10 сынып. Тақырыбы: Диктант «Әл-Фараби».
Мақсаты:
Мәтінмен танысып, мағынасын түсініп, диктант жазу.
Оқушылардың жазу деңгейін тексеру.
Ұқыптылыққа, сауаттылыққа баулу.
Сабақтың түрі: бақылау.
Сабақтың барысы.
1. Ұйымдастыру кезені.
2. Диктант жазуға даярлану.
3. Мәтінді түсініп оқу.
Әл-Фараби.
Орта ғасырда Қазақстанның Отырар маңында, шамамен 870 жылы, аты дүние жүзіне әйгілі, ұлы ғалым, энциклопедияшы Әбунасыр әл-Фараби дүниеге келді. Ол жас кезінен Аристотель, Евклид, Прометей еңбектерін оқып үйренді.
Ол он елу жүзден астам ғылым мен өнердің барлық саласы бойынша еңбектер жазған. Олардың ішінде «Музыканың ұлы кітабы», «Ғылымдар тізбегі», «Оргонон», тағы басқа еңбектері болашақ ғылымға жол ашты. Замандастары және шәкірттері оны «екінші Аристотель», «екінші ұстаз» деп атаған.
Әл-Фараби – математика мәселелерімен де көп айналысқан ғалым. Математиканы архитектура, жер өлшеу, астрономия, музыкаға шебер пайдаланудың үлгісін көрсеткен.
Әл-Фараби аса үлкен музыкант, тамаша орындаушы және ақын болған.Ол домбыра, қобыз секілді аспап түрлерін жасаған (99 сөз)
4.Сөздік жұмыс.
5. Тексерілетін ережелер: Үндестік заңы, жіктік, тәуелдік, септік жалғаулар емлесін, қос, біріккен сөздер, құрмалас сөйлем емлесін еске алып дұрыс қолдануын тексеру.
6. Диктантты таза, қатесіз жазу.
7. Диктант жазу, тексеру, тапсыру.
10-сынып. Тақырыбы: Диктант «Қонақжай халық».
Мақсаты:
Мәтінмен танысып, мағынасын түсініп, диктант жазу.
Оқушылардың жазу деңгейін тексеру.
Ұқыптылыққа, сауаттылыққа баулу.
Сабақтың түрі: бақылау.
Сабақтың барысы.
1. Ұйымдастыру кезені.
2. Диктант жазуға даярлану.
3. Мәтінді түсініп оқу.
Қонақжай халық
Қазақ халқы танымаса да, "құдайы қонақпын" деген адамды қарсы алады. Қазақ халқында "қазақтың қырық бірі күні қыдыр" деген сөз бар. Бұл сөздің мағынасы: "Алланың жіберген сыйы қырық адаммен бірге келуі мүмкін". Сондықтан "қонақпен бірге құт, ырыс келеді, қонақты қусаң, құт, ырыс, кейін қашып кетеді" деген түсінік бар.
Қонақ күту - қазақ халқының ең жауапты ісі. Оларды риза етуге тырысады. Ең алдымен, қонақтарға сусын беріледі. Содан кейін шай ішіледі. Қонвқты жақсы қарсы алған үйді "мырза үйі", ал дұрыс қарсы алмаған үйді "сараң" дейді.
Осы дәстүр қазір де бар.
4.Сөздік жұмыс. Саңырауқұлақ, жиһазын.
5. Тексерілетін ережелер: Үндестік заңы, жіктік, тәуелдік, септік жалғаулар емлесін, қос, біріккен сөздер, құрмалас сөйлем емлесін еске алып дұрыс қолдануын тексеру.
6. Диктантты таза, қатесіз жазу.
7. Диктант жазу, тексеру, тапсыру.
10-сынып. Тақырыбы: Диктант «Қайың».
Мақсаты:
Мәтінмен танысып, мағынасын түсініп, диктант жазу.
Оқушылардың жазу деңгейін тексеру.
Ұқыптылыққа, сауаттылыққа баулу.
Сабақтың түрі: бақылау.
Достарыңызбен бөлісу: |