математика, музыка,
  • әдебиет, еңбекке баулу.
  • Сабақтың көрнекілігі : Сызбалар, кестелер, киіз үй макеті, жетіген аспабы, электрондық оқулық, қима қағаздар, интерактивті тақта.
  • Сабақтың барысы: 
  • І.Ұйымдастыру кезеңі.
  • Үлкенге де «сіз»
  • Кішіге де «сіз».
  • Сәлем бердік сіздерге
  • Құрметпенен біз.
  • Бүгін біз мынау жоспар кесте бойынша жұмыс жасаймыз :
  • Оқушылар өздерінің аты жөнінін жазып шығады.
  • Оқушының
  • аты-жөні
  • Екеуара
  • жұмыс
  • Сауаттылық
  • хаты
  • Зерттеу
  • жұмысы
  • Электрондық оқулық.
  • Өзін-өзі бақылап, бағалау.
  • Сабақты бекіту
  • Қорытынды
  • баға
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • Ертегі :
  • «Ерте-ерте ертеде, ешкі жүні бөртеде, зат есім жерінде, қазақ тілі елінде Септік деген атай болыпты. Елде жұт болып, ашаршылық жайлапты. Бұл ашаршылық Септік атайдың үйіне де келіп жетіпті. Атау атты ұлы қайтыс болғанда атай ағашқа аттың қылын керіп, тиегінің орнына асық қойыпты да, үнсіз егіліпті . Ай өткен соң Ілік деген ұлы өлгенде тағы бір ішек тағып, «ненің зияны, кімнің көзі тиді екен ?» - деп егіледі.
  • Ай өткен соң Барыс атты ұлы дүниеден өтеді. Сонда атай тағы үшінші ішек тағып «кімге айтып жылайын неге ғана өлді екен ?» деп жоқтау айтады. Табыс атты ұлы өлгенде «нені айтып,кімді ғана қарғайын?» - дейді. Жатыс атты ұлы да аштықтан өлгенде ағашқа бесінші ішек тағылып, «неде, кімде екен себебі ? » - деп жылайды. Шығыс ұлы да қайтыс болады, алтыншы ішек тағылып «неден қайтыс болдың, кімнен сені сұраймын ?» деп егіледі. Көмектесі де сол ашаршылықтан қайтыс болғанда «кіммен өмір сүрмекпін, немен енді шұғылданамын?» деп жоқтау айтып егіледі. Содан 7 ішек, 7 тиек тағылып «жетіген » аспабы пайда болыпты. Осы аспап арқылы атай мұңын халыққа жеткізген деседі.
  • І.Екеуара жұмыс
  • Оқушыларға септік атаулары таратылып беріледі : Атау, ілік, барыс табыс жатыс шығыс , көмектес ,атау , ілік барыс, табыс. Әр жұп берілген атау бойынша 5 сөзден жазады.
  • Мысалы. Тақтада 2 оқушы жазады.
  • кітаптың үйге
  • қаланың тауға
  • мектептің қалаға
  • айдың күнге
  • гүлдің үстелге
  • Әр жұп жазған сөздерін оқиды, білім парақшасына бағаларын қояды.
  • II.Сауаттылық хаты
  • Сынып екі топқа бөлінеді:
  • І топ - «Оқулық» ІІ- топ – «Білім» берілген сөздерді қатыстырып сөйлем құрастырады.
  • Сөйлемде септік жалғаулары болу керек.
  • Білім парақшасына бағаларын қояды.
  •  

III. Зерттеу жұмысы Әр балаға сөз беру, оқушылар септеп жазады, 2 оқушы тақтада орындайды. Қарлығаш, оқушы, ауыл, суретші, ағаш, қар, күн, емен, терек, кітап, дәптер, мектеп, бала, жаңбыр, аспан, көше, бота, жылқы. А.с қарлығаш І.с қарлығаштың Б.с қарлығашқа Т.с қарлығашты Ж.с қарлығашта Ш.с қарлығаштан К.с қарлығашпен   Білім парақшасына бағаларын қояды. Сергіту сәті.

  • IV.Электрондық оқулықпен жұмыс.
  • V.Сабақты бекіту.
  • Зат есімнің септіктерін топтастыр.
  • Зат есімнің септелуі
  • Дұрыс жауабы:
  • Сөздерді отауға дұрыс орналастыр.
  • Атау септік
  • Ілік септік
  • Барыс септік
  • Табыс септік
  • Жатыс септік
  • Шығыс септік
  • Көмектес септік  
  • Текемет , көмірдің , суға, ұшақты , далада, жаңбырдан, алаша, балғаның , дүкенге, кітапты, қыста, аспаннан, арамен, театрға, шеңберді, оқушымен, отпен, сабақты, қайыңның.
  • Дұрыс жауабы:
  • Атау септік текемет, алаша.
  • Ілік септік көмірдің, қайыңның.
  • Барыс септік суға, дүкенге.
  • Табыс септік кітапты, сабақты.
  • Жатыс септік далада, қыста.
  • Шығыс септік жаңбырдан, аспаннан.
  • Көмектес септік оқушымен, арамен. 
  • Сабақты қорытындылау:
  • Септік жалғауын меңгерген баланың дағдысы ұштала түседі. Сөйлеу кезінде септік жалғауын дұрыс қолданады. Сөздік қорымызды молайтып, байланыстырып сөйлеуге дағдылануымыз керек. Ана тілімізді құрметтей білейік, ана тіліміз біздің қазақ тіліміз. 
  • Назарларыңызға
  • рахмет
  • Сау болыңыздар!

Каталог: kopilka -> uploaded files
uploaded files -> Оқып үйренудің негізгі мақсаты Оқытуда қалыптасатын әдіс-тәсілдер
uploaded files -> Жүсіпбек Аймауытовтың «Әнші» әңгімесіндегі дара тұлға
uploaded files -> Тақырыптың туындау себептері
uploaded files -> Сабақ тақырыбы: Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Н.Ә. Назарбаевтың ерекше тұлғалық болмысы
uploaded files -> Ххі ғасыр көшбасшысы өткізген
uploaded files -> Жарық туралы дуализм Квант дегеніміз не? Абсолют қара дене Фотон
uploaded files -> Өмірбаяны 1858 жылы қазіргі Павлодар облысының Баянауыл
uploaded files -> Презентация №50 Абай атындағы орта мектеп
uploaded files -> Атақты жазушы Біздің жерлесіміз
uploaded files -> Сабақтың барысы: Сабақтың кезеңі Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет