Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2C Координация және реттелу, биофизика
|
Мектеп:
|
Күні: ___
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 9
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі. Өткізу жылдамдығы. Мембраналық потенциал, тыныштық потенциалы және әрекет потенциалы.
Модельдеу «Жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттеу».
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары
|
9.1.7.3 жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттау
|
Сабақтың мақсаттары
|
жүйке импульсінің пайда болуын сипаттау
жүйке импульсінің өткізілуін сипаттау
|
Бағалау критерийлері
|
Жүйке импульсының пайда болу механизмін түсіндіреді
Жүйке импульсінің өткізілуін сипаттайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
аксонның миелининді және миелинсіз қабықшаларын салыстыруды;
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
мембраналық потенциал;
тыныштық потенциалы;
әсер потенциалы ;
деполиризация;
реполиризация;
гиперполиризация;
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Жүйке импульсін жүргізу жылдамдығы …………………………............................................тәуелді
Жүйке импульсінің пайда болу және жүргізу механизмі ……………………………………………………..................
Миелининді және миелинсіз аксондардағы жүйке импульстерінің пайда болуы ........................................және...................................................жүргізілуі.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құрмет: оқушылар сабақ кезінде өзіне және басқаларға кедергі келтірмейді, басқалардың пікірін соңына дейін тыңдайды. Мұғалім әр оқушының пікірін тыңдай отырып, кері байланыс береді.
Академиялық адалдық: өзара бағалауда және өзін-өзі бағалаудағы адалдық.
Өмір бойы оқыту: оқушының деңгейіне сәйкес тапсырмаларды өз бетінше орындау стратегиясын жоспарлайды. Орындалған тапсырмалар бойынша өзіндік рефлексия орындайды.
Ынтымақтастық: әркімнің ойының құнды қағидатын сақтау; өзара оқыту ортасын құру.
Патриоттық және азаматтық ұстаным: қоршаған ортаға ұқыпты қарауға тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Тірі ағзалардағы электр процестерін зерттеу кезінде физикамен пәнаралық интеграция
|
Алдыңғы білім
|
Жүйке жүйесінің типтері, жүйке жүйесінің қызметтері және оның құрылымдық компоненттері-7 сынып
|
Сабақ барысы
|
Сабақ қезеңдері
|
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Оқыту көздері мен ресурстар
|
|