Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі «Сайрам» №114 жалпы орта мектеп Шығармашылық есеп



Дата07.07.2017
өлшемі139,79 Kb.
#20726
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі

«Сайрам» № 114 жалпы орта мектеп

Шығармашылық есеп
ТАҚЫРЫБЫ:
Жаңа технологияның тиімді әдіс -тәсілдері

арқылы оқушыларды шығармашылыққа баулу




Есеп беруші : Ахмедова Нилуфар Ниғматқызы

2014 ЖЫЛ


Мен Ахмедова Нилуфар Ниғмат қызы 1983 жыл 13 қазанда дүниеге келдім.1990 жылы №19 «Зиямат Хусанов» атындағы мектепке бастауыш сыныпқа оқуға қабылдандым. 2000 жылы мектепті үздік аттестатпен бітірдім.Осы жылы Шымкент қаласындағы М.Әуезов атындағы ОҚМУдың математика және физика факультетінің күндізгі бөліміне оқуға түстім. 2004 жылы жоғары білімді аяқтап, дипломды қолға алдым. 2009 жыл-дан бастап Сайрам ауылындағы №36 «Сайрам» жалпы орта мектебіне математика пәні мұғалімі болып жұмысқа орналастым. Қазіргі күнге дейін сол мектепте жұмыс істеп келемін. Отбасым туралы айтсам, күйеуім, екі ұлым және қызым бар.

МақсатыМ: 1. Оқытудың сапасын арттыру.

2. Педагогикалық білім деңгейін көтеру.

3. Инновациялық технологияларды меңгеру.

МіндеттеріМ:

1.Сабақ барысында құзыреттілікке арналған тапсырмалар бере отырып,оның орындалуын меңгерту

2.Шығармашылық іс-әрекетке

қызығушылығын арттыру

3.Мұғалімдерді жаңа ақпараттармен қамтамасыз ету

4.Жаңа басылымдардан шыққан оқулықтар жөнінде әдістемелік нұсқаулар беру,

көмек ортасын ұйымдастыру

5.Заман талабына сай инновациялық



технологияларды,әдіс-тәсілдерді меңгеру

Өткізген ашық сабақтарым

Мектепішілік пән апталықтарында:

  1. Қысқаша көбейту формулалары 2012 жыл

  2. Берілген санның процентін табу 2012 жыл

  3. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу 2013 жыл

  4. Таңбалары әр түрлі сандарды қосу және азайту тақырыбын қайталау. 2 наурыз 2013 ж

  5. 30.11.2013 ж Ең үлкен ортақ бөлгіш және ең кіші ортақ еселік тақырыптарын пысықтау.

  6. 15.02.2014 ж Пифагор теоремаси

Сыныптан тыс сабақтар:

  1. 2012 ж 5 – 6 сыныптар арасында Интеллектуалды ойын сайысы

  2. 2013 ж 6 – 7 сыныптар арасында Математикалық сайыс

  3. 15.01.2013 ж «Математика - ақыл- ойдың әуені» атты сайыс

  4. 15.02.2014 ж Математикалық сандық ойыны.

Мектепішілік семинар сабақтар өтті:

  1. Рационал сандарға амалдар қолдану

  2. Таңбалары әр түрлі сандарды қосу және азайту тақырыбын пысықтау.

2013 жылы 25 қазанда мектебімізде облыс тық семинар болып өтті. сол семинарда «Бірлескен топтық жұмысты ұйымдас-тырудың әдісәсілдері» атты тренің мен қатыстым.

Пән олимпиадаларындағы көрсеткіштерім.

Мектепшілік олимпиада жетістіктері 2013-2014 оқу жылы




Фамилиясы, аты

Ұпай саны

Нәтижесі

1

Ташходжаев Б

15

I орын

2

Балтабаева Ш

14

II орын

3

Балтабаев Ш

13

III орын

4

Эшхожаева Д

15

I орын

5

Юлдашева О

14

II орын

6

Ташходжаев Д

13

III орын


Ө. Жолдасбеков атындағы олимпиаданың аудандық кезеңіне 8-«Б» сынып оқушысы қатысып жүлделі 2 орынды иеленді.

Сыныптар бойынша пәннің оқытылу нәтижесі

Оқу жылдары




2011-2012

2012-2013

2013-2014

Сыныптар бойынша сапа көрсеткіші %

45%

48%

52 %

Пән бойынша сапа

көрсеткіші %

38 %

40%

46%



Дарынды оқушылардың тізімі. 2013-2014 оқу жылы

Шығармашылық жұмысымның тақырыбы:

Сабақтарда логикалық пікірді қалыптастыратын есептерді шешу.

р/с

Оқушылардың аты жөні.

сыныбы

1

Эшхожаева Д.

5-«А»

2

Юлдашева О.

5-«А»

3

Ташходжаев Д.

5-«А»

4

Азимова Д.

5-«А»

5

Махмудова К.

8-«А»

6

Балтабаев Ш.

8-«А»

7

Балтабаева Ш.

8-«А»

8

Мирахметова А.

8-«А»

9

Ташхожаев Б.

8-«Б»

10

Хожихонова Х.

8-«Б»

11

Исаметова Д.

8-«Б»

Өз білімімді көтеру үшін:

  1. 2011 жылы Педагог кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау курсынан өттім

  2. 2012 жылы 12 жылдық білім беру қарсаңында оқу үрдісіне жаңа технологияларды, әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалану әдістемесі бойынша курстан өттім.

  3. 2013 жылы Қазақстан Республикасы педагогик кадрларының біліктілігін арттырудың деңгейлі бағдарламалары аясында үшінші деңгей бағдарламасы бойынша мұғалімдерді оқыту курсынан өттім.

Бұл оқу барысында оқытудың Кембридж тәсілдерін үйрендік.

Жаңа тәсілдер туралы түйінді ой

  • Мұғалім

    • Мұғалім жаңаша әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып , оқу үдерісін сындарлы жоспарлайды.

    • Оқытуды өзгертеді , оқушының қажеттілігі мен қызығушылығын анықтау арқылы сабақты түрлендіреді.

Оқушы

Оқушыда ұтқырлық пен пайымдау, өзіндік сана-сезім қалыптасады.Топтық тапсырмаларды орындауда белсенділігі артады.

Жүйелі, сындарлы ойлануға үйренеді.

Болашақта

  • Оқытудағы жаңаша әдіс-тәсілдерді пайдалану барысында оқушыда ақпаратты талдау іскерлігін дамытамын, өз ойын дәлелдеу дағдыларын қалыптастырамын.

  • Сындарлы ойлауды үйретемін.

7 модуль қолданудың нәтижесі

  • Мен не үйрендім? Оқушының ойлануына түрткі болуға, есте сақтау, көру дағдысын меңгертуді үйрендім.

  • Қандай қиындықтар кездесті? Оқушылар бір-бірімен ой бөлісуде, нақты тоқтамға келуінде.

  • Қиындықты қалай жеңдім? Әріптестермен пікірлесу және топқа еркіндік беру арқылы жеңе білдім.

  • 7 модуль арасындағы байланыс: Сыни тұрғыдан ойлауды оқыту барысында оқушылар диалогті үйренді, жаңа әдіс-тәсілдерді, АКТ арқылы меңгертуде тиімді пайдаландым.

  • Қандай өзгеріс енгіземін? Жаттанды мәлімет алумен шектелмей, өз пікірін ашық айтуды, өзіндік пікір қалыптастыруды еңгіземін.

  • Болашақта калай қолданамын? Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдерді өз сабақтарымда пайдалана отырып, балаларға оқу қағидаттарын үйренуге көмек көрсету барысында, жаңа ақпараттармен үнемі таныстырып отыру .

Сын тұрғысынан ойлаудың нәтижелері:

Оқушы:

  • Өз ойын ашық айтады;

  • Құрдастарын тыңдайды;

  • Рефлексия жазады;

  • Эссе жазады.

Мұғалім:

  • Зерттеу жүргізеді;

  • Оқушыларға тапсырмалар дайындайды;

  • Жұмыс дәптерін тексереді.

Ата-ана:

  • Қолайлы орта жасалады;

  • Мұғаліммен тығыз байланыста болады

Жаңа әдіс-тәсілдерді қолдану барысында:

Оқушылардың көбірек білетін басқа біреумен диалог жүргізуге мүмкіндігі болған жағдайда, оларды оқыту оңай болады (Выготский).

  • Мектеп пен оқуға деген жағымды қарым-қатынас қалыптасты.

  • Бағалау жүйесі жақсарды.

  • Нашар оқитын оқушылар жақсы оқитын оқушы дәрежесіне жетуге әрекеттенді.

  • Ынтымақтастық атмосферасы қалыптасады.

  • Білімді өз бетімен айтуға деген ынтасы, шығармашылық жұмыстарға қабілеті артты.

  • Оқушылар бірін-бірі тыңдап, ой бөлісе бастады.

  • Өз білім деңгейін анықтай алды.

  • Өз пікірлерін айтуға, қорғауға үйренді.

  • Топ басшылары топты әділ бағалауға үйренді.

  • Өзіндік ой – пікірін дамытты.

Сын тұрғысынан ойлау арқылы оқытуды дамытудағы сабақтың 3 сатысы:

Қызығушылықты ояту: Топтау; Ойлану

Мағынаны тани білу: Джиксо; INSERT

Ой толғаныс сатысы, Рефлексия: Сын тұрғысынан ойлау-сынау емес, шыңдалған ойлау

«Білім беру саласындағы қазіргі басты міндет, ол өскелең ұрпаққа өзіндік даму мен нәтижеге бағытталған білім беру»

  • Мектептегі іс-тәжірибемдегі өзгерістер

Дәстүрлі сабақ:

    • Сабақтың тақырыбы

    • Сабақтың мақсаты

    • Сабақтың көрнекілігі

    • Сабақтың барысы

    • Ұйымдастыру кезеңі

    • Үй тапсырмасын пысықтау

    • Жаңа сабақ

    • Үйге тапсырма

    • Бағалау

Сындарлы сабақтың жоспары:

    • Сабақтың тақырыбы

    • Оқып-үйренудің мақсаты

    • Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер

    • Модульдің кіріктірілуі

    • Күтілетін нәтиже

    • Үйрену мақсатында бағаны бағалау

    • Дарынды, үлгерімі төмен оқушыларға тапсырма

    • Дерек көздер

Менің өзгерістерім:

    • Жаңаша әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып , оқу үдерісін сындарлы жоспарлауды.

    • Оқушының қажеттілігі мен қызығушылығын анықтау арқылы сабақты түрлендіруді.

    • Қазіргі таңда мұғалім тек пән мұғалімі ғана емес , ол - ғылым әлеміне бағыт беруші екенін үйрендім.

Оқушылардың іс-әрекеттегі кезеңдері

Сабақ барысында модульдердің көрінісі

  • Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

  • Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

  • Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

  • АКТ-дан пайдалану

  • Талантты және дарынды балаларды оқыту

  • Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту

  • Оқытуды басқару және көшбасшылық

Жарық көрген мақалаларым

Математика және физика Республикалық журналында

Қазақстан ұстазы Республикалық журналында

Өрлеу біліктілікті арттыру кітабының 3 томында.

Жетістіктерім:

Мектеп тарапынан: 2014 жылы

Аудан білім беру бөлімі тарапынан:

  • 2012 жылы «Білім беру жүйесін жаңарту – адами капиталдың сапалы өсуінің басты бағыты» тақырыбында өткізілген аудандық тамыз пед оқуында өз баяндамам мен қатысқаным үшін .

  • 2012-2013 оқу жылында «Кенгуру» Халықаралық интеллектуалдық математикалық конкурста жоғары нәтиже иегеріні дайындағаны үшін.

  • 2013 жылы О.Жолдасбеков атындағы математикалық олимпиадаға жүлдегерін дайындағаны үшін.

Облыс тарапынан:

  • 2011 жылы Пәнді оқытуда инновациялық технологияларды тиімді қолдану атты тақырыпта өтілген семинарға белсенді қатысқаны үшін.

  • Жас ұрпаққа сапалы тәрбие берудегі игілікті істері және ұлағатты ұстаздық жолындағы шығармашылық ізденістері арқасында өз шеберлігін, біліктілігін жоғары дәрежеде танытқаны үшін.

Оқушымның жетістіктері:

Балтабаева Шоира

Ташходжаев Баходир.

Алдағы перспективалық жоспарларым:

  1. Оқушыларды облыстық, Республикалың деңгейлерде жетістіктерге жеткізу

  2. Оқушылар арасында шығармашылық жұмыстарын жүргізілуін жолға қою

  3. Компьютер сауаттылығы бойынша өз білімімді жоғарылату.

  4. «Жаңа заман талабына сай оқыту тәсілдерін қолдану» тақырыбында әдістемелік нұсқаулық шығару

«Жаңа Қазақстан, жаңашыл ұстаз, жаңа ұрпақ» - бұл білім беру жүйесіндегі, білім кеңістігіндегі мәдениет пен өнердің заманауи дамуының негізі. Еліміздің болашағы - білімді ұрпақ. Білімді ұрпақ тәрбиелеп, өркениетке бастар жолдың бастауы – мектеп.

 «Жай мұғалім – түсіндіреді, жақсы мұғалім – хабарлайды, керемет мұғалім – көрсетеді, ұлы мұғалім - шабыттандырады» деп Уильям Уорт айтқандай, ұлы мұғалім болып оқушыларды өздігінен білім алып, шабыттануына бағыт – бағдар беріп, әлемдік бәсекеге қабілетті, терең ойлай білетін, сандық технологияларда құзырлылық танытатын білімді тұлғаны қалыптастыруға ат салысайық.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет